WSBK Barcelona – Superpole vyhrál Sykes, první závod Redding

V sobotu měli jezdci a týmy sérií WorldSBK, WorldSSP a WorldSSP300 na programu Superpole, které určilo jejich postavení na startovních roštech prvních závodů katalánského víkendu MOTUL FIM Superbike World Championship v Barceloně. První závod WorldSSP300 vyhrál Jeffrey Buis, Petr Svoboda (Yamaha) byl po startu z páté pozice patnáctý, jedenáctý na startu Oliver König (Kawasaki) klání nedokončil. V závodu WorldSSP začalo pršet, takže to bylo s výměnou pneumatik a z vítězství se radoval poprvé od Misana 2019 Švýcar Randy Krummenacher (Yamaha). Český závodník Ondřej Vostatek (Yamaha), který jede na divokou kartu, byl z prvního závodu diskvalifikován, takže vubec nestartoval. Závod WorldSBK jeli na mokré dráze a první tři místa získali jezdci Ducati Scott Redding, Axel Bassani a Michael Ruben Rinaldi. Dnem druhých závodů je neděle.

MS Superbike – Závod (1)

Do 20kol závodu (mokrá dráha) odstartoval z první řady Tom Sykes (BMW Motorrad WorldSBK Team), Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha with BRIXX WorldSBK) a Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team). Druhá řada a Scott Redding (Aruba.it Racing-Ducati SBK Team), Alex Lowes (Kawasaki Racing Team) a Andrea Locatelli (Pata Yamaha with BRIXX WorldSBK). Třetí řada a trojice Leon Haslam (Team HRC), Michael Ruben Rinaldi (Aruba.it Racing-Ducati SBK Team) a Michael van der Mark (BMW Motorrad WorldSBK Team). Ještě v zaváděcím kole havaroval Američan Garrett Gerloff (GRT Yamaha WorldSBK Team), který rozbil předek své Yamahy, která již byla v červenobílé v rámci oslav 60.výročí tří ladiček v závodech mistrovství světa.

Do závodu na mokré dráze nejlépe odstartoval Toprak Razgatliglu, který převzal vedení, ale jen na chvíli, protože do čela pole WSBK šel o něco později Jonathan Rea. Na třetí pozici pokračoval Axel Bassani, čtvrtý byl Michel Ruben Rinaldi, pátý Michael van der Mark. Vítěz Superpole Tom Sykes byl po prvním kole až osmý. Po třech kolech Jonathan Rea vedl náskokem dvou sekund. Za jezdcem Kawasaki bojoval o druhou pozici Toprak Razgatlioglu s Axelem Bassanim. Italovi to na vodě jelo výborně, a Turek hodně riskoval, aby pozici nepustil, protože tím by v průběžném hodnocení přišel o náskok a vedení. Naopak Bassanimu v šampionátu o vítězství nejde, takže ten jel jak o život.

Po pěti kolech vedl Jonathan Rea náskokem 2,5 sekundy. Na druhém místě pokračoval Axel Bassani, třetí jel Toprak Razgatlioglu. Už jen 1,4 sekundy ztrácel na třetí pozici Michael Ruben Rinaldi, který ale zaváhal a v sedmém kole před sebe pustil Michaela VD Marka s Alexem Lowesem. Za Rinaldim jel Leon Haslam. Turek Razgatlioglu tlačil na pilu a nastavil zatím nejrychlejší kolo závodu 1'56,544 sekundy. V devátém kole šel Razgatlioglu před Bassaniho a těsně před polovinou závodu hledal možnosti jak vymazat náskok na vedoucího závodníka. Přesně v polovině závodu jel Razgatlioglu jen šest desetin za prvním Jonathanem Rea.

V jedenáctém kole Toprak Razgatlioglu předjel Jonathana Rea a převzal vedení v závodu. Třetí jel Axel Bassani, který dokázal během chvilky postiupit na druhou pozici, takže Rea byl třetí. Neco kolem jedné a půl sekundy ztrácel na třetí místo Michael VD Mark, který se rychle přibližoval. Za Holanďanem jel Michael Ruben Rinaldi, Scott Redding a s výraznější ztrátou dvou sekund Alex Lowes. Šest kol před koncem závodu Toprak Razgatlioglu musel zastavit, protože jeho Yamaha měla poruchu. Neuvěřitelná smůla, ztráta vedení v šampionátu a velká šance pro Jonathana Rea.

Pět kol před koncem závodu vedl Axel Bassani, druhý jel Michael Ruben Rinaldi, třetí byl Scott Redding, čtvrtý Jonathan Rea, jehož atakoval Michael VD Mark. Šestý Alex Lowes byl daleko, aby mohl do soubojů o Top3 nějakým způsobem zasáhnout. V posledních třech kolech řádil Scott Redding, protože ten nejdřív předjel kolegu Rinaldiho, pak nastavil nejrychlejší kolo závodu 1'56,166 sekundy, aby následně po Bassaniho předjetí převzal vedení. O čtvrté místo bojoval Jonathan Rea s Michaelem VD Markem.

Závod vyhrála Ducati, jelikož její jezdci získali všechny tři pozice na stupních vítězů. Stalo se tak poprvé od Assenu 2012. Závod vyhrál Scott Redding, druhý projel cílem Axel Bassani, třetí Michael Ruben Rinaldi. Čtvrté místo si udržel Jonathan Rea, který zároveň převzal vedení v šampionátu, kde mu patří náskok 6 bodů. V neděli je na programu sprint Tissot Superpole a druhý hlavní závod superbiků.