WSBK Assen – První den zajel nejrychleji Bautista, Svoboda sedmý ve WSSP300

Na okruhu TT Assen v Nizozemsku v pátek začala příprava na třetí podnik sezony MOTUL FIM Superbike World Championship 2023. Tentokrát jsou v paddocku WSBK jezdci a týmy všech tří šampionátů – WorldSBK, WorldSSP a letos poprvé WorldSSP300. Na programu byla dva volné tréninky. V královské třídě WorldSBK byl nejrychlejší Álvaro Bautista (Ducati), Oliver König (Kawasaki) je v kombinaci časů čtyřiadvacátý. Nejrychlejším jezdcem třídy WorldSSP je Turek Can Öncü (Kawasaki), Matteo Vannucci (Yamaha) byl nejrychlejším jezdcem třístovek. V kategorii WorldSSP300 závodí Petr Svoboda (Kawasaki) jemuž v kombinaci časů patří sedmá pozice s minimální ztrátou na prvního. V sobotu jsou na programu kvalifikace a první závody v Assenu.

MS Supersport 300 – 1.volný trénink

V polovině tréninku vedl tabulku časů Jeffrey Buis (MTM Kawasaki), jehož maximem byl čas 1’50,396 sekundy. Přes dvě desetiny ztrácel druhý Dirk Geiger (Freudenberg KTM - Paligo Racing), třetí Loris Veneman (MTM Kawasaki) byl o šest desetin pomalejší. Top5 uzavírala dvojice Lennox Lehmann (Freudenberg KTM - Paligo Racing) a Fenton Seabright (Kawasaki GP Project). Jezdec týmu Jakuba Smrže, Jose Luis Perez Gonzalez (Accolade Smrz Racing BGR) byl s kolem za 1’51,716 sekundy sedmý v pořadí. Český zástupce Petr Svoboda (Fusport-RT Motorsport by SKM-Kawasaki) figuroval s časem 1’54,447 sekundy na 29.pozici.

Trénink vyhrál časem 1’50,070 sekundy Jeffrey Buis, jeden z hlavních kandidátů na letošní titul mistra světa. Na druhé pozici je Francouz Samuel Di Sora (ProDina Kawasaki Racing), třetí Mirko Gennai (Team BRcorse). Posledním kolem se dostal na čtvrtou pozici Alessandro Zanca (Team#109 Kawasaki). S výborným pátým časem 1’50,559 sekundy trénink uzavřel Petr Svoboda, který byl o necelé půl sekundy pomalejší.