Petr Vorlíček vyhrál v ME třetí ze čtyř závodů

Český jezdec Petr Vorlíček (SHR Honda) je v letošním seriálu supermotového mistrovství Evropy k nezastavení. V chorvatské Rijece minulý víkend vyhrál už třetí z odjetých čtyř závodů. Triumfoval v tréninku a všechny tři jízdy vyhrál prakticky způsobem start-cíl. Titul má už na dosah.

Osmadvacet jezdců ze 13 zemí a na sedmi různých značkách motocyklů se zúčastnilo čtvrtého závodu mistrovství Evropy supermoto, který se jel jako součást podniku mistrovství světa (o něm jsme informovali včera). Petr Vorlíček, který před sezonou přešel do britského týmu Honda SHR, přijel do chorvatské Rijeky jako velký favorit a předvedl se už v kvalifikaci, kterou vyhrál časem 59,327 sek. Za ním skončili Brit Mitchell-Thomas Malachi na hondě (59,693) a Rakušan Lukas Höllbacher na KTM (59,952). Čtvrtý Nizozemec Devon Vermeulen (KTM) měl už čas přes jednu minutu.
Už v první jízdě Vorlíček neponechal nic náhodě, skvěle odstartoval a šel do vedení. Za ním vyrazili Rakušan Lukas Höllbacher (KTM), průběžně druhý v ME Nizozemec Devon Vermeulen (KTM Motoracing), Ital Andrea Moschini (Kawasaki) a Brit Mitchell-Thomas Malachi (Honda SHR). Český jezdec pak prokazoval, že se na zdejší trati cítí parádně a už nikoho před sebe po celých dvacet kol nepustil. V cíli neměl žádný velký náskok, ale po celou dobu nemusel o svůj post příliš bojovat. I tak ale šlo o nejrychlejší jízdu dne, alespoň co se týkalo mistrovství Evropy. Höllbacher i Vermeulen udrželi své pozice, čtvrtý dojel po skvělém stíhací závodě Edgardo Borella (Yamaha) a pátý další Vorlíčkův stájový kolega u SHR Honda Fin Sami Salstola.
Také v druhé jízdě urval Vorlíček holeshot a zase se za něj zavěsil Höllbacher, následovaný Borellou a Salstolou. Český jezdec opět nedal nikomu šanci a pod šachovnicvý prapor dojel s náskokem 5,5 sekund na Salstolu, který si v druhé fázi závodu podal Höllbachera. Další pořadí bylo Vermeulen, Martella a Borella. Třetí jízda a další dominace Petra Vorlíčka od začátku až do konce. Sami Salstola tentokrát předvedl jeden ze svých lepších startů a mohl tak jistit Vorlíčkovi záda, do cíle dojel sedm sekund za ním. Třetí místo nejprve držel další Brit Chris Hodgson (KTM Skyzone Racing Team), ale pak se přes něj přelila řada jezdců, z nichž nejrychlejší byl Rakušan Höllbacher. Ten tedy zaznamenal tři podia a zažil tak nejlepší výsledek v této sezoně.
Vorlíček tedy stejně jako ve druhém závodě ME na Sicílii vyhrál všechny tři jízdy (naposledy v Bulharsku to byly dvě) a vítězstvím v GP Chorvatska tak triumfoval už ve třech z dosavadně odjetých čtyř závodů. Dva podniky před koncem seriálu má už náskok 87 bodů na Nizozemce Vermeulena, který si udržel druhé místo celkově před stále se zlepšujícím Salstolou. Fin už na Rakušana ztrácí pouhé dva body. Vorlíček si za určitých podmínek může zajistit mistrovský titul už v dalším závodě ME, který se jede 19. srpna ve švýcarském Lignieres. Naposledy ho získal v roce 2007. Šampionát vyvrcholí posledním závodem 23. září ve francouzském Carole. V Chorvatsku opět startovali i dva další čeští reprezentanti. A vedlo se především Zdeňkovi Jarošovi (KTM), který zaznamenal nejlepší výkon sezony. Postupně byl 14, 15 a 18. a z Rijeky si odváží skvělých 16 bodů. V celkovém hodnocení šampionátu se tak posunul o čtyři pozice na 23. místo. Lukáš Tůma (KTM) bohužel opět nebodoval.