Around Afrika stage III

10.4.2015

Je třeba drobet bilancovat, částečně východní část afrického kontinentu splnila očekávání. Co nesplnilo očekávání, nebo spíš bych nazval největším zklamáním cesty byl náš slibovaný servis motorek v Kapském městě a tím pádem start. Určitě bych nerad takovou firmu propagoval, chápu že ceny v Kapském městě jsou poněkud vyšší. Bohužel jak jsem se již zmiňoval během cesty, jejich akce vůči nám by měla vyvolat přiměřenou reakci z naší strany. Botswana je výborná na safari a vcelku dobře fungující služby, tím myslím když se na něčem domluvíte tak to tak zpravidla je. Někomu se to může zdát úsměvné, ale zažili jsme země na našich předchozích cestách, kdy to byl velký problém. Nakonec zvířat je všude tolik, že si jejich přítomnost užijete i po cestě a nemusíte je cíleně a pracně vyhledávat a utrácet peníze za safari. Veliké překvapení bylo království Leshoto , kde kontrastuje krása hor s lidmi, kteří svým žebráním dost kazí dojem. I tak je Leshoto zemička která za to stojí a ježdění je zážitek. Zambii a Tanzánii bych přirovnal k podobným destinacím, dostatek offroadových cest, zaručují, že se vyřádíte. Jen je lepší jet o měsíc dříve než my kvůli přicházejícím dešťům. Když se smíříte ,že většina jídel která tu seženete bude kuře a hranolky na totálně přepáleném oleji, po vyčištění střev si to tu užijete. No a dále jsme měli v cestě Keňu. Keňa nás překvapila jednou podstatnou věcí. A to tou, že když vjedete do rezortu pro bílé turisty a budete se válet u moře, pak podniknete výlet na Kilimandžáro, budete za ty dva týdny pobytu tak zhýčkaní, že si odvezete domů tak trochu falešnou realitu. Ta opravdová v podobě opilých Samburů vykoupí občasné oázy v podobě penzionků vystavěné bílými lidmy. Sever Keni, není úplně bezpečná část a platí pravidlo, že čím blíž k Somálským hranicím, tím je větší pravděpodobnost, že by jste mohli být v lepším případě třeba přepadeni a okradeni. A následující Etiopie je plná lidí bez zájmu o cokoliv, kteří jen pokřikují „Hej you a Give me money“, ale když se oprostíte od těchto věcí je tato země k turistům přívětivá a dokáže poskytnout nasycení v podobě památek a když ani to nepomůže, stačí si koupit balíček Kathu a požvýkat si. Zaručeně se vám pak nálada zvedne a Ethiopii si užijete. Jinak jsem zjistil, že se občas najde místečko na černém kontinentu, kde je problém koupit pitnou vodu. Coca Colu ale seženete zaručeně vždy.