Šest sekund dělilo Kejmara od bedny v MS

Životního úspěchu dosáhl v chorvatské Rijece český jezdec Pavel Kejmar (KTM). V dalším závodě mistrovství světa supermoto vybojoval v poslední jízdě čtvrté místo a byl tedy jen krůček od svého premiérového podia. GP Chorvatska dokončil na 7. pozici, celkově už je 9. Závod se stal kořistí Francouze Thomase Chareyrea.

Čtvrtý závod letošního ročníku supermotového mistrovství světa se jel v chorvatské Rijece, na 1376 metrů dlouhém, dobře připraveném okruhu s dvěma terénními sekcemi a několika skoky. Místo konání Grobnik je známé i ze závodů silničního šampionátu Alpe Adria. Závody, kterých se zúčastnili jezdci 11 zemí, za únavného horka sledovalo 5000 diváků. Superpole a warm-upu dominoval vedoucí jezdec šampionátu a mistr světa z roku 2010 Francouz Thomas Chareyre (TM Factory Racing), měřenému tréninku jeho bratr Adrien (Aprilia Fast Wheels) časem 58,199 sek. Pavel Kejmar jedoucí na KTM v barvách německého týmu Mottorad Bauerschmidt, se blýskl pátým nejrychlejším tréninkovým časem 58,616 sek. Smůlu měl jeden z velkých favoritů Fin Mauno Hermunen (TM SHR), který v sobotu těžce havaroval a zle si pochroumal levé zápěstí.
Bratři Chareyreové nejlépe odstartovali do první jízdy na dvacet kol, vedl Thomas před Adrienem, za ně se zařadili navrátilec, kdysi slavný Francouz Thierry Van Den Bosch (KTM Motoracing), Ital Ivan Lazzarini (HM Honda Racing), Elia Sammartin (Suzuki Racing Team Pergetti) a Pavel Kejmar. Všichni se snažili udržet nasazené tempo Thomase Chareyrea, ale nejlépe se to podařilo paradoxně Hermunenovi, který se bleskurychle otřepal ze svého zranění. Přestože vinou špatného tréninkového času Fin startoval z hloubi roštu, rychle se protáhl celým startovním polem. Jediný, kdo mu odolal, byl Thomas Chareyre, který nakonec první jízdu vyhrál. Třetí za Hermunenem finišoval Adrien Chareyre před Van Den Boschem. Kejmar až do 13. kola držel šestou pozici, pak se lehce propadl a jeho snažení skončilo pět kol před koncem závodu. Přesto byl klasifikován na 18. místě a bral tři mistrovské body.
Mauno Hermunen se v 1. jízdě namlsal a do druhé vystartoval jako raketa. Za ním opět předváděli bratrovražednou bitvu Chareyrové. Fin ale nezvládl se svou zraněnou rukou fyzickou zátěž druhé těžké jízdy za sebou a v šestém kole šel do čela Thomas Chareyre. Ostatní vlčáky už ale hrdina dne Hermunen za sebou udržel a dojel druhý se šestisekundovou ztrátou. Na bednu vyskočil jako třetí úřadující mistr světa Adrien Chareyre. Pavel Kejmar skvěle bojoval s Italem Davide Gozzinim (Aprilia PMR H2O) ve skupině okolo devátého místa, pak se dokázal posunout na konečné osmé místo za dalšího Itala Christiana Ravagliu (KTM). Na pátého Brita Matthewa Winstanleyho měl ale minimální odstup.
Obdobný průběh jako druhá jízda měla i ta třetí. Hermunen opět skvěle odstartoval, ale časem předal vedení Thomasi Chareyreovi. Třetí místo si tentokrát s dvacetisekundovou ztrátou zajistil Lazzarini. Adrien Chareyre skončil až desátý a v cíli si stěžoval na problémy s motocyklem, stejně jako Van Den Bosch a Ravaglia. Pavel Kejmar si v této jízdě dojel pro životní úspěch. Po startu jel dlouho pátý a po odpadnutí Van Den Bosche se ocitnul na místě čtvrtém - šest sekund za vysněnou bednou. Třeba mu to vyjde už v příštím závodě mistrovství světa, který se jede 19. srpna ve švýcarském Lignieres. O dalším vítězství Petra Vorlíčka v chorvatském závodě mistrovství Evropy budeme informovat zítra.