Případ Reitwagen BMW - důvody finančního krachu

Jaké je vlastně pozadí finančního krachu superbikového týmu Reitwagen BMW a dalo se mu předejít? Spíš ne, neboť to byla časovaná bomba, která prostě jednoho dne vybuchla!

Případ Reitwagen BMW - důvody finančního krachu
Dle očekávání se v Assenu neobjevil tým Reiwagen BMW, totiž ani nemohl. Už ve Valencii totiž nebylo na závodní benzín a ten se musel jet koupit k nejbližší benzínce za privátní peníze. A jelikož nebyly peníze ani na naftu do týmového transportéru, aby dojel do Assenu, tak ho řidič prostě vzal a odjel s ním na vlastní náklady na Pannonia Ring. 


Když tým upadl do finančních těžkostí, tak obchodní ředitel firmy Medrecord Eduard Schebesta, pomohl týmu s částečným financováním. Jednalo se o částku 360 000 Euro a jako jistotu smlouvy mu týmový manažér Alfred Inzinger nabídl "odkoupení" kompletní týmové infrastruktury - s výjimkou trucku a návěsu. Zajímavé na tom byla skutečnost, že Inzinger - tento pán se zapsal negativně do historie motocyklového sportu už v roce 1997, kdy jeho tým Power-Horse-Yamaha (Cadalora, Corser) rovněž "zkolaboval". Tento stejný muž chtěl na základě dovozu nápoje Energy-Drink Power Horse už jednou zbohatnout, to se mu ale tehdy nepodařilo a jeho firma Power Horse International (PHI) skončila v konkursu.

Nyní tedy prodal něco, co ale týmu vůbec nepatřilo. Většina totiž patří dodavatelským firmám...

V každém případě - dle platné smlouvy - byl termín 22. dubna konečným termínem pro splacení půjčky 360 000 Euro. Když se tak nestalo, zabavil Schebesta co zbylo a začal jednat s BMW. "To nás opravdu překvapilo, že je tento tým bez peněz", říká šéf oddělení motorsportu u BMW, Berthold Hauser. 

Faktem je, že továrna BMW je majitelem závodních superbiových motocyklů a týmu je tedy pouze zapůjčila.


"Chci pomoci Rolandu Reschovi, nic jiného nemám v úmyslu. Zřejmě musíme vytvořit novou firmu a domluvit se s BMW, aby můj kamarád mohl dále závodit",
říká dále Schebesta.

Druhý jezdec týmu, Andrew Pitt, by se dle nejnovějších informací pak mohl stát testovacím jezdcem této továrny. 


Platební neschopnost celého týmu začala ještě dříve, než celá letošní sezóna. Závodní ředitel Andreas Werth říká: "Už před prvním závodě v Austrálii byly posunuty výplaty personálu". 

K tomuto období se váže ještě jedna epizoda. Na otázku, kde je sportovní koordinátor Johann Stiegefeld, odpověděl Inzinger následovně: "Na závodech už nebude, zjistili jsme, že tato funkce je přebytečná, ovšem výplatu mu samozřejmě zaplatíme."

Doposud spotřeboval tým Reitwagen BMW - patřící od 2.12.2009 Alfredu Inzingerovi - v tento den byla totiž firma Reitwagen Motorsport GmbH zaregistrovaná u obchodního soudu ve Vídni a jejiž obchodním ředitelem je Inzinger (49 let), který se jím stal 29.12.2009, kdy byl do této funkce ustanoven představenstvem firmy - částku 700 000 Euro. Z toho 550 000 dodali do týmu Reschovi sponzoři - Motorrad Magazin Reitwagen, specializovaná firma na bankovní data Medrecord a firma Solleti vyrábějící třeba slané tyčinky. 

Pokud se ale podíváme na tuto částku podrobněji, tak zjistíme, že motorky a velká část rezervního materiálu patří BMW. Dále to, že pérování Öhlins dodal Petter Goddard (60 000 Euro). A také zjistíme, že personál nedostal výplatu za poslední dva měsíce a není zaplacen nájem dílny ve Stephankirchenu. 

Promotér superbikového šampionátu Infront pak nedostal doposud startovné za oba jezdce - 20 000 Euro, nejsou zaplaceny ani pneumatiky Pirelli - 55 000 Euro, tedy dohromady 75 000 Euro. 

Pokud by tedy tým Reitwagen třeba do Assenu přijel, nebyl by až do vyrovnání dluhů vůbec do paddocku vpuštěn.


Takže vzniká podezření, že přibližně 200 000 Euro bylo použito na jiné účely, než na závodění. 

V kuloárech lidí, kteří znají Inzingera, se spekuluje, že chybějící peníze mohl prohrát na burze: "To nemohu potvrdit, ale vůbec by mě to nepřekvapilo. Historie jeho podnikání by tomu odpovídala" říká jeden člověk z jeho okolí.    

V budgetu týmu na rok 2010 totiž chyběly peníze, které chtěl Inzinger doplnit výhrou na burze a to se mu nepodařilo...je tedy zřejmě ta nejpravděpodobnější varianta.

 
Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 4x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist