Vysoká hra v Americe

Situace v průběžném pořadí mistrovství světa Superbiků se začíná pěkně dramatizovat a v Utahu se schyluje k další dechberoucí partii. Karty jsou již rozdány, někdo drží v ruce lepší, někdo horší kombinaci. Otázkou však zůstává, co z nich kdo dokáže vytěžit. Jedno je jisté, v horách kolem města Tooele se bude hrát vysoká hra.

Vysoká hra v Americe
A ač v letošní sezoně Kuba rozhodně nehraje s nějakými extra trumfy, dokáže pravidelně hrát skvělou partii a jen potvrzuje, jak dobrý "hráč" je. Doufejme, že osud mu zamíchá v Miller Motosports Parku ještě o trochu lépe.


Naopak letos najdeme jedince s mnohem lepší kombinací, kteří snad poslední dobou ztrácí chuť alespoň trochu hazardovat. Hvězda Ducati Noriyuki Haga v posledních závodech doslova vyšuměl a má daleko ke naprnění své přezdívky Nitro Nori. V Utahu se mu navíc nikdy nedařilo, tudíž jen těžko příjde obrat nyní. Musíme však být féroví a přiznat, že v obou kláních na tomto okruhu ho limitovalo zranění, které se mu doufejme letos vyhne. Naopak Michel Fabrizio se opět dostává tam, kam by měl patřit a v Utahu se mu vždycky dařilo. Mimo tovární formaci však máme naprostého specialistu na tuto trať. Carlos Checa je díky této skutešnosti, a díky své skvělé letošní formě považován za naprostého favorita nadcházejících závodu. Jeho týmový kolega z týmu Althea, Shakey Byrne je trouchu za očekáváním a dokonce mu v týmu již přichystali speciální "kobereček", který by mu to měl dát najevo. Stále stoupající formu pak předvádí Luca Scassa jezdící na loňské Hagově motorce v týmu Supersonic. Loni zde předvedl slušnou rychlost, tak uvidíme letos. Naopak Lorenza Lanziho z týmu DFX Corse zde neuvidíme stejně, jako v Kyalami.

Yamaha je již evidentně venku z krize, která ji zastihla na počátku šampionátu a "jednička" týmu, James Toseland, zavřel ústa mnohým svým kritikům. Přesto, navázat na loňský Spiesův double bude velmi, velmi těžké. Zvláště, když Toselad zde ještě nezávodil. Cal si tu už užíval závod supersportů a špičce bude určitě poblíž, utok na vítězství se ale nezdá pravděpodobný.

Honda, zde vždy se svou CBR 1000RR slavila uspěchy. Konkrétně pak formace Hanspree Ten Kate, jejímž esem v rukávu je Johny Rea. Ten je nyní ve velmi dobré formě a pokud jde o čirou rychlost v případě, že vše klape, málokdo mu může konkurovat. Svou konkurenceschopnost naopak ztratil Max Neukirchner, který však k Milleru vzhlíží s nadějí. Ostatně stejně jako Broc Parkes, který nyní deklaruje 100% kondici a vzpomínky na to, jak rychle zde loni vodil svou Kawasaki, nás svádějí k ůvahám jak vysoko dokáže stroj týmu ECHO CRS dostat.

Leon Haslam předvedl v Kyalami skvělý, bojovný výkon a právem opět trochu zvýšil svůj náskok v průběžném pořadí jezdců. Dobré vzpomínky na Miller z minulosti nemá, ale buďte si jistí, že letos vepředu prostě bude. Ostatně jako každý závodní víkend. Právě vyrovnané kvalitní výkony jsou největší zbraní tohoto jezdce. Záda mu má krýt Silvain Guintoli, zatím to však dělá z docela slušné dálky. Nyní ho čeká další neznámý okruh, který by však měl být na naučení jednodužší než Kyalami, takže slušné body se čekat dají.

Aprilia je letos jednoduše fenomenální a i v hrbolatém Kyalami, které nemělo stroji díky jeho citlivému podvozku podle mnohých vyhovovat, předváděla perfektní výkony. Samozřejmě největší zásluhu má na tom Max Biaggi, na kterém jde poznat, že si závodění znovu užívá naprosto naplno a letos ještě Haslama nejspíš dost potrápí. Nic moc se nedá vytknout Leonu Camierovi, který sice není vyrovnaný, ale rychlost mu rozhodně nechybí a jeho potenciál je velký. V USA ho nečeká jednoduchý víkend, uvidíme, jak se s tím popere.

BMW má letos důvod k radosti, zatracovaný projekt začíná přinášet ovoce a "dědek" Corser také chytá druhou mízu. Pořád zde ještě je dost moušek k vychytání, ale pokud někdo dokáže védst tým správným směrem, je to Davide Tardozzi. Když bude mít tento fenomenální vůdce volné ruce, dájí se čekat jen lepší časy. Dokonce i Ruben Xaus dokáže pod jeho vedením semtam ukázat nějakou rychlost. Opravdu ale jen semtam.

Formace zelených vzhlíží k Milleru s nadějí. Loni se jim zde dařilo výjmečně dobře a letos se dá čekat navázání na tyto výsledky. Toma Sykese evidentně baví posouvat projekt stále dál a myslím, že nestřelím vedle, když si troufnu říct, že je letos mnohem více motivovaný, než loni ve stínu Bena Spiese. Chris Vermeulen už taky hlásí 100% ní připravenost a chce útočit hodně vysoko.. Bylo by načase ho zase vidět, tam, kde patří. Docela dobře se ale může stát, že oběma továrníkům vypráší kožich Roger Lee Hayden z týmu Pedercini. Ten doma ukáže svoji skutečnou rychlost, která jde evidentně od začátku šampionátu nahoru. Matteo Baiocco může čerpat ze zkušeností svého týmového kolegy, ale nějaký solidní výsledek by byl překvapením.


A pak je tu náš Jakub. Jde vidět, že je plný odhodlání bojovat a i v takto nabitém a vyrovnaném šampionátu se prosadit právě i s těmi horšími kartami. Velmi dobře to bylo vidět v Kyalami, kde díky totálnímu nasazení jezdil víceméně stejně, jako špička závodu. Jenže předjíždět někoho z těchto pilotů, když na něj pokaždé z výjezdu ztrácíte a v zatáčkách ho musíte dotahovat není nic snadného. Jakub ovšem moc dobře ví, jak hrát tuhle hru s nejlepšími a pokud mu to situace jen trochu dovolí, zase se bude prát vepředu. Miller mu v minulosti docela seděl, a i když to letos bude mít velmi těžké, můžeme se opět těšit na jeho boj proti všem.

Zahraniční média přišla se zprávou, že Jakub byl požádán továrním týmem BMW, aby 10. A 11. června otestoval jejich motocykl S 1000RR na trati v Mugellu. Je hezké, že píle a zarputilost a hlavně rychlost má odezvu mezi zasvěcenými v motocyklovém sportu.

TV: 31.5.2010

00:00 Superpole (EUROSPORT záznam)
20:00 Superbike 1. závod (EUROSPORT 2 live)
21:35 Supersport (EUROSPORT 2 live)
22:50 Superbike 1. Závod (EUROSPORT záznam)
23:30 Superbike 2. závod (EUROSPORT Live)

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 1x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist