Superbiky míří do Imoly

Předposlední zvonění letošního šampionátu WSBK obstará italská Imola a celá italská motocyklová rodina se už připravuje na to - myšleno pochopitelně pouze fanoušky superbiků a Maxe Biaggiho - aby římský korzár mohl slavit společně s nimi premiérový superbikový titul právě na domácí půdě.

Superbiky míří do Imoly

Italský okruh Imola je plným jménem nazývaný jako "Autodromo Internazionale Enzo e Dino Ferrari". Tento název je platný teprve od roku 1988, kdy zemřel Enzo Ferrari, do tohoto období měl pouze název "'Autodromo Dino Ferrari'.
 

V roce 2007 prošel okruh kompletní rekonstrukcí a byly postaveny především úplně nové boxy. Nyní má závodní trať v Imole následující podobu. Její délka je 4936 m, Pole Position je umístěno na levé straně, maximální klesání je 6.22%, stoupání 7.81%, počet levých zatáček 10, počet pravých zatáček 6, minimální radius pak 11,60 a délka cílové rovinky 358 m. Na okruhu se pravidelně jezdí závody SBK, WTCC, a také San Marino Grand Prix fomule "1". 

Vůbec nejrychlejší kolo superbiků zde zajel vloni Michel Fabrizio (I/Ducati) časem 1'47.735, kterého dosáhl v Superpole. Rekord okruhu pak drží Noriyuki Haga (J/Ducati) výkonem 1'48.982. A podíváme-li se na loňské výsledky, tak zjistíme, že první jízdu superbiků vyhrál Haga před Biaggim a Fabriziem (8. Smrž), tu druhou pak Fabrizio před Hagou a "hostujícím" Simoncellim (9. Smrž). V supersportech zde vloni zářil Sofuoglu před Laverty a Foretem, litrové stocky vyhrál Simeon před Cortim a Magnonim (8. Ježek) a konečně 600-ky La Marra před G. Reyou a Bussolottim. 

WSBKOtočme ale rychle stránku a pojďme do reálu.  Italský tovární jezdec Aprilie Max Biaggi má na svém kontě celkem 397 bodů a náskok na druhého Brita Leona Haslama (Suzuki) 58 bodů. Tedy je hodně reálné, že římský korzár bude moci oslavit svůj titul mistra světa už na domácí italské půdě, zvláště proto, že...
 

Druhý v průběžném pořadí, britský jezdec Leon Haslam není úplně v pořádku. Po tvrdém highsideru v první jízdě na Nürburgringu (závod byl potom přerušen a znovu restartován) má kromě zraněné pravé dlaně také hodně poškozené vazy na levém kolenu. Haslam se v uplynulých dnech podrobil magnetické rezonanci v nemocnici v Londýně a hrozí mu operace. "Koleno bylo pěkně oteklé a možná budu muset pod nůž. Ovšem to by znamenalo 2 měsíce rehabilitace a tak musím zkusit celou sezónu dojet. Momentálně nosím ortézu až po kýčel a jsem jako Forrest Gump", řekl Leon Haslam. 

Na třetím místě je další Brit Jonathan Rea (Honda) se 288 body následován Carlosem  Checou (Ducati) - 224 bodů. Další Brit Cal Crutchlow (Yamaha) je s 217 body pátý, Japonec Noriyuki Haga (Ducati) - 202 b. je šestý a Top 10 kompletují od Yamahy odcházející Brit James Toseland (Yamaha) - 187 b., Francouz Sylvain Guintoli (Suzuki) - 169 b., další britský jezdec Leon Camier (Aprilia) - 164 b. a konečně Ital Michel Fabrizio (Ducati) - 160 b.

Z této elitní desítky ale bude chybět Leon Camier - a nebude rozhodně nahrazen jiným jezdcem - s druhým továrním motocyklem Aprilia, který je zraněn.


Náš Jakub Smrž, který v minulých dnech překvapivě oznámil přestup k Ducati na rok 2011, je se ziskem 76 bodů na 14. místě, když před ním jsou australský veterán Troy Corser (BMW) - 159 bodů, Brit Shane Byrne (Ducati) - 136 b. a Španěl Ruben Xaus (BMW) - 85 b. Naopak na "Kubu" se hodně nepříjemně dotahuje další Brit Tom Sykes (Kawasaki) se 70 body. 

SSPHodně napínavé budou jistě oba poslední závody supersportů, vždyť průběžná bodová tabulka hovoří za vše: Vede mistr světa z roku 2007, Turek Kenan Sofuoglu (Honda) se ziskem 223 bodů. Druhý je Ir Eugene Laverty (Honda), ten má o pouhých 12 bodů méně, celkem tedy 211. Třetí v pořadí, Španěl Joan Lascorz (Kawasaki) - 168 bodů, je bohužel zraněn a tak má čtvrtý v pořadí, Brit Chaz Davies(Triumph) se 137 body stále ještě šanci na celkovou třetí pozici. Pátý je další Španěl David Salom (Triumph) - 90 b., a šestý pak Dán Robbin Harms (Honda) - 87 bodů.


Jezdec českého týmu Intermoto Gino Rea (Honda) má 83 bodů a je sedmý. Stále se sice řeší jeho diskvalifikace na Nürburgringu, ovšem dle královehradeckého manažéra Josky Kubíčka je naděje na úspěšné vyřešení protestu opravdu minimální. Daleko větším současným problémem tohoto týmu jsou "zaječí" úmysly mladého Brita, kterému manažér Simon Buckmaster nabídl místo v týmu Parkalgar namísto Eugena Lavertyho. "Setrvání Gina v našem týmu jako týmové jedničky na rok 2011 je prioritou číslo jedna. V tomto případě bychom si mohli dovolit nechat jet jako druhého jezdce jednoho z českých talentů. V opačném případě, kdyby se stal týmovou jedničkou někdo jiný, tak by pochopitelně bylo i obsazení druhého postu úplně jiné", řekl pro náš web Joska Kubíček a dále na mou speciální otázku ohledně Lukáše Peška vysvětlil: "Mluvil jsem s ním, Lukáš vidí prioritu v závodech Grand Prix, odkud nechce za žádnou cenu odejít. Navíc jeho start v Imole by byl pro něho spíše mínusem, absolutně nová trať, jiné pneumatiky atd. Prostě tento jeho start nepřichází v úvahu", osvětlil celou situaci populární "hlas" z Novy a z NovaSport, pan Joska Kubíček. 

Za Reou následuje velmi vyrovnaná skupinka jezdců v pořadí: Ital Michele Pirro (Honda) - 66, Francouz Fabien Foret (Kawasaki) - 65, jeho krajan Matthieu Lagrive (Triumph) - 65, "český" Ital Massimo Roccoli (Honda) - 61, Japonec Katsuaki Fujiwara (Kawasaki) - 60 a konečně Portugalec Miguel Praia (Honda) - 60.

STK 1000Tato kubatura už svého mistra nějaký ten pátek zná, stal se jím suverénně Ital Ayrton Badovini (BMW), který má před Imolou celkem 200 bodů. Tento italský jezdec letos vyhrál 8 závodů a nepoznal tedy, jak chutná porážka! Druhý je Francouz Maxime Berger (Honda) - 106, třetí pak Ital Michele Magnoni (Honda) - 94, kterého následují jeho krajané Andrea Antonelli (Honda) - 89 a Davide Giugliano (Suzuki) - 71.

Český jezdec Ondra Ježek se s Aprilií českého týmu MS Racing skromně krčí se ziskem 18 bodů na 19. místě, a zřejmě si už přeje, aby tato špatná sezóna co nejdříve skončila. Ještě hůře je na tom jeho týmový kolega Michal Salač - 2 body a 32. místo. A tak jediným světlým bodem letošního českého účinkování byl start Michala Šembery s "wild card" v Brně a jeho 8. místo. 

STK 600 ccmDva závody před koncem šampionátu "malých" stocků není stále ještě rozhodnuto o titulu na letošní rok. Vede Francouz Jeremy Guarnoni (Yamaha) se ziskem 177 bodů před svým krajanem Florianem Marinem (Honda) - 134 a Italem Berardinem Lombardim (Yamaha) - 83. Český jezdec Karel Pešek na Yamaze je se 3 body na 31. místě. který ale ani v Imole a ani v Magny Cours startovat nebude.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 3x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist