Superbiková neděle na Phillip Islandu: Vítězství slaví Rea, Haslam a Cluzel

Superbike – závod (1)

Do závodu startoval z první řady Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team), Chaz Davies (Aruba.it Racing-Ducati SBK Team) a Leon Haslam (Aprilia Racing Team-Red Devils). Kvůli nasazení dvou kvalifikačních pneumatik v Superpole 1 byl diskvalifikován Leandro Mercado (Barni Racing Team), takže Argentinec vyrazil do prvního závodu až poslední.

Do druhého kola najížděl na vedoucí pozici Jonathan Rea, Chaz Davies, Leon Haslam a na čtvrtou pozici se posunul Tom Sykes. Po pěti úvodních kolech už na páté pozici figuroval Michael van der Mark (Pata Honda World Superbike), který Toma Sykese vůbec nešetřil, Brit byl v jednu chvíli dlouhý a Holanďan šel na čtvrtou pozici za vedoucí trio. Na páté pozici jel Jordi Torres, šestý byl Nicolas Terol, sedmý Sylvain Guintoli, osmý Randy De Puniet a devátý Troy Bayliss. Tom Sykes byl po předchozím ataku VD Marka desátý.

V polovině závodu na dvaadvacet kol vedl závodní pole Jonathan Rea náskokem dvou desetin před Leonem Haslamem těsně následovaným třetím v pořadí Chazem Daviesem. Čtvrtý Jordi Torres na vedoucí trojici lehce ztrácel a jel osamocen. Na pátém místě v závodu pokračoval Michael VD Mark, šestý jel Sylvain Guintoli, sedmý Nicolas Terol, osmý už pokračoval Tom Sykes, devátý byl Randy De Puniet a první desítku uzavíral Troy Bayliss. Po problémech z úvodu závodu patřila Alexi Lowesovi až jedenáctá pozice. Velmi dobře si vedl Leandro Mercado, který byl po startu z poslední pozice už na bodech patnáctý.
Ve třináctém kole zaútočil Leon Haslam na vedení závodu a stal se jeho novým lídrem. Ve čtrnáctém kole ale na vedení zaútočil Rea a první místo si vzal zpátky. Začala nádherná bitva o vítězství, do níž se také zapojil jezdec Ducati Chaz Davies. V patnáctém kole byl Leon Haslam dlouhý, vzal to přes trávník a měl co dělat, aby motorku udržel ve svislé poloze a nedostal se do štěrku únikové zóny. Závod vedl Jonathan Rea před Chazem Daviesem a Jordi Torresem. Leon Hasam v závodu pokračoval čtvrtý.

Pět kol před koncem jela v těsném závěsu dvojice Jonathan Rea – Chaz Davies a Jordi Torres – Leon Haslam. Pátý Michael VD Mark už na vedoucí jezdce ztrácel pět sekund, šestý Sylvain Guintoli dokonce necelých deset. Posledním jezdcem na bodech byl domácí borec Jed Metcher. V závodu už nepokračoval Niccoló Canepa z EBR Racing a Randy De Puniet se zřejmě po chybě propadl na nebodované sedmnácté místo.
Dvě kola před koncem vřela nádherná bitva o vítězství mezi Jonathanem Rea, Chazem Daviesem a Leonem Haslamem. Parádní souboje a skvělá podívaná pokračovala až do samotného závěru!

První vítězství roku 2015 nakonec vybojoval Jonathan Rea. Leon Haslam cílem projel druhý, když ztratil jen 0,039 sekundy. Třetí místo patří Chazi Daviesovi. Troy Bayliss závod dokončil třináctý. Skvělý závod, který rozhodně stojí za to shlédnout ještě jednou ze záznamu.

Niccoló Canepa v prvním závodu jako jediný havaroval a bohužel měl tu smůlu, že si ve druhé zatáčce vymknul levý kotník a do druhého závodu nenastoupí.