Portimäo - závodní neděle

Chaotický první závod superbiků vyhrál Tom Sykes, když Max Biaggi dojel jako čtvrtý a Marco Melandri do opakovaného závodu pro zranění zad nenastoupil. V supersportech vyhrál Cluzel, ovšem Sofuoglu se stal potřetí mistrem světa. Druhou jízdu superbiků vyhrál Laverty, Sykes měl defekt a Biaggi třetím místem zvýšil náskok na čele šampionátu už na 30,5 bodu.

Nepříznivé počasí ovlivnilo první superbikový závod v Portugalsku. Zatímco trumfoval Sykes, tak Biaggi vše zachránil čtvrtým místem a totální KO zažil Melandri.

První jízda byla přerušena v 7. kole, když motocykl BMW Norina Brignoli (I) po pádu značně znečistil trať. V tomto okamžiku ale byl dnešní závod - a zřejmě i boj o titul mistra světa 2012  bohužel ukončen pro Marca Melandriho, který havaroval na mokré trati hned v prvním kole. Pád v řetězové reakci postihl i Chaze Daviesa (GB/Aprilia) a Davide Giugliana (I/Ducati).

Do nového startu na 16 kol se jezdci na startovním roštu seřadili v pořadí přerušeného závodu po 6 kolech, tedy následovně: Eugene Laverty (IRL/Aprilia), Max Biaggi (I/Aprilia), Jonathan Rea (GB/Honda), Carlos Checa (E/Ducati), Sylvain Guintoli (F/Ducati), Brett McCormick (CND/Ducati), Tom Sykes (GB/Kawasaki), Leon Camier (GB/Suzuki), Brignola a Lorenzo Zanetti (I/Ducati). Trať pro druhé pokračování byla částečně suchá a částečně mokrá.

Od nečekaného přerušení profitovali piloti, kteří nebyli spokojeni se svým mokrým Setupem, což byl především případ Toma Sykese (GB/Kawasaki), který v první části dnešního závodu se z Pole-Position propadl okamžitě dozadu.

Nejlépe do nového závodu odstartoval Max Biaggi a za ním se seřadili Rea, Sykes, Laverty, Guintoli a Checa. Už v průběhu prvního kola se dostal Sykes na druhé místo a hned začal vytvářet tlak na Biaggiho. Říman ale nepotřeboval vůbec nikam spěchat a hlavně zbytečně riskovat a tak už po třech kolech vedl tovární pilot Kawasaki Sykes.

Počasí bylo hodně nepříznivé a udělalo závod velmi napínavý. Biaggi se propadl v 5. kole za Guintoliho na místo 3. a musel odrážet nápory Checy, McCormicka a Rey, zatímco na špici měl mezitím Sykes náskok přes 2 sekundy.

Biaggi nedokázal dlouho vzdorovat jezdcům s motocykly Ducati a po 10 ze 16 okruhů byl aktuálně pátý.

Ovšem pokoj na špici závodu neměl ani Sykes, neboť Checa v každém kole ukrajoval z jeho náskoku 0,5 sekundy.

Se ztrátou 0,4 vjížděl Checa za Sykesem do posledního kola, ale v zatáčkách jel Sykes velmi takticky a neotevřel mistru světa žádná vrátka k předjetí, no a na rovince neměl pilot s motocyklem Ducati proti rychlému čtyřválci žádnou šanci: Sykes vyhrál před Checou a Guintolim.

Max Biaggi zachránil se ztrátou 11,6 sekundy za špicí nejen čtvrté místo v cíli, ale vykročil i za ziskem svého druhého titulu mistra světa. Brett McCormick a Jonathan Rea pak doplnili Top-6, když na lídra šampionátu ztratili pouhých 0,2 sekundy.

Od místa sedmého, kterým byl Loris Baz/Kawasaki, ovšem činila ztráta na vítěze 29 sec! Japonský pilot Hondy Hiroshi Aoyama zajel dnes svůj nejlepší superbikový závod a skončil osmý, za ním pak Badovini, Fabrizio, Camier, Hopkins, Laverty, Lundh a Baiocco dokompletovali Top-15.

Další letošní smůlu si na své konto připsal Leon Haslam: Brit odstartoval do závodu předčasně - "jump start" - a musel tak absolvovat průjezd boxovou uličkou. Jelikož ale jezdil stejně na 15. místě, tak zatočil raději do své garáže...

V průběžném pořadí šampionátu je nyní v Top-3 následující pořadí: Vede Max Biaggi se ziskem 331 bodů. Na druhé místo postoupil Tom Sykes, který má na svém kontě 316,5 bodů a ztrácí tedy na Římana 14,5 bodů. Na místo třetí klesl Marco Melandri, jenž své doposavadní bodové konto 308,5 bohužel nezvýšil.