WSBK Assen – Hattrick slaví Bautista, Svoboda zlatý double WSSP300

AKTUALIZACE - Posledním dnem třetího podniku sezony MOTUL FIM Superbike World Championship 2023 byla neděle. Celkem se jely čtyři závody a bylo co sledovat, protože každý z nich byl hodně napínavý. Ve sprintu a druhém hlavním závodu WorldSBK vyhrál Álvaro Bautista (Ducati), jenž si v Assenu připsal na konto třetí vítězství a pro Ducati získal jejich jubilejní 400. ve WorldSBK. Oliver König (Kawasaki) zajel nejlépe ve druhém klání, kde mu patřila šestnáctá pozice v cíli. V supersportech bodoval plným počtem Nicolo Bulega (Ducati), jenž vyhrál oba závody víkendu v Assenu a je nadále lídrem průběžného hodnocení WorldSSP. Den závodu mistrovství světa uzavřel závod WorldSSP300 v němž slavil vítězství Brazilec Humberto Maier (Yamaha). Třetí závod dokončil Petr Svoboda (Kawasaki), ale po reviziu výsledků patří českému jezdci první místo, takže je s plným počtem bodů lídrem průběžného hodnocení. Čtvrtým podnikem sezony WSBK 2023 bude začátkem května Barcelona.

MS Superbike – Závod (2)

Do závodu na 21kol odstartoval z první řady Álvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati), Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) a Toprak Razgatlioglu (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK). Z druhé řady vyrazil Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK), Andrea Locatelli (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) a Axel Bassani (Motocorsa Racing). Třetí řada a trojice Dominique Aegerter (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team), Scott Redding (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team) a Xavi Vierge (Team HRC). Čech Oliver König (Orelac Racing MOVISIO) startoval pětadvacátý.

První pozici si po startu udržel Álvaro Bautista. Na druhé místo se posunul Toprak Razgatlioglu a těsně za Turkem jel třetí Jonathan Rea. Druhá skupina měla dva jezdce – čtvrtý Axel Bassani a pátý Andrea Locatelli. Český jezdec Oliver König jel ve druhém kole jednadvacátý, když havaroval Bradley Ray a za sebou měl Isaaca Viňalese a Gabriela Ruiu. V závěru druhého kola havaroval domácí jezdec Michael van der Mark, jenž potřeboval pomoc zdravotní služby, a spadl také jezdec Hondy Xavi Vierge. Ve třetím kole převzal vedení Jonathan Rea, druhý jel Álvaro Bautista, třetí Toprak Razgatlioglu.

Po pěti kolech znovu vedl Álvaro Bautista, jehož těsně následoval Toprak Razgatlioglu. Vedoucí dvojici již nedoplňoval Jonathan Rea, jelikož ten spadl v deváté zatáčce. Přes dvě sekundy ztrácel na vedoucí dvojici třetí Axel Bassani za nímž jel v těsném závěsu Andrea Locatelli. Pátý byl Dominique Aegerter, šestý Scott Redding, sedmý Remy Gardner (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team), osmý Iker Lecuona (Team HRC), devátý Danilo Petrucci (Barni Spark Racing Team) a první desítku uzavíral v Assenu hodně nenápadný Michael Ruben Rinaldi (Aruba.it Racing – Ducati). Devatenáctý byl po sedmi kolech Oliver König. Těsně před polovinou závodu spadl Loris Baz (Bonovo Action BMW), který se v Assenu vrátil k závodění po zranění z Indonésie.

Do druhé poloviny závodu najel na první pozici Álvaro Bautista, jehož náskok představoval 2,2 sekundy. Druhý jel Toprak Razgatlioglu, třetí byl Andrea Locatelli, jemuž na týmového kolegu chybělo 2,8 sekundy. Čtvrtý byl Axel Bassani, nejlepší netovární závodník, pátý jel Dominique Aegerter. Ve dvanáctém kole spadl druhý jezdec tovární Hondy Iker Lecuona, hjemuž patřila osmá pozice. Posledním jezdcem na bodech byl v tu chvíli patnáctý Tom Sykes (Kawasaki Puccetti Racing), Oliver König jel sedmnáctý, 3,5 sekundy před osmnáctým Italem Ruiem. Devatenáctý a poslední v řadě byl Isaac Viňales.

Pět kol před koncem druhého hlavního závodu superbiků v Assenu vedl Álvaro Bautista náskokem 3,5 sekundy. Druhou pozici držel Toprak Razgatlioglu, třetí jel Andrea Locatelli, jemuž na druhého Turka chybělo 3,5 sekundy. Navíc si Locatelli musel krýt záda, jelikož šest desetin za sebou měl čtvrtého Axela Bassaniho. První pětici uzavíral Dominique Aegerter. Čech Oliver König jel sedmnáctý, ale už těsně na zadním kole Hondy Brazilce Granady.

V nájezdu do posledního kola Oliver König překonal Brazilce Granadu a posunul se na šestnácté místo. Na body mu scházelo sedm sekund, což nebylo možné v posledním kole vymazat, ale stát se může cokoliv. Karty na prvních třech pozicích byly rozdané a pokud nikdo z jezdců neudělá chybu, závod dokončí v pořadí v němž strávili celou druhou polovinu klání superbiků.

Hattrick získal Álvaro Bautista, jenž vyhrál také třetí závod víkendu v Assenu a jednoznačně míří za obhajobou titulu. Španěl navíc získal jubilejní 400. vítězství Ducati ve WorldSBK. Body za druhé místo si na konto připisuje Toprak Razgatlioglu, třetí projel cílem Andrea Locatelli. Nejvýše postaveným netovárním závodníkem byl čtvrtý Axel Bassani, jenž ten dostal penalizaci a na čtvrté místo se posunul Dominique Aegerter. Čech Oliver König závod dokončil šestnáctý, těsně za bodovanou pozicí.

Superbike World Championship – Závod (2)