reline_unor

Albánie 09

I když jsme oproti plánu poznali sotva třetinu Albánie, byla to rozhodně dovolená na kterou se nezapomíná. Jsem rád i za ten kousek který jsme poznali a myslím si, že i tak to bylo lepší než projet celý stát po hlavním tahu. Lidé se kterými jsme přišli do styku byli přátelští a měli snahu komunikovat. Až na letící kameny jsme s místními neměli žádnou negativní zkušenost. Silnice byly buď staré v docela hrozném stavu nebo uplně nové – finance plynoucí do Albánie na rozvoj infrastruktury byly vidět každou chvilku, na spoustě míst se budovalo a zeměměřilo a myslím si, že příští rok už bude možné dojet po asfaltce až do Valbony. Češi mají u Albánců vesměs dveře otevřené, což se nedá říct o národnosti německé (čím to, že nemaj rádi nikde? :) ). Benzinových stanic je okolo silnic dostatek, ale téměř nikde se nedá platit kartou, eura brali všude a nikdy se nám nestalo, že by na nás zkoušeli nějaké čachry s kurzem, někdy vraceli v místní měně, ale vždy správný obnos. Také se tam dá koupit většinou opravdu jen palivo, nabídku sortimentu někde rozšiřují prodejem oleje, ale na nějaké jídlo či pití zapomeňte, od toho jsou bary, kterých je však také podél cest relativní dostatek.  Příroda je nádherná a všem kteří doteď váhali, zda tuto zemi navštívit či ne, mohu doporučit.