Skončily dvoudenní testy superbiků v Austrálii

Nepříliš pozitivní ohlasy na nový povrch tratě okruhu Phillip Islandu, hodně zraněných a z toho plynoucí skoro žádný vývoj nového motocyklu Ducati Panigale, tak by se dal ve stručnosti zhodnotit privátní test předních týmů superbikového šampionátu ještě před tím, než nás od pondělí čekají oficiální testy, které vyvrcholí premiérovým závodem letošního šampionátu příští víkend.

Skončily dvoudenní testy superbiků v Austrálii
Do testů na australském okruhu Phillip Island nastoupily týmy BMW a Kawasaki s největším počtem naježděných kilometrů přes zimu, také tovární tým Aprilia a Pata Honda absolvovaly předsezonní testy. Menší týmy jako MR-Racing Maxe Neukirchnera, či dokonce mistrovský tým 2011 Althea Aprilia s Davidem Giuglianem, však skoro nebo vůbec netestovaly.

Nový motocykl Ducati 1199 Panigale byl dodán stáji MR-Racing teprve v lednu a tak se první roll-out konal teprve tento čtvrtek v Austrálii.

A tak zatímco Aprilia, Kawasaki, BMW a Pata Honda mohly včera nasadit na konci testů kvalifikační pneumatiky a soustředit se na rychlé časy, tak Max Neukirchner využíval pouze závodní pneumatiky, čímž je jeho ztráta 1,4 sekundy na "Polemana" Leona Camiera (FIXI Crescent Suzuki) je přijatelná.
Hvězda Suzuki Leon Camier zajel včera při prvním testu na Phillip Islandu 2013 s kvalifikačními gumami nejrychlejší čas výkonem 1.31.2 a byl tak dokonce rychlejší než Tom Sykes při Pole-position 2012 (1.31.323). Těsně za Camierem zůstal nástupce za Maxe Biaggiho u Aprilie Sylvain Guintoli a jako třetí se umístil Jonathan Rea. Přes svůj nejlepší čas byl ale Francouz Guintoli - žijící v Anglii - nespokojen s novým povrchem, který dle jeho názoru má i nadále řadu nerovností a některé úseky jsou prý dokonce horší, než byly ty loňské.

Rovněž Guintoliho týmový kolega Laverty není úplně spokojen s novým povrchem: "V zásadě je nový povrch lepší, jen ve druhé zatáčce jsou ještě velké nerovnosti. A problémem je vítr. V úseku Lukey Heights mně včera uklouzlo nečekaně přední kolo, naštěstí jsem pád díky kolenu vyrovnal".

          

Týmový kolega Camiera a superbikový Rookie Jules Cluzel druhý den netestoval, neboť po svém highsideru si nejen zranil loket - hluboká tržná rána, ale i prst. Ten mu byl v Melbourne operován renomovaným chirurgem Dr. Michaelem Weymouthem. Francouzský vicemistr světa supersportů při svých dvou pádech hned první den zdemoloval dva motocykly Suzuki.

                          

Daleko hůře ale dopadl tovární tým Alstare Ducati, když oba dva piloti byli hospitalizováni. Zatímco Carlos Checa trpí žaludečními bolestmi a nevolností, tak jeho týmový kolega Ayrton Badovini absolvoval tvrdý pád v úseku Luckey Heights a zůstal ležet v bezvědomí vedle tratě. Naštěstí se nepotvrdily podezření na zlomeniny žeber či na poraněná plíce.

U Checy se naopak spekuluje o tom, že by se mohlo jednat o pozůstatek starého zranění ještě z jeho těžkého pádu v Doningtonu 1998 - po havárii v zatáčce Craner Curves byl tehdy Checa v kritickém stavu a musela mu být odstraněna při rizikové operaci slezina.

V každém případě horší začátek sezony si tovární tým Astare-Ducati nemohl představit ani v tom nejhorším snu, bez pořádných testů se nový motocykl Ducati 1199 Panigale ve vývoji moc dále neposune. Ovšem aktuálně byl Checa z nemocnice propuštěn a je připraven na pondělní testy. Otázkou samozřejmě zůstává, jaké síly bude mít mistr světa 2011 při testech k dispozici.
Marco Melandri je rovněž zklamán novým povrchem na Phillip Islandu, kde 30-letý Ital závodí pravidelně od svých 15 roků: "Očekával jsem daleko více, v roce 1998 když byl okruh rovněž nově asfaltován, tak byl povrch daleko lepší. Grip je sice lepší, ale pneumatiky vydrží maximálně pět nebo šest kol."

Tovární pilot Kawasaki Tom Sykes si zlomil po čtvrtečním pádu vřetenní kost v levém předloktí a druhý den tak pochopitelně netestoval. Jeho týmový kolega Loris Baz, vůbec poprvé na této australské trati, odjel celkem 30 kol, potom ale rovněž spadl a poranil si přitom záda a potom už také raději netestoval.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 2x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist