Velká Británie

Cestopisů35
Návštěvníci bývají někdy zmateni rozdílem mezi Anglií a Británií – chybuje v tom ostatně i spousta Angličanů. Pro vaší informaci tedy uvádíme, že stát Velká Británie (Británie) se skládá ze tří zemí: Anglie, Walesu a Skotska.

Anglie představuje zemi, v níž jsou pečlivě ochraňovány a v nedotčeném stavu uchovávány světoznámé instituce a symboly – od Westminsterské budovy parlamentu po Canterburskou katedrálu, od Etonské koleje po univerzitu v Oxfordu a Cambridgi, od stadionu ve Wembley po kriketové hřiště Lord´s a od Stonehenge po most Tower Bridge. Existují však památky, které na své objevení teprve čekají. Snažte se tedy vnímat neuvěřitelnou různorodost Anglie a pak můžete v průběhu několika dnů probádat útroby prastarých hradů, žasnout při pohledu na věže majestátních chrámů, pojíst v luxusních restauracích nebo přívětivých kavárničkách a dát si něco k pití v tradiční hospodě. Projděte se malebnými vesničkami, vydejte se do přírody na túru po horách a blatech nebo utraťte veškeré úspory v nejvybranějších obchodech a protancujte za doprovodu fantastické muziky celou noc. Jedním si zkrátka můžete být jisti: Anglie není nudná. A to vše najdete v zemi, kterou přejedete motorkou z jednoho konce na druhý za osm hodin. Tak tedy vítejte v Anglii.

Počasí:
Meteorologové označují anglické klima jako „podnebí mírného pásu s přímořským charakterem“ – což patrně znamená „nevýrazné a vlhké“, nicméně navzdory její poloze jsou v Anglii teplotní rozdíly mezi teplým a chladným obdobím zmíněné působením teplejších mořských proudů – i když ani na pláži v Blackpoolu není vždy zrovna nejtepleji. Přes léto překračuje teplota vzduchu jen výjimečně hranici 30 oC a obvykle se pohybuje mnohem níže – nejvyšší průměrné teploty dosahují v létě na území Londýna nebo West Country kolem 21 oC, nejnižší kolem 12 oC. Průměrné teploty na severu Anglie jsou ještě o něco nižší. V zimě teploty jen málokdy klesají pod bod rázu, pokud přece, nikdy ne na dlouho.
Co se týče deště, dostává Anglie rovněž svůj příděl – frekvence srážek je však v letních měsících nižší než v zimě. Obecně také platí, že v západních končinách země prší víc než na východě a že – jak lze ostatně očekávat – nejvíc prší ve výše položených oblastech. Pokud si chcete udělat určitou představu, pak v kraji jezer Lake District spadne až 4500 mm srážek ročně, zatímco na některých místech v hrabství Essen či Kent za stejnou dobu spadne sotva 600 mm srážek.
Hlavním znakem britského počasí který je třeba mít na paměti, je, že se neustále mění – jednu chvíli panuje mizerné počasí, o minutu později už je zase hezky a po deštivém dni může klidně přijít krásný slunečný den. Počasí také kolísá i v rámci menších celků: zatímco jih Anglie se potýká se záplavami, na severu může v tutéž dobu řádit vlna tropických veder.

Některé ceny:
Půl litru piva 2,50 GBP, jednodenní lístek autobus (metra) 4 GBP, jídlo v restauraci 10 GBP, cena benzínu 85 pencí za litr

Fakta v kostce:
Počet obyvatel – Anglie 51 milionů/ Británie 80 milionů
Rozloha - Anglie 130 000 km2/ Británie 230 000 km2/Spojené království – 246 000 km2/Britské ostrovy – 319 000 km2
Nezaměstnanost – 1%
Čas – UTC, proti Evropě mínus 1 hodina
Mobilní telefony – plné pokrytí s českými provozovateli
Elektřina – napětí 230 V – potřeba redukci, elektrické zásuvky mají tři hranaté kolíky
Očkování – na cestu do Anglie není vyžadováno žádné povinné očkování
Zdravotní pojištění – Občané zemí Evropské unie a přidružených států (EEA) mají při předložení vyplněného a z domova potvrzeného formuláře typu E 111 nárok na bezplatnou první pomoc. S lehčími zdravotními potížemi navštivte lékárny.

Státní svátky:
Nový rok 1. leden
Velký pátek v březnu/dubnu
Velikonoční pondělí v březnu/dubnu
První máj první květnové pondělí
Jarní prázdniny poslední pondělí v květnu
Letní prázdniny poslední pondělí v srpnu
Vánoce 25. prosince
Druhý den vánoční 26. prosince

Odkazy:
www.mzv.cz/velka-britanie - zde naleznete aktuální informace z kultury, politiky a dalšího dění ve společnosti
www.visitbritain.com – Britský úřad pro turistiku
www.visitmap.com – vyhledávač jednotlivých míst na území Británie
www.stilwell.co.uk – penziony a ubytovací kapacity se stravováním z vlastních zásob
www.hostels.com – poskytuje informace týkající se hostelů na celém světě
www.distinctlydifferent.co.uk – společnost zabývající se netradičním ubytováním

Důležitá telefonní čísla:
Policie, Hasiči, Ambulance, pobřežní hlídka - 999
Velvyslanectví České Republiky – 020-7243 1115, 26 Kensigton Palace Gardens, London W8

Příjezd a odjezd:
Eurotunel – www.eurotunnel.com vlaky odjíždějí od 6 do 22 hod. v obou směrech až čtyřikrát za hodinu, od 22 do 6 hod. pak pouze jednou za hodinu. Nakládání a vykládání trvá dohromady hodinu, samotná jízda dalších 35 minut mezi Calais-Dover. Cena začíná na 100 GBP ve standardu za cestu tam i zpět a ve verzi FlexiPlus 200 GBP. Společnost nabízí i zvýhodněné jízdné.
Po moři – mezi Anglií a kontinentální částí Evropy operují celé flotily lodních dopravců. Doba plavby trvá od 45 minut až 2 hod mezi Dunkirk-Dover. Cena začínají od 49 GBP se zpáteční jízdenkou. Někteří lodní dopravci: www.brittany-ferries.co.uk, www.dfdsseaways.co.uk, www.hoverspeed.co.uk

Řidičský průkaz:
Jezdí se vlevo!! Řidičské průkazy států EU a přidružených zemí platí dvanáct měsíců od data vašeho posledního na území Spojeného království. Na cesty po Anglii obvykle nebývá vyžadován mezinárodní řidičský průkaz (IDP). Rychlost v obci 48 km/h, na jednoproudé silnicí 96 km/h, dvouproudové a tříproudové silnice 112 km/h, na kruhových objezdech se dává přednost zprava. Řízení pod vlivem alkoholu je v Anglii považováno za velmi vážný počin, povolené množství alkoholu v krvi je 50mg/100ml.

Víza a doklady:
Na rozdíl od většiny ostatních evropských zemí neukládají anglické zákony povinnost nosit při sobě průkaz totožnosti. Přesto je však dobré mít vždy po ruce nějaký doklad o vaší totožnosti. Po vstupu České Republiky od EU (Shengenský prostor) není povinnost mít sebou pas, stačí tak občanský průkaz s minimální dobou platností alespoň 3 měsíce.
Podmínky udělení víza se průběžně mění a o aktuální situaci je třeba se před odjezdem bezpodmínečně informovat na místním britském velvyslanectví. Čeští občané nepotřebují vízum na dobu pobytu kratší než 180 dní.

Nejzajímavější místa:
Durham – Starobylé město s ohromující majestátní katedrálou připomínající jeskyni
York – Historické město s jednou z nejvýznamnějších anglických katedrál
Cambridge – Nejkrásnější anglické univerzitní město plné historických budov kolejí
Londýn – Největší evropská metropole, tavící tyglík anglické kultury, bez této jedničky mezi hlavními městy nebude vaše návštěva Anglie úplná
Brighton – „Londýn pobřeží“ živé letovisko, kde se nikdo nenudí
Oxford – Úžasné univerzitní město s evokativní architekturou
Winchester – Starobylá metropole s bohatou historií a ohromující katedrálou
Stonehenge – Nejúžasnější a nejtajemnější prehistorické místo v Anglii
Bath – Stylový a rušný, křivolaké georgiánské uličky, renovované římské ruiny
Jižní Cornwall – Pobřeží s útesy a nádhernými zátokami, historickými památkami a malebnými vesničkami
Newquay – Temperamentní oblast pláží a zábavné centrum surfařů
Exmoor – Nedotčená oblast pro pěší túry ohraničená rozeklanými útesy s vyhlídkami na moře
Costwolds – Nejčistší anglický venkov, kamenné usedlosti, poklidná zemědělská krajina
Hay-on-Wye – Excentrická pohraniční víska, světové centrum „obnošených“ knih
Hrad Warwick – Nejúchvatnější anglický středověký hrad romanticky usazený poblíž řeky Avon
Ironbridge Gorge – Údolí plné muzeí, místo průmyslové revoluce, světové dědictví UNESCO
Manchester – Hlučná metropole severu s inspirativní hudební scénou a neutuchajícím nočním životem
Yorkshire Dales – Pusté kopce, malebná údolí, solidní vesnice, anglický venkov v celé své kráse
Lake District – Nejvyšší vrcholky Anglie, malebná údolí, tradiční vesničky a samozřejmě úchvatná jezera

Navrhované trasy:
S tolika možnostmi nebudete v Anglii nikdy vědět, kam dřív. Co si však nakonec můžete přát lepšího? Ať už se v Anglii zdržíte krátkou či delší dobu, vždycky vám unikne něco z toho, co jste ještě chtěli vidět.
Máte-li na cestu pouhý týden a hodláte-li zhlédnout to nejzajímavější z Anglie, vydejte se na několik dní do Londýna, odkud podniknete krátké výlety do Bathu a do Oxfordu.
Se dvěma týdny k dispozici můžete strávit v Londýně delší dobu a následně se vydat na okruh zahrnující návštěvu Salisbuy, Stonehenge a Bathu, potom přes hrabství Cotswolds do Oxfordu a dál až do Yorku, případně s kratším výletem do Cambridge na cestě zpět do Londýna.
Kompletní rozvrh měsíční trasy by mohl vypadat následovně: Londýn, Salisbury, Stonehenge, Avebury, Bath, Wells a případně okružní jízda vedoucí na jih do Devonu. Odsud můžete jet přes hrabství Costwolds do Oxfordu, cestou si vychutnat zdejší malebné vesničky a Stratford nad Avonou a pokračovat směrem na Chester či Liverpool, odkud podniknete túru po jezerní oblasti Lake District až k Hadriánově valu. Načež zamíříte zpět na jih přes Northumberland a severní oblasti hrabství Yorkshire do Yorku, což můžete eventuálně spojit i s výletem do Whitby, potom dál na jih Cambridge a napříč východní Anglií, odkud se vydáte zpět do Londýna.

Doklady a vybavení

Potřebné doklady pro návštěvu (vízum, poplatky, pojištění, očkování)

 • Zatím bez informací, doplnit můžete po přihlášení.

Nezbytné vybavení (dálniční známky, výstražné vesty, rukavice, páteřák)

 • Zatím bez informací, doplnit můžete po přihlášení.

Co navštívit

Seznam nejzajímavějších míst pro motorkáře (města, vyhlídky, hrady)

 • Zatím bez informací, doplnit můžete po přihlášení.

Tipy na nejlepší trasy pro enduro nebo silnici

 • Zatím bez informací, doplnit můžete po přihlášení.

Tipy na výlety (celodenní, více dní), okružní výlety

 • Zatím bez informací, doplnit můžete po přihlášení.

Kdy vyrazit

Informace o počasí a teploty

 • Zatím bez informací, doplnit můžete po přihlášení.

Významné svátky a události, kdy se vyplatí zemi navštívit?

 • Zatím bez informací, doplnit můžete po přihlášení.

Jak ušetřit

Peníze (měna v zemi, platby kartou, hotově)

 • Zatím bez informací, doplnit můžete po přihlášení.

Ceny potravin, ubytování

 • Zatím bez informací, doplnit můžete po přihlášení.

Spropitné a smlouvání

 • Zatím bez informací, doplnit můžete po přihlášení.

Praktické tipy, jak ušetřit.

 • Zatím bez informací, doplnit můžete po přihlášení.

Půjčení motorky a doprava do země

Možná cesta vlakem do destinace

 • Zatím bez informací, doplnit můžete po přihlášení.

Půjčení motorky na místě vyjde levněji?

 • Zatím bez informací, doplnit můžete po přihlášení.

Vlastním autem s přívěsem

 • Zatím bez informací, doplnit můžete po přihlášení.

Ubytování

Kempy

 • Zatím bez informací, doplnit můžete po přihlášení.

Spaní u místních nebo venku

 • Zatím bez informací, doplnit můžete po přihlášení.

Hotely, penziony

 • Zatím bez informací, doplnit můžete po přihlášení.

Jídlo a gastronomie

Co ochutnat, co je dobré z místní kuchyně

 • Zatím bez informací, doplnit můžete po přihlášení.

Ceny jídel a pití (přehled cen v dané a naší měně)

 • Zatím bez informací, doplnit můžete po přihlášení.

Policie a přestupky

Jak jsou řešeny přestupky a jaká je výše pokut, jde smlouvat?

 • Zatím bez informací, doplnit můžete po přihlášení.

Jaké vybavení se hodí

Nutná navigace (seznam možných s mapami?)

 • Zatím bez informací, doplnit můžete po přihlášení.

Stačí papírová mapa

 • Zatím bez informací, doplnit můžete po přihlášení.

Oblečení, které nejvíce na cestě využijete?

 • Zatím bez informací, doplnit můžete po přihlášení.

Na co si dát pozor

Kriminalita

 • Zatím bez informací, doplnit můžete po přihlášení.

Ošetření v nemocnici (zdraví)

 • Zatím bez informací, doplnit můžete po přihlášení.

Kontakty na ambasádu

 • Zatím bez informací, doplnit můžete po přihlášení.
Články
 • Letíme do Marr

  Letíme do Marrákeše testovat Triumph Tiger 900 ve všech verzích

  Také vás zaujala tato novinka z Britských ostrovů jako nás v redakci? Pokud ano, je zde možnost on-line dotazů, na které se budeme snažit najít odpověď během mezinárodní ...

  Zveřejněno14.02.2020
  Fotek20
  Zobrazeno10064
  Komentářů9
 • Levou lajnou (o

  Levou lajnou (občas pravou) na sever (a na jih)

  Ani nevím, jak a proč to vzniklo. Jak je možné, že se spojí jeden ortodoxní samotář a jeden introvertní introvert a jedou spolu na výlet? Jeden jen tak ze srandy zavolá a...

  Zveřejněno14.11.2019
  Fotek275
  Zobrazeno9657
  Komentářů28
 • Z Kroměříže

  Z Kroměříže do Anglie - Já sama a BMW ;D

  Jízda na motorce o samotě – to se nedá popsat. Ovšem to jsem ještě netušila, co mě čeká. ;D Moje první SOLO jízda na BMW G650GS, aneb… jak jsem se ztratila v Alpách, stří...

  Zveřejněno08.07.2019
  Fotek13
  Zobrazeno22108
  Komentářů30
 • Skotsko a Orkne

  Skotsko a Orkneje 2018

  Cesta na jednom stroji z domova za krásami Skotska, Orknejí a Anglie.

  Zveřejněno25.04.2019
  Fotek34
  Zobrazeno12371
  Komentářů12
 • Skotsko a Vněj

  Skotsko a Vnější Hebridy

  Cesta přes vodu, za vodu a často i pod vodou do nejvzdálenějších koutů Skotska. Cesta do divoké, krásné a liduprázdné krajiny Vnějších Hebrid a na St Kildu. Cesta za pozn...

  Zveřejněno18.10.2018
  Fotek106
  Zobrazeno18544
  Komentářů49
 • S Mustangy do S

  S Mustangy do Skotska a zpátky!

  Projet se na motocyklu Jawa Pionýr, konkrétně Mustang po okolí a vnímat vítr ve vlasech, to je pocit, který patří mezi ty velmi příjemné, obzvlášť v letních měsících. Jez...

  Zveřejněno26.04.2018
  Fotek61
  Zobrazeno20453
  Komentářů19
 • Tváří v tvá

  Tváří v tvář legendám - Sammy Miller Museum

  Anglie se pro tento den rozhodla ukázat jednu ze svých přívětivějších tváří. To znamená, že alespoň neprší. I kdyby ano, den by mi to rozhodně nepokazilo. Nejsem tu na vý...

  Zveřejněno23.01.2018
  Fotek91
  Zobrazeno8402
  Komentářů6
 • Skotsko 2017

  Skotsko 2017

  I v dešti s úsměvem.

  Zveřejněno20.11.2017
  Fotek106
  Zobrazeno20155
  Komentářů18
 • Vyjížďka do

  Vyjížďka do Skotska

  Už pár let jsem na Adveture Bike Rider sledoval fotky typu: Triumph na stojánku, stan postavený u jezera, oheň, v pozadí hora porostlá vřesovištěm a západ slunce. Proste ...

  Zveřejněno23.10.2017
  Fotek33
  Zobrazeno17714
  Komentářů12
 • PioneerRun 2017

  PioneerRun 2017

  Na Pionner Run jsem se toužil podívat od doby, kdy jsem se před čtrnácti lety o tomto „závodu“ dozvěděl. Pioneer Run je akce pořádaná anglickým motocyklovým klubem Sunbea...

  Zveřejněno04.05.2017
  Fotek0
  Zobrazeno13887
  Komentářů8

Zobrazit vše »

Uživatelé kteří zemi navštíviliTOPlist