Supermoto národů: Byli jsme blízko zlatu, máme bronz!

Neskutečně blízko byla česká reprezentace k vítězství na Supermotu národů, které se o víkendu jelo v Portugalsku. Naši v sestavě Pavel Kejmar, Petr Vorlíček a Tomáš Trávníček po druhém závodě vedli a o vítězství je připravil až pád v poslední jízdě. Titul tak získali Italové, Češi vezou domů i tak parádní bronz.

Sedmý ročník FIM Supermoto of Nations, který je také známý jako Trofej Francesca Zerbiho, se odehrál o uplynulém víkendu na okruhu v portugalském Algarve. Portugalsko často hostí závody mistrovství světa supermoto, „národy“ se tady ale konaly poprvé. Jelo se na 1740 metrů dlouhém okruhu (1580 metrů asfaltu, 160 metrů terénu) za slunečného počasí a ve 27stupňovém horku. V této soutěži nejde o to mít v sestavě mistra světa, ale trio maximálně vyrovnaných jezdců. To už předem vyřazovalo z boje o medaile například Finy, jejichž velká hvězda Mauno Hermunen v Portugalsku nestartoval a zbytek jejich týmu není na tak vysoké úrovni. Také tým Francie byl ochuzen o mistra světa 2011 Adriena Chareyra. Zato Češi se mohli na start těšit, protože nastoupili v optimální sestavě: pravidelný účastník MS Pavel Kejmar (KTM), mistr Evropy Petr Vorlíček (TM) a mistr republiky Tomáš Trávníček (Honda), který si tak dobře vedl v posledním závodě MS ve Francii. A naši reprezentanti o své síle přesvědčili už v sobotní kvalifikaci, kterou s velkým přehledem vyhráli. Posledním ročníkům Supermota národů kralovali nejčastěji Francouzi (2007, 2010 a 2011) a Italové (2006 a 2008). Jeden titul mají i Němci.
V sobotním kvalifikační závodě první skupiny získal holeshot čerstvý mistr světa, Francouz Thomas Chareyre (TM), kterého následoval devítinásobný italský šampion Ivan Lazzarini (Honda) a hned za nimi i Trávníček. Takové pořadí zůstalo až do cíle. Thomas Chareyre vyhrál a zajel i nejrychlejší kolo za 1:25.739 min. Potěšilo, že Trávníček získal i cenný skalp výborného Brita Matthewa Winstanleyho (TM) a na mistra světa Chareyreho ztratil jen dvanáct sekund. Ve druhé skupině vyhrál Kejmar způsobem start - cíl. O druhé místo se porvali Ital Christian Ravaglia (KTM) a Fin Asseri Kingelin (Honda), rychlejší by nakonec prvně jmenovaný. Stejným způsobem jako Kejmar se pak zařídil i Vorlíček v posledním kvalifikačním závodě a český výběr se mohl těšit na neděli, protože věděl, že bude startovat z pole position. Pořadí kvalifikace: 1 Česká republika, 2 Itálie, 3 Francie, 4 Rakousko, 5 Finsko, 6 Velká Británie, 7 Nizozemsko, 8 Španělsko, 9 Francie Junior, 10 Velká Británie Junior.
Nedělní program začal před polednem slavnostním defilé všech 14 národních týmů ze 12 států (dvě země nasadily i juniorské výběry) a proslovy Jorge Viegase, viceprezidenta FIM, a dr. Wolfganga Srba, ředitele FIM-CMS. V úvodním závodě nastoupili jezdci číslo jedna a dvě. Překvapivý holeshot získal Francouz Silvain Bidart (Honda), na kterého se pověsil Ital Ivan Lazzarini (Honda). Ten šel zanedlouho do vedení a k naší radosti ho následoval i Tomáš Trávníček. Za nimi bylo pořadí Bidart, Winstanley, Chareyre a Kejmar. Jak se dalo čekat, po několika kolech se fantastickou jízdou do čela dostal Chareyre. Za ním do cíle přijeli Lazzarini a Trávníček. Matthew Winstanley se nakonec dostal na čtvrté místo a pátý dojel Kejmar těsně před Bidartem. To znamenalo, že v pořadí národů šli do čela Francouzi před Českou republikou a Itálií, jejichž Christian Ravaglia (KTM) měl smůlu a na startu mu zhasl motor. Musel potom hodně dohánět a dojel až desátý.
Druhý závod patřil jezdcům číslo 2 a 3. Hned po startu šel do čela Pavel Kejmar, druhý byl Francouz Sylvan Bidart, tedy jezdci prvních dvou týmů průběžné kvalifikace. Třetí místo držel další Francouz Mitchell-Thomas Malachi (TM) před Nizozemcem Maikem Voorwindenem (KTM) a naším Petrem Vorlíčkem, který za sebou držel dvojici Italů Massimo Beltrami (Honda) a Christian Ravaglia (KTM). Beltrami pak odvedl velký kus práce, když předjel všechny jezdce před sebou kromě vítězného Kejmara. Třetí místo nakonec vydřel Bidart, Vorlíček dojel pátý za Ravagliou. Když se spočítaly body, Češi byli v čele před Francií a Itálií.
A situace byla pro nás ještě růžovější po startu poslední rozhodující jízdy (jezdci číslo 1 a 3), když se vedení ujal Tomáš Trávníček. Toho sice za chvíli předjel úřadující světový šampion Chareyre, ale pořád to s námi vypadalo skvěle. Pak ale přišel Trávníčkův pád, velká ztráta pozic, a to byl konec českých nadějí na zisk titulu. Chareyre vyhrál poslední jízdu před Ivanem Lazzarinim, Britem Matthewem Winstanleym a skvěle finišujícím Vorlíčkem. A protože druhý z Francouzů Aurelien Grelier skončil až jako šestý, stačilo to nakonec na titul Italům (nejhorší výsledek se škrtal) , které k zlatu přivedl jako manažer bývalý vítěz Supermota národů Attilio Pignotti. Stříbrná je Francie, bronzoví Češi. Další fantastický úspěch českého supermota je tak na světě, pomyslete přitom, jak blízko byli tentokrát Kejmar a spol k historickému zlatu! Chyběly jen tři bodíky...