GP Rumunska: Kejmar 4. ve druhé jízdě

Vítězi druhého závodu mistrovství světa/Evropy supermoto se v Rumunsku stali Francouz Thomas Chareyre a Nizozemec Devon Vermeulen, oba také šampionáty průběžně vedou Z Čechů s nejvíce dařilo Pavlu Kejmarovi, který ve druhé jízdě MS dojel čtvrtý.

Druhý závod mistrovství světa se uskutečnil v Rumunsku, na trať v Aradu se šampionát vrátil poprvé od roku 2004, kdy se tady jelo na nejvyšší úrovni naposledy. Asfaltová sekce zůstala nezměněná a měřila 1345 metrů, zatímco terén pořadatelé kompletně přebudovali a měřil nyní 305 metrů. Jelo se za proměnlivého počasí, s teplotami okolo 18 stupňů. Organizátoři měli velké obavy, protože v regionu celý týden před Velkou cenu hustě pršelo. Naštěstí se počasí včas umoudřilo a přišlo slušných 7000 diváků. Trať ale byla stále tak promočená, že jezdci v prvních volných trénincích nebyli vůbec do terénu vpuštěni. V měřené kvalifikaci pro závod mistrovství světa se prosadil obhájce titulu Fin Mauno Hermunen (SHR TM) nejrychlejším časem 1:04.806 min. Druhý skončil o jednu desetinu sekundy tovární jezdec TM Francouz Thomas Chareyre a třetí Ital Ivan Lazzarini (L30 Honda). Opět potěšil pátým časem Pavel Kejmar na Husqvarně v barvách českého týmu 833 Racing, Petr Vorlíček skončil osmý. Hermunen pak vyhrál i superpole, kterého se od letoška účastní nejlepších šest jezdců, Kejmar se o jednu příčku oproti kvaldě propadl. Další Čech Tomáš Trávníček se v Rumunsku nepředstavil kvůli zranění z domácího mistráku. Mezi Evropany zajel kvalifikaci nejlépe Ital Yuri Guardala (Honda Gazza IFG Racing), nejlepší z Čechů byl na šesté pozici Milan Sitnianský na TM, Zdeněk Jaroš (KTM-833 Racing) skončil dvanáctý a Lukáš Tuma (Husqvarna – 833 Racing) tři příčky za ním.
Start do první jízdy MS měl nejlepší majitel pole position Hermunen. Rychlý Fin ještě vedl na začátku druhého kola, ale pak přišel čas Thomase Chareyra, který obhájce titulu předjel a hned si udělal malý náskok, který dovezl až do cíle. Hermunen neudržel ani druhé místo. V šestém kole udělal chybu, spadl v terénu a propadl se až na šestou pozici za Kejmara, který se po ne zrovna vydařeném startu probíjel dopředu. Na druhé místo se tak dostal další z rodu Chareyrů Adrien (Aprilia Fast Wheels), který si lehce poradil s nakonec třetím Lazzarinim. Hermunen se ještě nevzdával a skvělou stíhačkou vybojoval konečnou čtvrtou pozici. Kejmar se v sedmém kole propadl dozadu a nakonec skončil v první jízdě osmý, Vorlíček nedokončil první kolo. Ve další jízdě jasně Hermunen dokázal, že v úvodním závodě šlo z jeho strany jen o jediné zaváhání, a druhé finále vyhrál způsobem start cíl. Thomas Chareyre to tentokrát neměl tak jednoduché. Začínal na druhém místě, ale do třetího kola přijel až jako šestý, když lehce havaroval v terénu Tím uvolnil místo Lazzarinimu, který jel druhý téměř celý závod, než si Chareyre tři kola před koncem vzal svou druhou příčku zpět. Za třetím Lazzarinim finišoval Kejmar, který se z osmého místa po startu pomalu, ale jistě probíjel dopředu. Vůbec se ve druhé jízdě nedařilo Adrienu Chareyrovi, jehož naděje zhasly už ve druhém kole, když po pádu poškodil motocykl. Vorlíček do druhé jízdy nenastoupil. Po spočítání výsledků bylo jasné, že vítězem Velké ceny Rumunska se stane Thomas Chareyre, který tak zopakoval svůj triumf z Francie. Tentokrát zvítězil před Hermunenem  a Lazzarinim. Šestého Kejmara dělilo od vysněného pódia pouhých devět bodů.

Nizozemský jezdec Devon Vermeulen na tovární TM ještě letos nebyl v mistrovství Evropy poražen. Dvakrát vyhrál ve Francii a teď double zopakoval i v Rumunsku. Do první jízdy měl nejlepší start majitel pole position Ital Yuri Guardala, ale Vermeulen se ve čtvrtém kole přehnal jak přes něj, tak i přes dalšího Itala Fabrizia Bartoliniho (Honda), se kterým Guardala od počátku bojoval. V italském souboji o stříbrnou příčku byl pak rychlejší Guardala.  Milan Sitnianský po startu figuroval dlouho na sedmé příčce, ve 12. kole se dostal o místo výš a tak také projel cílem. Evropské body si připsali i Jaroš (8.) a Tuma (13.). Druhá jízda měla podobný průběh. Vermeulen se tentokrát dostal do čela už ve druhém kole, když zdolal do té doby vedoucího Bartoliniho. Ten se pak propadl dozadu a druhý skončil Guardala před Finem Tonim Klemem (KTM). Češi oproti první jízdě lehce slevili, Sitnianský skončil sedmý, Jaroš jedenáctý a Tuma čtrnáctý. Další závod mistrovství světa/Evropy se jede u nás v Sosnové v termínu 14. a 15. června. Určitě přijďte české kluky povzbudit!