Třináctý podnik MS Superbiků ve Francii

Třináctý a zároveň předposlední podnik světového šampionátu produkčních motocyklů WSBK přivítá francouzský okruh Magny-Cours. O nadcházejícím víkendu bude paddock znovu kompletní a mimo jezdců superbikové kategorie budou o další body bojovat jezdci tříd Supersport, Superstock 1000 a Superstock 600.

Třináctý podnik MS Superbiků ve Francii

Kapitoly článku

Závodní okruh Magny-Cours postavili uprostřed Francie nedaleko města Nevers, přibližně 260 kilometrů jižně od Paříže. Závodní dráha měří celkem 4411 metrů a jezdci během jednoho kola projedou devíti levými a jedenácti pravými zatáčkami. Loni tam světový šampionát ukončil sezonu, letos je Magny-Cours v kalendáři WSBK předposledním podnikem sezony.

Superbike – preview

V Laguně Seca si minulý týden polepšil Tom Sykes (Kawasaki Racing Team), který tam první závod vyhrál a v tom druhém obsadil čtvrté místo. Nyní má náskok třiadvaceti bodů, což je samozřejmě rozdíl ve srovnání s osmibodovým náskokem, který si na západ Spojených států přivezl z Istanbulu. Tom Sykes samozřejmě chce letos vyhrát titul a udělá vše proto, aby do posledního podniku v Jerezu nastoupil s ještě větší výhodou než má teď. Ve Francii umí zajet, protože loni tam byl třetí v prvním klání a první v tom druhém. Podobný výsledek by jistě rád uvítal také letos, ale nebude to mít snadné, protože zájemců o stupně vítězů a samozřejmě i o titul je letos víc než dost.

Dalším z favoritů na zisk titulu je jezdec Aprilie Eugene Laverty (Aprilia Racing Team), který v Americe zaznamenal velmi úspěšný víkend a díky jednačtyřiceti bodům se posunul na druhé místo průběžného hodnocení. Na Toma Sykese teď ztrácí třiadvacet bodů, které se pokusí umazat na minimum závodem na okruhu, kde mu loni patřilo sedmé a čtvrté místo v cíli. Pokud si stejné tempo a nasazení Laverty udrží až do Jerezu, bude to ještě pořádně napínavé finále.
Pro Sylvaina Guintoliho (Aprilia Racing Team) nedopadla americká mise nejlépe, protože přišel o průběžnou druhou příčku, i když není zase tak dalo, protože na svého týmového kolegu Lavertyho teď ztrácí jediný bod. Pro jezdce Aprilie je to letos poprvé, kdy je v průběžném hodnocení na horší pozici než druhé a tento stav bude chtít změnit už tento víkend ve Francii, protože pojede na domácí půdě a před domácími fanoušky, což bude pro Francouze důležitý a možná zlomový moment celé sezony. Loni jeden závod v Magny-Cours vyhrál a jednou byl třetí, což svědčí o tom, že místní poměry zná velmi dobře a letos na tom bude s Aprilii podobně ne-li lépe. Sylvain Guintoli je třetím velkým kandidátem na zisk letošního triumfu v kategorii Superbike.

Téměř stejný počet bodů, jaký měl loni před posledními dvěma podniky sezony lídr seriálu Max Biaggi, patří v této chvíli čtvrtému Marcu Melandrimu (BMW Motorrad GoldBet SBK Team). Ital má na kontě 319 bodů, na třetího Francouze Guintoliho ztrácí bodů osmnáct a na vedení v soutěži pak bodů dvaačtyřicet. V případě jezdce BMW je dosažení cíle v podobě zisku titulu poněkud obtížnější, ale vzhledem k tomu, že do konce sezony máme ještě čtyři závody, to rozhodně není nemožné. Aby toho dosáhl, potřebuje Melandri vyhrávat závody a o to se samozřejmě ve Francii pokusí. Loni tam byl jednou druhý, tak proč ne letos první. Nicméně konkurence je natolik vyrovnaná, že rozhodující bude každý jeden detail v nastavení, směsi pneumatik nebo povětrnostních podmínkách.
Pátý v pořadí zůstává Melandriho týmový kolega Chaz Davies (BMW Motorrad GoldBet SBK Team), který měl víkend v Laguně Seca dobře rozjetý druhým místem v sobotním kláním, což mohl klidně zopakovat o den později nebýt poruchy na přední brzdě, která talentovaného Brita předčasně vyřadila ze závodu. Pátá pozice už Daviesovi asi zůstane, protože získat šedesát bodů na Melandriho je poměrně dost a jeho náskok na šestého Lorise Baze je také poměrně výrazný, takže jediné o co se teď může pokusit je sklopit hlavu mezi řídítka a vydat ze sebe maximum v každém z posledních čtyř závodů. Kdo ví, stát se může cokoliv.

Francouz Loris Baz (Kawasaki Racing Team) si moc přál závodit na domácí půdě a před domácím publikem. Bohužel jeho zranění obratlů z Německa stále není zcela vyléčené, takže víkendový podnik v Magny Cours nepojede a v sedle jeho Kawasaki ho nahradí znovu David Salom. Ten si v Laguně Seca zajel pro deváté místo, což je velmi dobrý výsledek, který může podpořit dalším ve Francii. Loros Baz by měl podle vedení týmu nastoupit do posledního podniku sezony v Jerezu, ale zda tomu skutečně tak bude ukáže až čas. David Salom chce každopádně v Jerezu závodit už za svůj tým Kawasaki Intermoto v třídě Supersport.
Tento týden oznámil tým Pata Honda World Superbike sestavu pro rok 2014, kde potvrdil dvojici svých současných jezdců Jonathan Rea a Leona Haslama. Britský závodní Rea se stal minulý týden otcem a mohl být při tom, protože kvůli zranění do Laguny Seca neodcestoval. Nepojede ani do Francie a v sedle jeho Hondy CBR1000RR nastoupí Ital Michel Fabrizio.

Od závodu v Turecku je zraněný Leon Camier (Fixi Crescent Suzuki). Zdravotní stav ani jemu neumožní absolvovat francouzské kolo superbikového šampionátu, takže jeho místo zaujme osminásobný šampion světové série vytrvalostních závodů Vincent Philippe. Francouzský jezdec dostal příležitost jet závod třídy Superbike krátce potom, co vyhrál v Le Mans světový titul s týmem Suzuki Endurance Racing. Camier by možná mohl jet poslední kolo v Jerezu, ale zatím to stoprocentně jisté není.
Kvůli zranění předčasně ukončil sezonu Carlos Checa a s jeho motocyklem Ducati 1199 Panigale pojede v Magny-Cours testovací jezdec Ducati Michele Pirro. Ten má letos bohaté zkušenosti z MotoGP a závod třídy Superbike bude jeho velká premiéra.

Do závěru sezony zasáhne nový tým na startu superbikové kubatury Mesaroli Racing Ducati, který pojede s bývalým jezdcem SBK, jednatřicetiletým Lorenzem Lanzim. Motocykl Ducati 1198RS si vyzkoušet během testu, který Ducati absolvovala minulý týden na okruhu v Mugellu. Ital Lorenzo Lanzi má na francouzský okruh velmi hezké vzpomínky z roku 2005, protože tam tehdy vyhrál závod třídy superbike v sedle motocyklu Ducati 999F05.

MS Superbike - průběžné pořadí: ZDE

POKRAČOVAT V DALŠÍ KAPITOLE

Kapitoly článku

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 1x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist