globalmoto_duben_nolan





Téma: Kolik jste uspořili zateplením domu?
 
19.4.2017 v 18:25
Je tu někdo, kdo zateploval RD, topí plynem a ví kolik protopil před zateplením a kolik po něm?
Tedy kolik u něj je reálná úspora instalací zateplovacího systému - nějaký teorie výpočtem tepelných ztrát mě nezajímají.
Pokud ano prosím o reakci, ideálně s hrubým popisem v čem zateplení spočívalo.
Předchozí
1 2
Následující

Kolik jste uspořili zateplením domu?

20.4.2017 v 23:14 | Nahoru | #31
Barák na patro.
Spodek 45 cm cihla,patro dostavěno předchozím majitelem tak nějak co nejlevněji (bohužel) 30 cm silikát.Strop hurdisky,lepenka a nějakých 5 cm skelné vaty plus další lepenka....No špatné....
Když jsme se nastěhovaly,tak dole pěkně teplo.Nahoře to teplo prostě utíkalo.Celý den se na plno topilo,a večer dole 24 a nahoře jen 17 stupňů.Ráno dole 22,nahoře žalostných 12 stupňů.......Stěna 30 cm a strop bez izolace je prostě málo....
Nejdřív jsem nalepil na strop stropní kazety.To mi přišlo jako zázračné řešení.Úspora topení,tedy přidalo to 1 stupeň tepla navíc.Takže de-fakto nic moc...
Dále jsem rozbalil na stropě skelnou vatu 20 cm.Přidalo to 2 stupně tepla při stejném objemu topení.Asi by to chtělo zafoukat ještě pěnou.Ale to zase nechci,protože mi to připadá jako nevratné řešení.
Pak výměna oken.Stará byla stejně ve špatném stavu.To tedy přidalo další 3 stupně.Ale zas je problém s plísní.Takže +-
Nejlepší by bylo zateplit kompletně celý dům tak 12 - 15 cm poliš.To by ovšem vyšlo na nějakých 100 tisíc korun.Nemám velké přesahy střechy a jsou ještě další komplikace.Takže naprosto nereálné v současné době..
Takže se spíše snažím sehnat levné topení.Tedy dřevo svépomocí a nějaké uhlí bez papíru v akci.
Protopíme tak 25 metráků uhlí a 12 krychlových metrů štípaného a rovnaného dřeva za zimu.Víc si nemůžeme dovolit zaplatit.Co bude,až nebudu moct sehnat dřevo.Nevím....

1 reakcí na tento příspěvek Kolik jste uspořili zateplením domu?

21.4.2017 v 11:18 | Nahoru | #32
mám protobe taky osobní zkušenost-dvojdomek,staré kaslíkové okna,zdi cihla 45-55cm.plynové přímotopy-za plyn 70tis/ročně.
udělalo se ústřední topení,kotel na dřevo,koupil je kamion kulatiny,nařezat,naštípat-30tis/ročně.večer jdeš spát,22°C ráno 17-18°C......
současný stav podřezaná chalupa,10cm polystyrén,nové okna -obyčejné plasťáky a dvojskla + dveře. večer jdeš spát 22-23°C-ráno 21°C,protopí se cca 20tis/rok.

Úspora za topení cca 1/3 ,ale mnohem lepší tepelná pohoda.....

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Kolik jste uspořili zateplením domu?

21.4.2017 v 11:29 | Nahoru | #33
Dolph-cz> Názorná ukázka, že při razantním zlepšení izolačních parametrů mizerný stavby není úspora v nákladech za palivo až tak velká, protože část úspory padne na daleko lepší komfort. Po zateplení prostě málokdo asi dál bude vytápět na třeba 18 stupňů, když může mít pohodu na 22. Před zateplením se leckdo na těch 22 buď vůbec nedostal, nebo by se prostě nedoplatil, případně nestih přikládat do kotle. Jestli každej 1 st. C znamená prý 6% nákladů, tak to prostě třeba dalších 20% nákladů za teplíčko dá. I na to je třeba při porovnání myslet - v zaizolovaným baráku si prostě skoro každej přitopí na víc, než byl nucenej strpět v nezaizolovaným.

Kolik jste uspořili zateplením domu?

21.4.2017 v 13:31 | Nahoru | #34
A co následný vlhko, který z domu přes polystyren neodejde?

Znám i případy, kdy zateplení lidi museli odstranit kvůli vlhku, barák plesnivěl.

Naposledy editováno 21.04.2017 13:32:56

1 reakcí na tento příspěvek Kolik jste uspořili zateplením domu?

21.4.2017 v 14:28 | Nahoru | #35
Přesně, barák by měl přiměřeně větrat. Zateplením a hermetickým uzavřením nemá vlhkost kam jít a sráží se v baráku a mohou vznikat plísně.
Poznal jsem to po výměně oken a to nemám zvenku polystyren. Je potřeba víc větrat a to teplo tím vypustíš ven.
Ale je fakt že po výměně oken, dveří a kotle ( stará plynová Destila za kondenzační ) úspora tak 15-20 %. A to plynem topíme, ohříváme vodu a vaříme.
Jo a nebyla vůbec marná výměna dodavatele plynu za MND.

Kolik jste uspořili zateplením domu?

21.4.2017 v 15:08 | Nahoru | #36
Zateplení bytovky z pálených cihel,fasáda 14cm minerální vata,strop 25cm vata plus okna s trojsklem. Tyto cihly jsou ostře pálené a ještě vyzděný snad betonem, před zateplením jsme měli všude plísně, po zateplení absolutně bez plísně, stavitel nám garantoval menší spotřebu plynu a plísně, že nebudou, zateplení funguje supr, úspora 35% a plísně zmizely. Ale nejlepší izolace je stejně pořádný svetr.

Kolik jste uspořili zateplením domu?

21.4.2017 v 15:39 | Nahoru | #37
Když vidím některý cifry za topení,tak vás upřímně lituju a přeju ať se s tím podaří něco udělat

(reakce na) Kolik jste uspořili zateplením domu?

21.4.2017 v 16:15 | Nahoru | #38

Darmah píše: Přesně, barák by měl přiměřeně větrat. Zateplením a hermetickým uzavřením nemá vlhkost kam jít a sráží se v baráku a mohou vznikat plísně.
Poznal jsem to po výměně oken a to nemám zvenku polystyren. Je potřeba víc větrat a to teplo tím vypustíš ven.
Ale je fakt že po výměně oken, dveří a kotle ( stará plynová Destila za kondenzační ) úspora tak 15-20 %. A to plynem topíme, ohříváme vodu a vaříme.
Jo a nebyla vůbec marná výměna dodavatele plynu za MND.



Prave tim jak neni barak zateplenej, tak se na chladnej stene srazi vlhkost a dela se na ni plisen..druha vec je, ze se do zdi nesmi dostavat voda ani zespod..

(reakce na) Kolik jste uspořili zateplením domu?

21.4.2017 v 18:52 | Nahoru | #39

charlie.vtx1800 píše: Dolph-cz> Názorná ukázka, že při razantním zlepšení izolačních parametrů mizerný stavby není úspora v nákladech za palivo až tak velká, protože část úspory padne na daleko lepší komfort. Po zateplení prostě málokdo asi dál bude vytápět na třeba 18 stupňů, když může mít pohodu na 22. Před zateplením se leckdo na těch 22 buď vůbec nedostal, nebo by se prostě nedoplatil, případně nestih přikládat do kotle. Jestli každej 1 st. C znamená prý 6% nákladů, tak to prostě třeba dalších 20% nákladů za teplíčko dá. I na to je třeba při porovnání myslet - v zaizolovaným baráku si prostě skoro každej přitopí na víc, než byl nucenej strpět v nezaizolovaným.



přesně jak píšeš.
je to levnější-topí se víc.....,tohle je potřeba si uvědomit.

Kolik jste uspořili zateplením domu?

23.4.2017 v 08:02 | Nahoru | #40
Monty je to merny je to marny ... Je to marny. Mytus o plesniach v dobre zateplenom dome nikdy nevyvratis. Co ja som sa toho napocuval z kazdej strany, jak som dom zadusil a jak mi tp zhnije.... Akurat relativna vlhkost vzduchu sa mi drzi medzi 40 a 60%, pred zateplenim tiekla pri prudkej zmene vonkajsej teploty voda po stene - nikdy predtym som nieco take nevidel.

1 reakcí na tento příspěvek Kolik jste uspořili zateplením domu?

23.4.2017 v 09:53 | Nahoru | #41
Ještě teda dvě poznámky:

před zateplením se nám plíseň dělala, hlavně v různých koutech apod. Savo bylo nezbytným prostředkem naší domácnosti. Po zateplení vše zmizelo, viz jean192. Větráme přibližně stále stejně, ostatně větrat se má tak jako tak, bez ohledu na zateplení. Dokonce jsou na větrání i předpisy / normy, žena se to dokonce učila na vejšce.

"levnější-topí se víc" neplatí. Aspoň teda u nás. Topíme +- stejně, radiátory a ostatní rozvody zůstaly původní i po přechodu z koksu na plyn a zateplení. Jenže na jaře/podzim jsme dřív naopak topili víc, protože koks (uhlí, dřevo apod.) jaksi musí hořet (seškrtit kotel se dá jen do určitý míry) a taky není možný ho v intervalech zapínat/vypínat. Takže prostě jel víc než by bylo nutný a přebytek tepla se luftoval okny ven. Druhá varianta byla klepat kosu, ale to jsme stejně dloho nevydrželi a běžel jsem do sklepa škrtnou sirkou.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Kolik jste uspořili zateplením domu?

23.4.2017 v 10:59 | Nahoru | #42
sardel> Add 1) Vlhnutí stěn. Pokud má stěna v pořádku vodorovnou izolaci a není "zasolená" z předchozího stavu, tak veškerý kecy o "neprůchodnosti a nevětrání" stěny po zateplení a tudíš o zákonitosti vlhnutí jsou mimo. Průchod vlhkosti stěnou je dán difusí a je velmi malý. U stěny mezi dvěma pokoji je z principu nulový. Přesto tyto stěny - příčky nevlhnou, i když žádnou vlhkost neodvětrávají. To samé platí, pokud je pořádně zatepleno - povrchová teplota zateplené stěny je blízká teplotě v místnosti, stěna je suchá (nesaje vlhkost ze základů) a má ošetřené tepelné mosty( hlavně zase třeba u těch základů). Dále musí být vypočtena a dodržena poloha rosného bodu, který musí vyjít do oblasti izolantu, ne do oblasti stěny, aby ve stěně nevzrůstalo množství zkondenzované vlhkosti - což se ovlivní tloušťkou a typem izolačního systému v závislosti na vlastnostech zateplované stěny. Bohužel toto je často zanedbáno! Větrat se pochopitelně musí - i dle normy je nějaký limit na 0.x-násobek výměny objemu vzduchu, zohledňuje se i počet osob atd. Když byly dřív okna netěsný tak, že se za větru hejbaly záclony a člověk cítil průvan i v druhým rohu pokoje, tak se to fakt řešit nemuselo...
Add 2) Řešíš trochu jinou situaci - se zateplením jsi změnil i vytápění - nejen medium, ale hlavně jeho daleko lepší regulaci a provoz v útlumu - takže mícháš jabka s hruškama! Kdyby jsi vytápění ponechal původní, tak by úspory po zateplení nebyly tak velké - což je v souladu s mou tezí, kterou jsi popřel, kapišto?

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Kolik jste uspořili zateplením domu?

23.4.2017 v 19:02 | Nahoru | #43
charlie.vtx1800> ahoj jako neodborník jsem měl obavy z toho že se zateplením dům "zavře" takže pokud se to správně spočítá nic takového nehrozí ?
díky

(reakce na) Kolik jste uspořili zateplením domu?

23.4.2017 v 19:35 | Nahoru | #44
ybrcek> Hrozí, A to, že realizační fiorma se vykašle na kvalitníá projekt a udělá to podle sebe = sice blbě, ale zato nejjednodušeji a nejrychleji.

Kolik jste uspořili zateplením domu?

23.4.2017 v 21:39 | Nahoru | #45
Treba dat pozor na medzery v zatepleni, ja radsej nechavam male medzierky a zapenujem to. S citlivou termokamerou je vidno aj malinke chyby, celkom som cumel

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Kolik jste uspořili zateplením domu?

23.4.2017 v 21:40 | Nahoru | #46

ybrcek píše: charlie.vtx1800> ahoj jako neodborník jsem měl obavy z toho že se zateplením dům "zavře" takže pokud se to správně spočítá nic takového nehrozí ?
díky


Před zateplením by se měl provést průzkum stavby - třeba i kvalita vodorovné hydroizolace atd. a následně tepelně-technický výpočet, který by měl především ověřit, že kondezační bod bude v izolaci a ne ve zdivu a že roční bilance zkondenzované vody bude záporná - takže víc vlhkosti se přes léto odpaří, než přes zimu zkondenzuje. Pokud se to zodpovědně provede, zpracuje se dle toho projekt a ten se dodrží, tak žádný problém nehrozí. To, že to udělá jen málokdo a řeší se to stylem - v hospodě řekli, že osmička polystyren je ažaž a 12 cm je mrhání - to už je věc jiná. Pak se ovšem může stát, že je po zateplení problém. Záleží na tloušťce zateplení, na materiálu zateplení, na druhu omítky a na co se zatepluje atd. Takže terminus technikus "dům se zavře" je jen obrovský nicneříkající zjednodušení. Větrat se v domě musí vždy, jakmile jsou těsná okna, tak řízeně a vědomě. Tuto potřebu větrání zateplení nijak zásadně neovlivní, odvětrání vlhkosti skrz stěnu je opravdu nepatrné a nemá na vlhkost žádný podstatný vliv - on ten dům má spíš tendenci vysychat směrem dovnitř, než ven. Dobře zateplený dům by měl jako první ukázat že je špatně větraný tím, že by se měla začít rosit okna, protože ta jsou nejchladnější a pokud je v domě moc velká vlhkost, tak se srazí právě tam.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Kolik jste uspořili zateplením domu?

24.4.2017 v 07:27 | Nahoru | #47
charlie.vtx1800> perfekt , děkuju. už dlouho jsem tady nečetl někoho kdo něčemu fakt rozumí.

(reakce na) Kolik jste uspořili zateplením domu?

24.4.2017 v 08:20 | Nahoru | #48
ybrcek> Nejsem odborník, jen obeznámený laik pohybující se ve stavebnictví. Jak psal jean192 - kontrola termokamerou (ideálně když se topí a venku je -15C ukáže opravdu hodně - i třeba nevhodné hmoždinky s kovovým trnem, bez zátky z izolantu nad talířem, nebo hliníkový zakládací profil. Jestli uvažuješ o zateplení, tak koukni třeba na TZBinfo, tam se dá pochytat hodně, včetně odstrašujících příkladů kudy cesta nevede. Je lepší vypláznout prachy za výpočet a projekt, než pak lomit rukama. Část zateplováku si pečlivej člověk může udělat i sám, lepit polystyren a zatloukat hmoždinky neni nic složitýho, když se dodrží pár pravidel - ono když to dělá pologramotnej Ukrajinec, tak to může být daleko větší katastrofa. Hlavně se pak nenech ojebat realizační firmou.

1 reakcí na tento příspěvek Kolik jste uspořili zateplením domu?

2.10.2019 v 13:16 | Nahoru | #49
Také přemýšlím jestli má smysl zateplení cihlového patrového domu cca 11x10 m, 60-ka a 45-ka zeď , cca 320 m2 zdi. Náklady na zateplení vychází na 250 tis když si koupím materiál a domluvím zedníky ((bez lešení) materiál 350 Kč/m2, práce 300 Kč/m2 + ostatní náklady) . Když ušetřím 10 tis ročně z 25 tis Kč za uhlí (automat) tak je návratnost na nulu cca 25 let. Tedy 25 let jsem v mínusu. S dotací vyjde cena zateplení (1100 Kč/m2 komplet) 352 tis Kč, mínus dotace = cca 173tis Kč a to je při úspoře 10 tis Kč ročně návratnost na nulu cca 17 let, ale spíš reálně to bude s nepředpokládanými vícenáklady 20 let. A to kdoví jestli vyjde úspora uhlí 10 tis za rok. Má to smysl dělat ?

Kolik jste uspořili zateplením domu?

2.10.2019 v 18:38 | Nahoru | #50
V 2018 vymenené okná za moderné sklolaminátové rámy s trojsklom a napriek tuhej zime (kúrili sme od polky septembra do polovice mája 2019) som mal spotrebu elektriny 6,5 MWh - cena za kúrenie cca 600 eur. Tuhým palivom som takmer vôbec nekúril, lebo sa mi nechcelo a hlavne, pokiaľ nemrzne, tak sa kotol na uhlie neoplatí spúšťať, lebo jak bolo napísané vyššie, on nejakú minimálnu spotrebu mať musí. Ešte stále nemám poriadne zateplenú strechu, takže po dokončení to zas pojde dolu. Ako bonus som mal konečne aj na chodbe teplotu rovnakú ako v izbách, takže tepelný komfort je zase vyššie.

XS4 materiál 350 kč/m2 je málo, niečo budeš mať omrdané a výsledok ťa bude akurát nasierať. Šak len lepidlo na sieťkovanie stojí cca 1,5 eur/m2+sieťka. Nezabúdaj, že technologické minimum je tuším 5mm, inak ti tam vystúpia polystyrény a pri správnom svetle to krásne bije do očí. A ak dáš menej ako 15 cm polystyrénu, tak je to zbytočná robota,začne ti to vlhnúť v rohoch miestností

Naposledy editováno 02.10.2019 18:41:38

1 reakcí na tento příspěvek Kolik jste uspořili zateplením domu?

3.10.2019 v 20:47 | Nahoru | #51
Máme klasickú "kocku" zo 70-tych rokov 10x12m výška cca 6-7m. Minulý rok zateplená fasáda 15cm polystyrenom, sokel styrodurom hrúbku si už nepamätám + do strechy nafúkaná minerálna vlna v hrúbke 20 cm, plastové okná sme mali už predtým. Kúrime, varíme a ohrievame vodu zemným plynom a oproti minulým rokom klesla spotreba plynu o cca 25%.

Naposledy editováno 03.10.2019 20:47:45

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Kolik jste uspořili zateplením domu?

4.10.2019 v 17:12 | Nahoru | #52
lecomondo> Musíš ještě k tomu započítat jaká byla o proti minulých let zima, jestli stejná či větší a nebo mírná.

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Kolik jste uspořili zateplením domu?

4.10.2019 v 21:20 | Nahoru | #53
FJRPEPA> Preto je tam to cca, ale je pravda, že posledná zima patrila asi medzi tie miernejšie. Tá úspora 40% s ktorou počíta xs4 mi príde ako nezmysel u mňa to bolo takto
sezóna 2014-2015 spotreba 3263m3 plynu
2015-2016 - 3636m3
2016-2017 - 4255m3
2017-2018 - 3591m3 to bolo pred zateplením
a po zateplení 2018-2019 - 2745m3
Tak si sprav obraz sám niektorá s tých zím sa snáď na tú poslednú podobala. Všetko som to dal robiť firme a návratnosť mi vychádza na cca 40 rokov (pri terajšej cene plynu) toho sa už ani nedožijem, ale mne išlo hlavne o opravu fasády.

Naposledy editováno 04.10.2019 21:29:58

(reakce na) Kolik jste uspořili zateplením domu?

5.10.2019 v 10:19 | Nahoru | #54
lecomondo> Jako u vsech dotaci je kvuli nim cena zatepleni fest prepalena a kvalita naopak mizerna, takze i navratnost se dostava nekam na hranici zivotnosti.

(reakce na) Kolik jste uspořili zateplením domu?

6.10.2019 v 17:50 | Nahoru | #55
xs4> Ako som písal plyn používame na varenie, ohrev vody a kúrenie po zateplení sme ušetrili cca 25% z celkovej spotreby plynu a to sme zateplili aj strechu a obkopali dom, aby sa dali olepiť styrodurom aj základy a sokel. Netuším koľko z celkovej spotreby sme minuli na varenie a ohrev vody aby som to vedel odrátať, ale asi by som na tvojom mieste počítal skôr zo znížením nákladov na vykurovanie max. o cca 1/3 tých 40% sa mi zdá byť veľa na takú úsporu sa podľa mňa nedostaneš.

Kolik jste uspořili zateplením domu?

6.10.2019 v 18:21 | Nahoru | #56
Ohřev vody+vaření mám cca 40kubíků za měsíc. 5 lidí.

(reakce na) Kolik jste uspořili zateplením domu?

21.3.2020 v 18:04 | Nahoru | #57

lecomondo píše: FJRPEPA> Preto je tam to cca, ale je pravda, že posledná zima patrila asi medzi tie miernejšie. Tá úspora 40% s ktorou počíta xs4 mi príde ako nezmysel u mňa to bolo takto
sezóna 2014-2015 spotreba 3263m3 plynu
2015-2016 - 3636m3
2016-2017 - 4255m3
2017-2018 - 3591m3 to bolo pred zateplením
a po zateplení 2018-2019 - 2745m3
Tak si sprav obraz sám niektorá s tých zím sa snáď na tú poslednú podobala. Všetko som to dal robiť firme a návratnosť mi vychádza na cca 40 rokov (pri terajšej cene plynu) toho sa už ani nedožijem, ale mne išlo hlavne o opravu fasády.


Trochu to aktualizujem.
3.2019 - 3.2020 - 2183m3 plynu
Ale zima bola mierna tak asi ani nie je s čím porovnávať.

Naposledy editováno 21.03.2020 19:28:49
Předchozí
1 2
Následující
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.

TOPlist