Supermoto v Jerezu: Všichni Češi v první řadě!

Skvělý start do seriálu mistrovství světa/Evropy supermoto zaznamenali čeští jezdci, když všichni tři budou v neděli vyjíždět do Velké ceny Španělska z první řady. Pavel Kejmar ve světě vyhrál kvalifikační trénink a v Superchronu nestačil pouze na obhájce titulu Thomase Chareyra. V Evropě obsadili Petr Vorlíček a Milan Sitnianský dokonce první dvě místa kvalifikace. Zdá se, že můžeme z Jerezu čekat velký příděl mistrovských bodů.

Slunečným počasím a teplotami okolo 17 stupňů přivítalo jezdce společného seriálu mistrovství světa/Evropy jihošpanělské město Jerez de la Frontera. Na prostranstvím před bránou do slavného motodromu vytyčili pořadatelé trať dlouhou 1409 metrů (1215 metrů asfalt, 194 metrů off-road), která se v sobotu stala dějstvím tréninků a kvalifikací pro letošní první závod. A jako by se od loňska nic nezměnilo: už od začátku vládl startovnímu poli MS obhájce titulu Francouz Thomas Chareyre. Tovární jezdec TM zajel nejrychlejší čas už ve volném tréninku, druhý byl mistr Evropy z minulého roku Němec  Marc Reiner-Schmidt (TM Degasoline) a třetí Rakušan Lukas Hollbacher, který si přes zimu založil vlastní tým a jede motocykl Husqvarna. Druhý volný trénink přinesl stejné pořadí jako ten první, ale rozdíly mezi předními jezdci se pořádně ztenčily.

A v měřené kvalifikaci konečně nastal čas pro mistra České republiky Pavla Kejmara (horní snímek), loni v MS čtvrtého. Od nového roku jezdec italského týmu KTM MTR vyhrál kvaldu před Chareyrem, Hollbacherem a domácím překvapením Davidem Gimenezem (Suzuki Grau). Schmidt skončil pátý. Jako šestý a poslední postupoval do Superchrono, supermotové obdoby Superpole, Fin Asseri Kingelin (Aprilia Fast Wheels). V Superchronu to Chareyre Kejmarovi vrátil a pole position pro nedělní závod si zajistil časem 1:12.018 min., který byl nejrychlejším za celý den. Kejmar na Francouze ztratil půl sekundy. Do první řady startovního roštu se ještě probojoval Schmidt. Druhou řadu budou tvořit Hollbacher, Gimenez a Kingelin.

V kvalifikaci mistrovství Evropy ukázal bývalý šampion starého kontinentu Petr Vorlíček (Suzuki), že stále ještě umí. Vyhrál ji časem 1:13.885 min. Radost českých fanoušků umocnil druhým místem Milan Sitnianský (Honda), kterému změřili nejrychlejší čas 1:14.021 min. Oba Čechy doplní v první řadě roštu Ital Diego Monticelli, od letoška tovární jezdec TM. Závody slibují dramatickou podívanou, když prvních pět pilotů je naměstnáno v jedné sekundě.

Výsledky z Jerezu:

MS, Superchrono: 1. CHAREYRE Thomas (FRA, TM) 01:12.018; 2. KEJMAR Pavel (CZE, KTM) 01:12.555; 3. SCHMIDT Marc Reiner (GER, TM) 01:12.754; 4. HOLLBACHER Lukas (AUT, Husqvarna) 01:13.146; 5. GIMENEZ David (ESP, Suzuki) 01:13.897; 6. KINGELIN Asseri (FIN, Aprilia) 01:14.257

ME, kvalifikace: 1. VORLÍČEK Petr (CZE, Suzuki) 01:13.885; 2. SITNIANSKÝ Milan (CZE, Honda) 01:14.021; 3. MONTICELLI Diego (ITA, TM) 01:14.052; 4. BUSSEI Giovanni (ITA, TM) 01:14.484; 5. LLADOS Joan (ESP, TM) 01:14.838; 6. PROMUTICO Lorenzo (ITA, Honda) 01:15.018; 7. FAGRE Kevin (SWE, Yamaha) 01:15.575; 8. KAIVERS Romain (BEL, KTM) 01:15.594; 9. CIAGLIA Luca (ITA, Honda) 01:16.194; 10. STAMBECK John (SWE, Yamaha) 01:16.366.