GP Švýcarska: Nejlepší Kejmarův výsledek

Po dlouhé letní přestávce pokračovalo ve švýcarském Lignieres MS supermoto. Náš jediný účastník v šampionátu Pavel Kejmar se lepší závod od závodu a už doslova sahá po podiu. Ve Švýcarsku obsadil jedno čtvrté a dvě pátá místa a v pořadí seriálu se vyšplhal na 7. pozici.

Švýcarsko se stalo pořadatelem mistrovství světa supermoto poprvé ve své historii a podnik v Lignieres se stal velkým úspěchem, což potvrdil i prezident Světové motocyklové federace (FIM) Vito Ippolito, který v neděli závod navštívil. „Supermotová Grand Prix ve Švýcarsku je úplnou novinkou. Supermoto je velkolepá a dramatická podívaná, mix různých dovedností jezdců. Dnešek byl pro tento sport opravdu velkým dnem,“ prohlásil Vito Ippolito po dekorování vítězů. Pátý a předposlední podnik letošního seriálu se jel za perfektního slunečného počasí za teploty 30° na 1650 metrů dlouhé dráze (1230 metrů asfaltu, 420 metrů terénu). Alpské Lignieres leží v nadmořské výšce 800 metrů nad mořem. Slabinou byla divácká účast, 4500 fanoušků v neděli, ale Švýcaři si prý na podobný typ podniku rádi zvyknou. Jasným hrdinou víkendu se stal Fin Mauno Hermunen na stroji TM v barvách Teamu SHR, který vyhrál kvalifikaci a pak i všechny tři nedělní jízdy.
Holeshot první jízdy pro sebe urval Mauno Hermunen před leaderem šampionátu Thomasem Chareyrem (TM Factory Racing) a jeho bratrem a úřadujícím mistem světa Adrienem Chareyrem (Aprilia Fast Wheels). Hned za nimi bojoval šestý z kvalifikace Pavel Kejmar (KTM Bauerschmidt) s mistrem Itálie Ivanem Lazzarinim (HM Honda Racing). Překvapením byla šestá pozice pro nejlepšího domácího jezdce Philippe Dupasquiera (KTM). Stejné pořadí zůstalo i na konci závodu na patnáct kol. Kejmar udělal do konce závodu na Lazzariniho přes dvě sekundy a získal tak kromě velkého bodového zisku i cenný skalp. Jediným vzrušením jízdy byl pád Andrey Occhiniho po kontaktu Maxem Verderosou.
Druhá jízda nabídla mnohem dramatičtější podívanou. Thomas Chareyre si po první jízdě stěžoval na pomalou motorku, a tak dostal od týmu náhradní. Nicméně ani to nezabránilo Hermunenovi v nejlepším startu. Za ním se odehrál bratrovražedný souboj mezi Adrienem a Thomasem Chareyreovými, kteří si na trati nedarovali ani metr. Hermunen opět vyhrál, tentokrát o čtyři a půl sekundy. Rychlejší z obou bratrů byl nakonec Thomas, Ivan Lazzarini vrátil Pavlu Kejmarovi porážku z úvodního závodu dne a český borec tak bral páté místo. V terénní pasáži ošklivě havaroval Elia Sammartin (Suzuki Racing Team Pergetti), ale to mu nezabránilo postavit se na start poslední jízdy.
Ve třetí jízdě předvedl nejlepší start Adrien Chareyre, za kterého se okamžitě pověsil ve fantastické pohodě jezdící Hermunen. V pátém kole se Fin dostal do vedení a až do cíle už nikoho před sebe nepustil. Pavel Kejmar byl tentokrát po startu šestý, ale v devátém kole se probojoval před Itala Christiana Ravagliu (KTM) a zopakoval páté místo z předchozí jízdy. Hermunen tak plným bodovým ziskem znemožnil bratrům Adrienovi a Thomasovi Chareyreovým získat předčasně už třetí světový titul po sobě a Francouzi budou muset ještě zabojovat v domácím Carole 23. září, kdy se jede poslední podnik seriálu. Thomas Chareyre vede před Hermunenem o dvacet bodů, třetí Adrien už je zřejmě ze hry, když na Fina ztrácí 40 a na bratra 60 bodů. Ale zázraky se dějí i v supermotu. O fantastickém úspěchu Petra Vorlíčka, který si ve Švýcarsku předčasně zajistil titul supermotového mistra Evropy, přineseme článek zítra.