Superbiková neděle na Phillip Islandu

Superbike – závod (1)

Z první řady do závodu na dvaadvacet kol odstartovala trojice Sylvain Guintoli (Aprilia Racing), Davide Giugliano (Ducati Superbike Team) a Marco Menadri (Aprilia Racing). Po startu si vedoucí pozici udržel Sylvain Guintoli, na druhé místo se posunul Marco Melandri a na třetím místě pokračoval jezdec Ducati Davide Giugliano. Po prvním kole byl čtvrtý Jonathan Rea (Pata Honda World Superbike) a první pětici uzavíral Chaz Davies (Ducati Superbike Team).

Z jezdců Suzuki jel Eugene Laverty (Voltcom Crescent Suzuki) šestý a Alex Lowes (Voltcom Crescent Suzuki) osmý, nicméně Brit ve čtvrtém kole spadl a závod pro něho skončil. Úřadující mistr světa Tom Sykes (Kawasaki Racing) figuroval po pěti úvodních kolech na osmé pozici. Do sedmého kola prvního závodu už nenajel Tomi Elías (Red Devils Roma) a na zemi skončil také Leon Haslam (Pata Honda World Superbike).

V polovině závodu byli včele tři jezdci – Sylavin Guintoli, Marco Melandri, Davide Giugliano, jenž si na čtvrtého Eugene Lavertyho udržovali náskok kolem dvou a půl sekundy. Laverty, ale ztrátu na vedoucí skupinu postupně stahoval a chtěl samozřejmě promluvit do závěrečné bitvy o pozice na stupních vítězů. O páté místo bojoval Jonathan Rea s Lorisem Bazem (Kawasaki Racing Team). Tom Sykes jel na sedmé pozici, pět sekund za Guintolim.
Nejlepším jezdcem třídy EVO byl těsně za polovinou závodu devátý David Salom (Kawasaki Racing Team), který právě o status nejlepšího jezdce této nové kategorie bojoval s Niccoló Canepou. V době, kdy do konce závodu zbývalo devět kol Eugene Laverty vedoucí trojici dojel a po předjetí Itala Melandriho se posunul na třetí místo. Rázem byl ve hře nejen o pozici na stupních vítězů, ale také o vítězství v závodu a jeho sen vyhrát třetí závod v řadě (v posledním podniku sezony 2013 vyhrál na Aprilii dva závody v Jerezu), byl velmi reálný.

Šest kol před cílem vedl závodní pole Eugene Laverty, na druhém místě pokračoval Sylvain Guintoli, třetí jel Marco Meladri, čtvrtý Davide Giugliano a pátý Jonathan Rea, který na vedení ztrácel přes osm sekund. Tři kola před cílem se na druhou pozici posunul Marco Melandri, jehož ztráta na Lavertyho v této chvíli představovala dvě sekundy.

Eugene Laverty předvedl neuvěřitelný výkon a zahajovací závod sezony v Austrálii vyhrál. Laverty vyhrál poslední dva závody sezony 2013 v Jerezu, jenže tehdy ještě v roli jezdce Aprilie. Dnes k tomu přidal třetí vítězství v řadě, tentokrát již v sedle Suzuki. Neuvěřitelné. Na druhém místě projel cílem Marco Melandri a třetí místo patří Sylvainu Guintolimu. Nejlepším jezdcem třídy EVO je devátý David Salom na Kawasaki ZX-10R EVO.
Z čtyřiadvaceti startujících projelo cílem prvního závodu celkem sedmnáct jezdců.

Superbike World Championship – Závod (1)