MS/ME Sosnová: Češi budou útočit na podium

Naši jezdci svými výsledky v kvalifikaci poslali tu nejlepší pozvánku na nedělní Mogul Velkou cenu České republiky supermoto, která se v neděli uskuteční v Sosnové. Pavel Kejmar vyhrál kvalifikaci mistrovství světa, v superpole pak podlehl jen Mauno Hermunenovi. Milan Sitnianský má pole position pro závod mistrovství Evropy.

Třetí závod letošního mistrovství světa/Evropy supermoto zavedl jezdce po čtyřtýdenní přestávce na známou trať u České Lípy (délka 1505 metrů - 1155 metrů asfalt, 350 metrů off-road) a dalo se čekat, že se naši jezdci budou tlačit na bednu. V úvodním volném tréninku byl sice ještě nejrychlejší úřadující mistr světa Fin Mauno Hermunen (SHR TM), ale hned v tom druhém zaútočil nejrychlejším časem Kejmar. Jezdec týmu 833 Racing dokázal ze své Husqvarny dostat čas 1:09.158 min. a porazil tak famózního Hermunena, loňského vítěze ze Sosnové, o 0.331 sekundy. V obou volných trénincích jistil naděje Čechů dvěma čtvrtými místy po zranění se vracející Tomáš Trávníček na Yamaze. Jeho nejlepší čas byl 1:10.080. Poslední český jezdec na startovce MS, bývalý evropský šampion Petr Vorlíček (SHR TM), byl dvakrát osmý (1:10.976 min).
V měřené kvalifikaci pak Kejmar šel časem ještě dolů na skvělých 1:08.764 min., což byl nejlepší výkon dne v Sosnové vůbec. Tento čas nebyl překonán ani v superchrono, jak se od letoška v mistrovství světa nazývá superpole a do kterého postupuje nejlepších šest pilotů z kvalifikace. Mistr republiky Kejmar porazil v měřené kvalifikaci obávaného Hermunena o víc než půl sekundy, třetí skončil tovární jezdec TM Francouz Thomas Chareyre už se sekundovou ztrátou. Trávníček a Vorlíček se seřadili na sedmém a osmém místě, do superchrono tak o chlup nepostoupili. Tam už potvrdil Hermunen své velké kvality,  Kejmarovi porážku z kvaldy vrátil a v neděli tak odstartuje z pole position před Kejmarema a Thomasem Chareyrem.
Mezi evropskými závodníky kategorie S2 se před nedělním závodem v nejlepším světle ukázal další Čech Milan Sitnianský s motocyklem TM, který kvalifikaci vyhrál. Druhé místo patřilo Italu Yurii Guardalovi na Hondě a třetí místo jeho krajanovi Fabrizio Bartolinimu na stroji stgejné značky. Do první desítky se z Čechů vlezli ještě Zdeněk Jaroš (KTM), Lukáš Tuma (Husqvarna) a Pavel Kajgr (Honda). Jezdci během dne neměli oproti očekávání problémy s počasím, a ke slovu tak ani nepřišlo připravené obutí do deště. Nedošlo k žádným vážným pádům, jezdilo se za teploty 20 stupňů. Nedělní program začíná warm-upem kategorie S2 od 10:25. Finálový závod mistrovství světa kategorie S1 je naplánován na 16:30.