WSBK 2009 – prolog

AKTUALIZOVÁNO - přidána tipovačka. Motorkářsky nevlídné zimní období, zpestřené občasným testováním jezdců světových šampionátů se pomalu chýlí ke konci. Vlastně už jen hodiny nás všechny dělí od okamžiku kdy už po dvaadvacáté vyjde první číslo nového ročníku WSBK.

WSBK 2009 –  prolog

Podle všech předpokladů by to měl být ročník do velké míry přelomový. Ještě před skutečným začátkem je definován mnoha zásadními skutečnostmi. Nejen z úcty k tomu chlapíkovi považuji za nejzásadnější moment skutečnost, že je to první rok "po Baylissovi". 
Jeho odchodem za novým dobrodružstvím je všechno jinak. 
V jeho osobě se totiž potkala spousta vlastností které ve svém důsledku přinesly tomuto šampionátu další veliké zvýšení prestiže.
Samozřejmě že nejdůležitější byly jeho výkony na tratích. Asi se dá říct že Troy byl nejlepší ze všech. Dokázal to nejen svými třemi tituly a 52 vítězstvími dosaženými v pouhých 158 závodech, ale hlavně bojovností a tahem na bránu.

Jako diváci jsme se o tom mohli přesvědčit při sledování mnoha soubojů na férovku, ať už s Colinem Edwardsem, Jamesem Toselandem, Nori Hagou... 
Za zmínku stojí i jeho vítězství v posledním závodě sezóny v MotoGP v roce 2006, tedy ve stejném roce ve kterém získal druhý titul WSBK.  (K tomu se váže taková historka. Troy už měl titul WSBK v kapse a tak mu jeho noví soupeři z MotoGP gratulovali. Jeden ale jen prohodil aby se jim tam moc nemotal, že to je jiná, 46x lepší liga. Tak se teda nemotal :-))
Stejně důležité pro celý šampionát ale bylo i to, že patřil mezi nejoblíbenější jezdce a to nejen pro fanoušky, ale i pro veškerá média. 
Řekl bych že bratři Flaminiovi mají na Olympu dobré známé, protože tím že Davide Tardozzi vytáhl Baylisse do WSBK se tenhle jejich kolotoč začal točit zase o něco rychleji..

Dalším silným momentem je příchod dvou nových továrních týmů. 
Úplným nováčkem je BMW, v jehož barvách budeme vídat Rubena Xause a hlavně další velikou superbikovou ikonu Troye Corsera. Aprilia sice není v šampionátu poprvé (s typem RSV1000 startovali v r. 1999 Goddard celkově 12., 2000 Corser 3. 5x zvítězil a Antonello 15., v r. 2001 Corser 4. 2x1 a Laconi 11. 1x1 a v r. 2002 Haga 4.) ale vyjíždí po dlouhé pauze a s koncepčně úplně jinou motorkou. Její čest budou hájit Shinya Nakano a další ze slavných, Max Biaggi.
Nováčci budou soupeřit se stálými účastníky šampionátu, japonskou čtyřkou Honda, Kawasaki, Suzuki a Yamaha a italskou Ducati. Ti budou zastoupeni nejen továrními týmy, ale i více či méně privátními stájemi. V tomto šampionátu ale nejsou rozdíly mezi továrnami a soukromníky nepřekonatelné a je všeobecně známé že jak Sterilgarda pro Shakey Byrnea, tak i Guandalini pro našeho Kubu Smrže umí postavit výbornou motorku - v těchto případech Ducati. 


To stejné ale platí i pro satelitní Hondy.
Celkem se na startu sejde 32 jezdců z 20 týmů. Bohužel tohle neplatí zrovna při prvním zahajovacím závodě. Finanční krize je mrcha kterou pocítí nejen Alex Polita ze Sterilgardy, který se sveze až při závodech v Evropě, ale asi i David Checa. A jak to všechno bude letos třeba s Gregoriem Lavillou to ví asi málokdo.
Přesto všechno zůstává tenhle šampionát tou nejlepší sportovní okruhovou podívanou. Vždyť o víkendu se jedou závody tříd Stock 600, Stock 1000, Supersport a dva samostatné závody Superbiků. V každé třídě přes třicet jezdců z nichž téměř třetina může pomýšlet na bednu. Co by za ty počty dala Dorna :-).

Novinky se týkají také okruhů. Z kalendáře zmizela Vallelunga a bohužel také ikonický okruh Brands Hatch. Místo nich je opět zařazena trať v Kyalami a přeslavná Imola.

Aby změn nebylo málo, mění se i systém Superpole
Z kvalifikací postupuje dál dvacet nejrychlejších do dvanáctiminutové rozjížďky. Po sedmiminutové pauze postupuje do další dvanáctiminutovky šestnáct jezdců a z nich, po dalších sedmi minutách pauzy, postupuje osmička nehlepších do třetí dvanáctiminutovky. Tak bude určeno pořadí na startu pro oba závody.

Vraťme se ale k jezdcům. Otázkou tedy je, kdo nahradí Troye Baylisse.
Myslím že než se najde někdo podobný, bude to chvíli trvat. Osobně bych svůj tip směřoval někam do anglosaských vod. Přišlo dost chlapíků vyučených v BSB a to je asi ta nejlepší škola. Letos se rozkoukají a za rok … uvidíme.
Co se týká odhadu vývoje šampionátu v této sezóně tak asi chybí jednoznačný favorit. Celkově první místo může za pár měsíců potkat kohokoli z možná i šestice jezdců.
Velké šance mají oba piloti Ducati Xerox. Větší asi bude mít Haga-san. Přichází sice ze čtyřválcového angažmá, ale zrovna jemu to asi vadit nebude. Myslím že pro měj bude důležité dobře rozjet sezónu hned z kraje, protože bude pod velkým tlakem, přeci jenom nastoupil na místo mistra světa a asi sám cítí že teď nebo nikdy. Fabrizio vedle Baylisse trochu dozrál, bude schovaný maličko ve stínu Hagy a se špičkovou technikou bude chtít zlobit. 


Hodně vysoko musí mířit i Max Neukirchner. Jezdecky už na to má a nová K9 by také měla být dobrou motorkou.

Ben Spies na Yamaze je velký otazník. Čtyři tituly v AMA v posledních třech letech to je hodně dobrý kafe. Pan Loket sice nezná okruhy ale jezdí jak drak a novou R1 provází velké očekávání. Vloni se svezl i na GP Suzuki. Při premiéře v Anglii byl 14 a při dvou domácích závodech dojel na 8. resp. 6. místě.


Od Hondy bude nejvýš asi velezkušený Checa, ale Kiyonari je stále lepší a nováček Rea pojede s čistou hlavou. Jen nevím jestli může šampion vzejít z týmu ve kterém jsou tři dobří jezdci.

Shane Byrne nepatří mezi tovární jezdce, ale – Sterilgarda mu určitě připraví odpovídající nářadí, a sám Byrne jako úřadující mistr BSB na Airwaves Ducati asi nemusí nikoho přesvědčovat o svých kvalitách. V roce 2002 jel WSBK na divokou kartu na okruhu Brand Hatch a dokázal získat double. A to jsou tlustý písmena v kronice. Také on má ale zkušenosti z MotoGP.

Hodně velkou hádankou jsou šance nových týmů. BMW má druhý motor v Corserovi který je pro vývoj motorky asi nejlepší volbou. A Max Biaggi na Aprilii při testech ukázal že umí být hodně rychlý. 


V jejich případě, tak jako v případě třeba našeho Jakuba by mělo docházet k pravidelnému bodování v první osmičce, s občasnými výlety do pětky a sem-tam i na bednu. To by bylo naprosto v pořádku!

Nevím jak to nakonec celé dopadne, ale už se na to těším. 
Protože ať už na konci této sezóny bude ke jménům Carl Fogarty,, Troy Bayliss, Troy Corser, Colin Edwards, Fred Merkel,  Doug Polen,  James Toseland,  Neil Hodgson,  John Kocinski,  Raymond Roche, a Scott Russell připsáno jakékoli jméno, bude tam právem.

 


 

Připravili jsme pro vás tipovačku, která vás bude provázet celou sezónou.

Dostanete so do ní vpravo nahoře přes -> moje NASTAVENÍ -> vlevo ve svislém menu Motosport -> Tipovat. Přímý link je tady. 


Je to premiéra takže se mohou vyskytnout nějaké chybky, proto nepropadejte panice, a když na něco přijdete, napiště. Zatím se dají tipovat výsledky WSB na Phillip Islandu. Své tipy můžete kdykoli měnit a to až do startu závodu. 
Pro nejlepšího tipujícího je připraven kalendář Motorkáři.cz 
Tak do toho.

 

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist