První jízda v Doningtonu - Tom Sykes

Domácí pilot Tom Sykes s motocyklem Kawasaki vyhrál první dnešní jízdu na okruhu Donington Park před Marcem Melandrim a lídrem šampionátu Sylvainem Guintolim, což bylo obsazení podiových stupňů ve Velké Británii. Článek schválně přinášíme až nyní, jelikož teprve před malou chvílkou skončil záznam této první jízdy na TV Eurosport a jelikož přímý přenos se dnes bohužel na tomto sportovním kanálu nevysílal - my jsme vás nechtěli "ošidit" tím, že bychom vám prozradili průběh MS-Superbike na britském okruhu Donington Park.

Po zisku sobotního Pole-Position vyhrál Tom Sykes (GB/Kawasaki) i první dnešní závod a to způsobem start -cíl.

Velmi napínavý ale byl souboj o další podiová místa, mezi čtveřicí jezdců: Sylvain Guintoli (F/Aprilia), Eugene Laverty (IRL/Aprilia), Jonathan Rea (GB/Honda) a Marco Melandri (I/BMW) si několikrát vyměnili pozice, aby se nakonec mohli postavit na stupně pilot s BMW Melandri a lídr MS-Superbike Guintoli.

Piloti s motocykly Ducati jeli svůj vlastní závod, ovšem mimo Top-10, když v první polovině byl z nich nejlepší host Niccolo Canepa, v té druhé polovině byl nejlepším jezdcem s V2 Ayrton Badovini. .

Pilot Suzuki Leon Camier (GB) byl pecháčkem první jízdy, když po svém nejlepším postavením na startu sezóny 2013 totálně pokazil první kolo a propadl se dozadu. Jeho stíhací jízda se skončila ve třetím kole mimo trať.

Do nedělního závodu vůbec nenastoupil kvůli zranění své nohy pilot týmu Pata Honda Leon Haslam (GB).
Průběh závodu:

Start: Celá první řada odstartovala skvěle, a výborně se start podařil i Reovi ze čtvrté pozice. Pořadí v první zatáčce: Sykes, Rea, Guintoli, Laverty, Melandri...

Kolo 1: Po úvodním kole bylo následující pořadí: Sykes, Rea, Laverty, Guintoli, Melandri, Davies, Giugliano, Canepa...Camier po chybě až 15.

Kolo 2: Sykes s náskokem několika metrů, rovněž Rea má náskok 0,6 sec na Guintoliho a Lavertyho.

Kolo 3: Rea zajíždí nejrychlejší kolo, Camier spadl...

Kolo 4: Rea se dostal na zadní kolo Sykesovy-Kawy. Guintoli ztrácí 0,7 sec, Melandri jako pátý už 1,8 sec. Davies (GB/6.) je pod tlakem Davide Giugliana (I/Aprilia). Niccolo Canepa (I/Ducati) se drží na skvělém 8. místě.

Kolo 6: Sykes, Rea a Guintoli získali menší náskok. Čtvrtý Laverty ztrácí 1,6 sec, a za ním těsně Melandri. Davies už ztrácí 5,3 sec.

Kolo 7: Laverty byl dlouhý na brzdy a propadl se na P7. Melandri je tedy nově čtvrtý se ztrátou 2,5 sec. Vemi dobrý závod jede Baz (8.), který předjel Checu, Cluzela a Canepu.

Kolo 9: Guintoli ztrácí nyní 1,5 sec, neboť pouze Sykes, Rea a Baz jedou časy 1.28 min. Baz se dostal těsně za skupinu Davies/ Laverty/ Giugliano.

Kolo 11: Sykes ujel Reovi a vede nyní před ním o 1,3 sec. Laverty předjel Daviese a je nyní nově na P5.

Kolo 12: Davies ztrácí další pozici ve prospěch Giugliana. A Baz je v těsném závěsu.

Kolo 13: Rea má problémy s gumami a ztrácí P2 ve prospěch Sylvaina Guintoliho. Sykes vede o 2,3 sec. Giugliano podlehl tlaku a propadá se po chybě na P8, Baz předjel Daviese a je šestý.

Kolo 15: Sykes vede o 2,6 sec, Rea prohrál P3 ve prospěch Melandriho. Laverty a Baz bojují o P5.
Kolo 17: Guintoli prohrál souboj o P2 s Marco Melandrim. Lídr MS má v následující zatáčce hodně nepříjemný smyk zadního kola. Baz předjel Lavertyho.

Kolo 19: Sykes kontroluje špici s náskokem 2,9 sec. Laverty se propadá za Giugliana.

Kolo 20: Piloti Ducati jedou vlastní závod P11: Checa, Badovini a Canepa v rozmezí pouhých 0,7 sec!

Kolo 21: Zpomaluje i Sykes, ale jeho náskok na Melandriho je stále dostatečný. Pilot BMW má potom rozdíl 0,8 sec na Guintoliho. Rea ztrácí 5,5 sec.
Kolo 23: Sykes vyhrává na tomto okruhu svůj první závod. 2,4 sec za ním dojíždí Melandri, pak Guintoli, který zůstává lídrem šampionátu. Další poice v cíli po odmávnutí šachovnicovým praporkem: Rea, Baz, Giugliano, Laverty, Davies, Cluzel, Fabrizio. Souboj jezdců s motocykly Ducati - ovšem mimo Top-10 - pro sebe rozhoduje Ayrton Badovini.

eni FIM Superbike World Championship 2013 - Donington Park Racing Circuit, závod 1