Vorlíček si v Estonsku zlomil klíční kost

Velká cena Estonska, čtvrtý společný závod mistrovství světa a mistrovství Evropy supermoto, nesvědčil českým jezdcům. Petr Vorlíček si v sobotních kvalifikacích po pádu zlomil klíční kost, Tomáš Trávníček tentokrát ani jednou neskončil v Top 10. Obě jízdy se staly kořistí letošního suveréna, Fina Mauno Hermunena.

Estonská Grand Prix se jela premiérově na 1585 metrů dlouhém (1385 metrů asfalt, 200 metrů terén) okruhu v Kurressaare, který jezdci popisovali jako místy rychlý a místy technický. Počasí bylo proměnlivé, v sobotu často drobně mžilo, v neděli už vysvitlo slunce. Teploty nepřesáhly v sobotu 18 stupňů, v neděli pak 21 stupňů. Závod se jel za velkého zájmu diváků, kteří přicestovali i ze sousedních států Finska, Švédska, Lotyšska a Rusko. Pořadatelé nakonec uvedli počet 7000 fanoušků. Fin Mauno Hermunen (TM Shr) skvěle využil faktu, že jako jeden z mála přítomných jezdců měl možnost v Kurressaare potrénovat, a hladce v sobotu získal pole position (1:13,267 min.), když zajel nejrychlejší časy ve všech odjetých trénincích. Vedle něj se na nedělní start postaví Francouz Adrien Chareyre (Aprilia Fast Wheels) a třetí místo si vyjel jeho krajan Thierry Van Den Bosch (TM Racing Factory Team). „Cítím se moc šťastný. Po svém návratu do kolotoče Grand Prix jedu teprve druhý závod a čím dál lépe se přizpůsobuju motocyklu, týmu i atmosféře v depu. Navíc se mi moc líbí místní okruh,” uvedl bývalý čtyřnásobný mistr světa Thierry Van Den Bosch.
Jeho týmový kolega, obhájce titulu Thomas Chareyre, uzavře první řadu. Francouz musel jet velmi opatrně, protože má ze Sosnové po zásahu kamenem zlomenou metakarpální kost na ruce. Smůlu měl český jezdec a loňský mistr Evropy Petr Vorlíček (TM Shr), který v sobotu havaroval ve svém pátém kvalifikačním kole a zlomil si klíční kost. Závod tak je pro něj ztracen, stejně jako pro Itala Massima Beltramiho (Honda Lux Performance), který si sice nic nezlomil, ale po pádu byl silně potlučený. Tomáš Trávníček (Hardbike Racing) se kvalifikoval jako třináctý. Pole position pro závod mistrovství Evropy si vyjel Francouz Frederic Guerin (Suzuki Lux Performance), druhý byl Fin Sami Salstola (TM). Na deváté příčce skončil český jezdec Milan Sitnianský (TM), další Čech Miloš Řihák (Honda) obsadil v měřeném tréninku sedmnáctou pozici.
V neděli se Mauno Hermunen odvděčil všem fanouškům, kteří za nim z nedalekého Finska přicestovali. Vyhrál suverénně obě jízdy, tím pádem svou čtvrtou Grand Prix sezony a letos ještě v závodě mistrovství světa nebyl poražen. V první jízdě Hermunen chvíli po startu vedl, ale pak ho předjel Adrien Chareyre. Létající Fin si ale nenechal nc líbit a zanedlouho už byl znovu ve vedení, které už do konce závodu na kol nepustil. Obě finálové hjézdy skončily stejně, za Hermunenen vždy ve stejném pořadí skončili bratři Chareyreové. „Musím přiznat, že zdejší trať mi příliš nesedla a na Mauna jsem dnes zkrátka neměl. Ale jinak to byla jedna z nejlepších Velkých cen, které se v posledních letech konaly, a já se těším, že se tedy ještě někdy vrátím,“ uvedl v cíli Adrien Chareyre, který neměl dobrý začátek sezony, ale teď už je zřejmě ve své staré dobré formě. Jeho bratr Thomas byl vzhledem ke svému zranění se dvěmi třetími příčkami spokojený. „Ztratil jsem sice pár důležitých bodů, ale co se dá dělat. Na operaci budu moci až po Velké ceně Latina, která se jede v Itálii za čtrnáct dní,“ svěřil se obhájce titulu.
Thierry Van Den Bosch neměl nejlepší start do první jízdy a později měl také technické problémy se svým motocyklem a byl rád, že bral šesté místo. Ve druhé jízdě si pak polepšíl na čtvrtou příčku a stejnou bral i v celkovém hodncení GP. První pětku zkompletoval Ital Ivan Lazzarini (HM L30 Racing), který určitě od estonského podniku očekával víc, ale v druhé jízdě se srazil se svým krajanem Christianem Ravagliou a oba hodně ztratili. Tomáš Trávníček dokončil první jízdu jako čtrnáctý. Ve druhé se ale dostal krátce po startu do hromadného pádu, ve kterém byli kromě něj i Francouz Sylvan Bydart (Honda Luc1 Owatrol), Ital Giovanni Bussei (TM Sbd Unionbike) a další zástupce Apeninského poloostrova Andrea Occhini (Suzuki Brt). Závod tak pro Trávníčka skončil.
Závod mistrovství Evropy se stal triumfem, poprvé v jeho kariéře,  dalšího rychlého Fina Sami Salstoly na stroji TM, který v první jízdě skončil třetí a druhou vyhrál. Oba závody byly dramatické od začátku až do konce a první jezdce v cíli od sebe vždy dělily jen desetiny sekundy. Výborně si vedl český jezdec Milan Sitnianský (TM), který dvakrát skončil v první desítce a celkově si udržel desátou pozici. Další český pilot Miloš Řihák si připsal body za šestnácté a patnácté místo.