Supermoto národů: Kvalifikace Čechům vyšla

Ze snad výhodné čtvrté pozice budou útočit na vysněné podium čeští jezdci na letošním Supermotu národů, které se koná na závěr sezony v italské Cremoně. Nejlepší pozice na nedělním startu si v sobotní kvalifikaci vyjeli favorizovaní Francouzi.

Devátý ročník závodu FIM Supermoto národů se jede na trati San Martino del Lago v italské Cremoně, tedy na stejné, kde se letos uskutečnila i italská Grand Prix. Okruh má 1700 metrů (1330 metrů asfalt, 370 metrů terén) a v sobotu na něm panovalo proměnné počasí s teplotami okolo 22 stupnů. Ráno dokonce krátce sprchlo, ale pak se naštěstí vybralo. Přihlásilo se jednadvacet týmů, včetně Američanů, kteří do Evropy v posledních letech vůbec nejezdí. Titul z loňska sice obhajují Italové, největší favorité ale jsou spíš Francouzi vedení bratry Adrienem a Thomasem Chareyrovými. Právě Thomas je letošním mistrem světa, když titul po roce vybojoval nad obhájcem Finem Mauno Hermunenem.
Český manažer David Novotný do svého výběru nominoval pátého muže letošního mistrovství světa Pavla Kejmara (Husqvarna), devátého jezdce konečné tabulky MS Tomáše Trávníčka (Yamaha) a Milana Sitnianského (TM), který si letos v Evropě vyjel skvělou čtvrtou pozici. Vloni skončili Češi na Supermotu národů v bulharském Plevenu těsně pod bednou, tedy čtvrtí. Bylo by super, kdyby se letos posunuli na stupně vítězů.
Po volných a měřených trénincích byly v sobotu na řadě tři kvalifikační závody, které měly rozhodnout o pořadí na startu nedělního hlavní programu. Holeshot prvního závodu získal k velké radosti české výpravy Pavel Kejmar, ale brzy, už na konci prvního kola, ho předjel Thomas Chareyre na tovární TM. Od té chvíle už Francouz neměl s nikým a ničím žádný problém a vedl až do cíle. V souboji o druhé místo se střetli Kejmar a domácí Ivan Lazzarini na Hondě. Ital se před Čecha dostal dvě kola před cílem, Kejmar ale mohl být s třetím místem pro český tým spokojen. Pořadí: 1. CHAREYRE Thomas (FRA-TM) 20:11.947; 2. LAZZARINI Ivan (ITA-Honda) 20:16.902; 3. KEJMAR Pavel (CZE-Husqvarna) 20:19.305; 4. HIEMER Berndt (GER-KTM) 20:28.286; 5. DUPASQUIER Philippe (SUI-Husqvarna) 20:31.849; 6. KLEM Toni (FIN-KTM) 20:32.149; 7. BUSCHBERGER Andreas (AUT-KTM) 20:36.725; 8. BAUER Rudolf (AUT-KTM) 20:37.234; 9. MONTICELLI Diego (ITA-Honda) 20:43.060; 10. PRESTEL Philipp (GER-KTM) 20:58.828.
Po první kvalifikační jízdě tedy vedla týmovou soutěž favorizovaná Francie a v jízdě druhé jejich vedení pojistil vítězstvím také Adrien Chareyre na Aprilii. Neměl to ale vůbec jednoduché, když po skvělém startu měl celý závod na zádech zle dotírajícího Itala Christiana Ravagliu. Ten se dokonce zhruba uprostřed závodu na tři kola dostal do čela, ale Adrien pak úspěšným útokem vítězství strhnul na svou stranu. V cíli byl ale mezi oběma kohouty rozdíl pouhých 0.3 sekundy. Třetí místo mohl zajistit pro český výběr výborně jedoucí  Tomáš Trávníček, který ale nakonec těsně podlehl novému mistru Evropy  Asseri Kingelinovi z Finska. Po dvou kvalifikačních jízdách byli v čele suverénní Francouzi a klidně si mohli škrtnou případný nejhorší výsledek v jízdě třetí. Češi se drželi třetí za Itálií. Výsledek druhé jízdy: 1. CHAREYRE Adrien (FRA-Aprilia) 20:33.884; 2. RAVAGLIA Christian (ITA-Honda) 20:34.250; 3. KINGELIN Asseri (FIN-Aprilia) 20:41.245; 4. TRÁVNÍČEK Tomáš (CZE-Yamaha) 20:41.908; 5. VERMEULEN Devon (NED-TM) 20:42.556; 6. CLASS Markus (GER-Husqvarna) 21:03.563; 7. MULLER Daniel (SUI-Yamaha) 21:09.034; 8. HAGLEITNER Manuel (AUT-KTM) 21:29.087; 9. BAUMGARTNER Marcel (SUI-KTM) 21:31.532; 10. WURTERLE Kevin (GER-KTM) 21:41.311.
V závěrečné jízdě sice získal holeshot Němec Marc Reiner Schmidt, ale po dvou kolech šel do čela favorizovaný Fin Mauno Hermunen a nakonec vyhrál o sedm sekund před Francouzem Sylvainem Bidartem, který zdolal Němce Schmidta. Poslední z Čechů Milan Sitnianský dokončil závod jako šestý. Zajímavostí této jízdy bylo, že penalizace za příliš hlučné motocykly dostali Brit Matt Winstanley a Belgičan Romain Kavers, což je odsunulo o několik příček dozadu. Francouzi tak suverénně získali pole position před Itálií a Finy, kteří zásluhou Hermunenova triumfu odsunuli Čechy na místo čtvrté, Pořadí 3. jízdy: 1. Mauno HERMUNEN (FIN-TM) 20:07.688; 2. Sylvain BIDART (FRA-Honda) 20:14.981; 3. Marc Reiner SCHMIDT (GER-KTM) 20:16.749; 4. Lukas HOLLBACHER (AUT-Husqvarna) 20:21.265; 5. Edgardo BORELLA (ITA-Yamaha) 20:25.501; 6. Milan SITNIANSKÝ (CZE-TM) 20:41.7467. Robert GATTINGER (AUT-KTM) 20:53.606; 8. Gage MCALLISTER (USA-Aprilia) 21:02.037; 9. BAYER Raphael (GER-Kawasaki) 21:10.326; 10. VAN SIKKELERUS Jaimie (NED-KTM) 21:13.737.
Kvalifikace týmů celkově: 1. Francie; 2. Itálie; 3. Finsko; 4. ČR, 5. Německo; 6. Rakousko; 7. Švýcarsko; 8. Rakousko JUNIOR