Supermoto v Polsku: Kejmar 4., Sitnianský vyhrál ME

Velkou cenu Polska, čtvrtý závod mistrovství světa supermoto, na trati v Poznani vyhrál Němec Marc-Reiner Schmidt (Degasoline Motorsport TM), pro kterého to byl vůbec první triumf v seriálu. Nejlepší český jezdec Pavel Kejmar skončil mimo stupně vítězů na čtvrtém místě. Oběma jízdám mistrovství Evropy celkem nečekaně vládnul další náš reprezentant Milan Sitnianský na Hondě.

Po dlouhé přestávce pokračoval společný seriál mistrovství světa a Evropy závodem v polské Poznani, který otevřel druhou půlku šestidílného šampionátu. Dráha měřila 1403 metrů (1200 metrů asfaltu, 203 metrů terénu), nedělní závody se jely nejprve za oblačného, později za slunečného a dusného počasí a teploty 22 stupňů. Závody sledovalo 1500 diváků. První jízda mistrovství světa měla dost jednoznačný průběh. Úřadující šampion Thomas Chareyre z pole position skvěle odstartoval a vyhrál prakticky způsobem start-cíl. Továrního jezdce TM a vedoucího muže šampionátu se chvíli na dostřel držel Čech Pavel Kejmar (MTR KTM), ale pak si Francouz vybudoval malý, později větší náskok. To už ale měl Kejmar problémy s dvojicí pilotů jedoucí za ním. V devátém kole ho v rychlé části okruhu předjel Rakušan Lukas Höllbacher (Husqvarna). Kejmar se nevzdával a stále svého velkého kamaráda stíhal. V 11. kole se ho pokusil předjet, ale Rakušan mu to zavřel a oba jezdci spadli. Toho využil Němec Marc-Reiner Schmidt (Degasoline Motorsport), který se dostal na druhé místo, Höllbacher dojel třetí a Kejmar čtvrtý. Pátý Španěl David Gimenez na Suzuki už byl o kolo zpět.

Kejmar chtěl všechno napravit ve druhé jízdě a skutečně po skvělém startu získal holeshot před Schmidtem a Chareyrem. Francouz pak udělal ve druhém kole chybu při nájezdu do terénu a propadl se až na šestou pozici. Vepředu se Kejmar ze svého vedení dlouho neradoval, protože bylo oznámeno, že za předčasný start dostává trest stop and go, čímž se propadl na čtvrté místo. Tím se na trati vytvořily dvě dvojice: vepředu spolu bojovali o vítězství Schmidt a Höllbacher, s odstupem si to pak rozdávali o pomyslný bronz Kejmar a Chareyre. Mladý Němec, loňský mistr Evropy, nakonec vyhrál druhou jízdu o nepatrných 0,270 sekundy před Höllbacherem, Kejmar mohl mít v cíli radost alespoň z toho, že dokázal předjet a udržet za sebou mistra světa Chareyra. Po sečtení bodů z obou jízd vyhrál polskou Grand Prix Schmidt, pro kterého to byl první triumf v závodě MS, hned v jeho první sezoně mezi elitou. Kejmar skončil tentokrát mimo vytouženou bednu na čtvtém místě. Šampionát stále s náskokem vede Thomas Chareyere.

Nejlepší start do první jízdy ME měl Milan Sitnianský (TMS Honda) následován Italem Giovannim Busseiem (Union Bike TM). Český jezdec nasadil takové tempo, které nikdo nedokázal akceptovat a vyhrál s náskokem téměř deseti sekund na Itala Busseie. Třetí skončil další Čech Petr Vorlíček (Suzuki Grau), zatímco majitel pole position Ital Diego Monticelli (TM) musel odstoupit kvůli prasklému tlumiči.  Holeshot druhé jízdy patřil Busseiovi, Sitnianský jel druhý. V sedmém kole udělal Milan chybičku a šel přes něj Monticelli i Vorlíček. V devátém kole předjel Vorlíček Monticelliho, a pak i lídra Busseie, ale chyboval v terénu a propadl se na osmou pozici. Další, kdo se nezdržel chyby, byl Bussei, a tak se zase dostal do čela Sitnianský. Toho nakonec zdolal Monticelli, ale Ital byl po závodě diskvalifikován za krácení trati, Sitnianský tak vyhrál i druhu jízdu. Na podium ho doprovodili Giovanni Bussei a Petr Vorlíček, který nadále vede průběžnou klasifikaci ME 2016.

Výsledky GP Polska

MS, 1. jízda: 1. CHAREYRE Thomas (FRA, TM) 19 laps in 19:42.270; 2. SCHMIDT Marc Reiner (GER, TM) +04.091; 3. HOLLBACHER Lukas (AUT, Husqvarna) +16.130; 4. KEJMAR Pavel (CZE, KTM) +16.901; 5. GIMENEZ David (ESP, Suzuki) +1 Lap; 6. HERNANDEZ Jose Luis (ESP, Suzuki) +1 Lap; 7. CODINA PLAZA Ignasi (ESP, Husaberg) +1 Lap; 8. GIANOLA Gabriele (ITA, Yamaha) +1 Lap; 9. LITA Marius (ROU, Suzuki) +2 Laps; 10. TRAISTARU Sorin (ROU, Husqvarna) +2 Laps

MS, 2. jízda:: 1. SCHMIDT Marc Reiner (GER, TM) 19 laps in 19:38.393; 2. HOLLBACHER Lukas (AUT, Husqvarna) +00.270; 3. KEJMAR Pavel (CZE, KTM) +11.857; 4. CHAREYRE Thomas (FRA, TM) +11.917; 5. GIMENEZ David (ESP, Suzuki) +1 Lap; 6. CODINA PLAZA Ignasi (ESP, Husaberg) +1 Lap; 7. GIANOLA Gabriele (ITA, Yamaha) +1 Lap; 8. HERNANDEZ Jose Luis (ESP, Suzuki) +1 Lap; 9. LITA Marius (ROU, Suzuki) +2 Laps; 10. TRAISTARU Sorin (ROU, Husqvarna) +2 Laps.

MS, pořadí GP: 1. SCHMIDT Marc Reiner (GER, TM) 47 (22+25); 2. CHAREYRE Thomas (FRA, TM) 43 (25+18); 3. HOLLBACHER Lukas (AUT, Husqvarna) 42 (20+22); 4. KEJMAR Pavel (CZE, KTM) Pts. 38 (18+20); 5. GIMENEZ David (ESP, Suzuki) Pts. 32 (16+16); 6. CODINA PLAZA Ignasi (ESP, Husaberg) Pts. 29 (14+15); 7. HERNANDEZ Jose Luis (ESP, Suzuki) Pts. 28 (15+13); 8. GIANOLA Gabriele (ITA, Yamaha) Pts. 27 (13+14); 9. LITA Marius (ROU, Suzuki) Pts. 24 (12+12); 10. TRAISTARU Sorin (ROU, Husqvarna) Pts. 22 (11+11)

MS, průběžné pořadí: 1.CHAREYRE Thomas (FRA, TM) 188 pts; 2. SCHMIDT Marc Reiner (GER, TM) 174 pts; 3.HOLLBACHER Lukas (AUT, Husqvarna) 158 pts; 4. KEJMAR Pavel (CZE, KTM) 158 pts; 5. GIMENEZ David (ESP, Suzuki) 124 pts; 6. HERNANDEZ Jose Luis (ESP, Suzuki) 104 pts; 7. LITA Marius (ROU, Suzuki) 66 pts; 8. DERIDDER Lionel (BEL, KTM) 59 pts;9. TRAISTARU Sorin (ROU, Husqvarna) 36 pts; 10.KINGELIN ASSERI (FIN, Aprilia) 55 pts.

ME, 1. jízda: 1. SITNIANSKÝ Milan (CZE, Honda) 20:10.672; 2. BUSSEI Giovanni (ITA, TM) +09.588; 3. VORLÍČEK Petr (CZE, Suzuki) +18.619; 4. CIAGLIA Luca (ITA, Honda) +22.752; 5. KAIVERS Romain (BEL, KTM) +23.251; 6. PROMUTICO Lorenzo (ITA, Honda) +25.984; 7. LLADOS Joan (ESP, TM) +30.323; 8. FAGRE Kevin (SWE, Yamaha) +35.832; 9. PALS Patrik (EST, TM) +38.817; 10. GUILLOIS Emerick (MTQ, Honda) +43.536

ME, 2. jízda: 1. SITNIANSKÝ Milan (CZE, Honda) 19 laps in 20:29.660; 2. BUSSEI Giovanni (ITA, TM) +08.969; 3. LLADOS Joan (ESP, TM) +09.871; 4. VORLÍČEK Petr (CZE, Suzuki) +12.404; 5. CIAGLIA Luca (ITA, Honda) +13.189; 6. PALS Patrik (EST, TM) +14.032; 7. FAGRE Kevin (SWE, Yamaha) +20.969; 8. KAIVERS Romain (BEL, KTM) +23.239; 9. ASNICAR Alessandro (ITA, Yamaha) +25.963; 10. LESKOW Pavel (POL, Husqvarna) +42.487

ME, pořadí GP: 1. SITNIANSKÝ Milan (CZE, Honda) Pts. 50 (25+25); 2. BUSSEI Giovanni (ITA, TM) Pts. 44 (22+22); 3. VORLÍČEK Petr (CZE, Suzuki) Pts. 38 (20+18); 4. LLADOS Joan (ESP, TM) Pts. 34 (14+20); 5. CIAGLIA Luca (ITA, Honda) Pts. 34 (18+16); 6. KAIVERS Romain (BEL, KTM) Pts. 29 (16+13); 7. PALS Patrik (EST, TM) Pts. 27 (12+15); 8. FAGRE Kevin (SWE, Yamaha) Pts. 27 (13+14); 9. ASNICAR Alessandro (ITA, Yamaha) Pts. 22 (10+12); 10. LESKOW Pavel (POL, Husqvarna) Pts. 20 (9+11)

ME, průběžné pořadí: 1.VORLÍČEK Petr (CZE, Suzuki) 179 Pts; 2. SITNIANSKÝ Milan (CZE, Honda) 163 pts; 3. BUSSEI Giovanni (ITA, TM) 131 pts;4. KAIVERS Romain (BEL, KTM) 116 pts;5. PROMUTICO Lorenzo (ITA, Honda) 115 pts; 6.FAGRE Kevin (SWE, Yamaha) 114 pts;7. LLADOS Joan (ESP, TM) 112 pts; 8. CIAGLIA Luca (ITA. Honda) 106 pts.; 9. MONTICELLI Diego 89 pts; 10. STAMBECK John (SWE, Yamaha) 76 pts.