Kvalifikace GP Evropy: Vorlíček 5., Trávníček 9.

Kvalifikace na druhý závod společného mistrovství světa a Evropy supermoto, kterým je Grand Prix Evropy v italském Vairanu, totálně propršela a jezdci ani nebyli puštěni do terénu. Petr Vorlíček se blýskl pátým místem ve světě, Tomáš Trávníček bude v neděli startovat z deváté pozice.

Kvalifikace GP Evropy: Vorlíček 5., Trávníček 9.
Po prvním závodě v italské Capui zůstal letošní FIM Supermoto World Championship na Apeninském poloostrově, protože i druhý podnik se jede pod názvem Grand Prix Evropy právě tam. Velmi pěkná trať s názvem ASC ve Vairanu nedaleko Pavie je v kalendáři šampionátu poprvé. Normálně areál slouží několika výrobcům k testování, pořádají se tady ale i jezdecké akademie a své dny tu má vyčleněna i autoškola. Úvodní společný závod mistrovství světa a Evropy se jel už před měsícem, takže připomeňme, že v Capui triumfoval Fin Mauno Hermunen (Shr TM). Loňský vicmistr získal po suverénním výkonu double a odvezl si tak plný počet padesáti bodů. Obhájce titulu Francouz Thomas Chareyre (TM Racing Factory Team) po zpackané kvalifikaci v závodě ožil a skončil druhý před totálním překvapením, dalším Francouzem Sylvainem Bydartem (Luc1 Awatrol Honda).
Skvěle začali sezonu i Češi. Petr Vorlíček (SHR TM) přivezl body za páté místo, Tomáš Trávníček (Hardbike Racing TM) byl devátý, dokonce před bývalým světovým šampionem Adrianem Chareyrem (Fast Wheels Aprilia). Absolutní šok po úvodním závodě MS čekal nejlepšího britského jezdce Matthewa Winstanleyho, kterému údajně jeho tým Team SHR sdělil, že v seriálu končí, protože dál už bude podporovat jen dva jezdce (další tři má v mistrovství Evropy). Jiné problémy řešil Ital Ivan Lazzarini (L30 Racing Honda), který se právě stal otcem.
Jindy slunná Itálie přivítala jezdce otřesným počasím, po celou sobotu vytrvale pršelo, a tak stejně jako v předchozím závodě pořadatelé raději pro tréninky a kvalifikace vynechali terénní úsek. K dispozici bude až od nedělního rána. Za těchto podmínek mokrý asfalt nejlépe vyhovoval úřadujícímu mistru světa Francouzi Thomasi Chareyreovi, který vyhrál měřenou kvalifikaci časem 1:20,142 min. Ovšem hned v patách měl Hermunena, jehož ztráta činila necelou setinu sekundy. Fin téměř celou kvaldu vedl, Chareyre ho překonal až v posledních kolech a Hermunen už nedokázal reagovat. Pokaždé když měl rozjeté rychlé kolo, udělal chybu a čas tak nezlepšil. Třetí místo patří Bidartovi, který si po pomalém startu nechal upravit set-up a okamžitě šel ve výsledkových listinách dopředu. 
Adrien Chareyre změnil po minulém výbuchu pneumatiky Golden Tyre za Michelin a na jeho výkonu to bylo znát. V neděli bude startovat ze čtvrté pozice. Hned za ním skončil Vorlíček. Loňský mistr Evropy se podle komentářů na zahraničních webech cítil na mokré trati jako doma a na motocyklu vypadal velmi jistě. A jeho výsledek mohl být možná ještě lepší, protože první volný trénink Vorlíček vyhrál a ještě ve druhém byl třetí. Také výsledky Tomáše Trávníčka měly mírně sestupnou tendenci, ale nakonec mohl být spokojený s devátou pozicí (v obou volných trénincích figuroval na pátém příčce). Je velkou náhodou, že oba naši kluci přesně zopakovali své výsledky ze závodu předchozí GP. V kvalifikaci pro mistrovství Evropy získal své první pole position kariéry Brit Malachi Mitchell-Thomas na TM, z Čechů byl lepší Milan Sitnianský (TM), který obsadil dvanáctou pozici. Bývalý motokrosař Daniel Kička je při své evropské premiéře zaznamenaný na 19. místě.

Sobotní výsledky Grand Prix Evropy

MS, měřená kvalifikace

1 1 Chareyre, Thomas FRA FFM TM 1:20.142
2 131 Hermunen, Mauno FIN SML TM + 0.095 sek.
3 64 Bidart, Sylvain FRA FFM Honda + 0.980
4 5 Chareyre, Adrien FRA FFM Aprilia + 0.980
5 202 Vorlíček, Petr CZE ACCR TM + 1.057
6 200 Bussei, Giovanni ITA FMI TM + 1.302
7 127 Grelier, Aurelien FRA FFM Yamaha + 1.428
8 77 Maier, Hannes AUT OeAMTC KTM + 1.472
9 16 Trávníček, Tomáš CZE ACCR TM + 1.522
10 30 Lazzarini, Ivan ITA FMI Honda + 1.579

ME, měřená kvalifikace

1 666 Mitchell-Thomas, Malachi GBR ACU TM 1:22.043
2 188 Vermeulen, Devon NED KNMV KTM + 0.444
3 111 Klem, Toni FIN SML KTM + 0.457
4 146 Salstola, Sami FIN SML TM + 0.551
5 55 Guerin, Frederic FRA FFM Suzuki + 0.556
12 121 Sitnianský, Milan CZE ACCR TM + 2.607
19 26 Kička, Daniel CZE ACCR Honda + 8.682

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist