Ohlédnutí za superbikovou sezónou 2010

Podívejte se společně se mnou na krátké ohlédnutí za uplynulou sezónou WSBK, a to pěkně chronologicky od ledna až do prosince, od prvních letošních testů až po finálový závod v Magny Cours, a také na všechny události, které tuto superbikovou sezónu 2010 nějakým způsobem odlišily od těch předchozích.

Ohlédnutí za superbikovou sezónou 2010

Leden


14.1.2010 - Provizorní startovní listina WSBK obsahuje jména 24 jezdců včetně čísla "96", tedy našeho Jakuba Smrže.
22.1.2010 - V portugalském Portimau byl na testech nejrychlejším jezdcem Brit Leon Haslam na Suzuki.
23.1.2010 - Na stejném okruhu se testovalo i druhý den, ovšem za deště. A nejrychlejším byl další Brit Jonathan Rea s Hondou.
23.1.2010 - Promotér superbikového šampionátu Infront Sport a Automotodrom Brno se dohodli na smlouvě o organizování šampionátu WSBK do roku 2012.
24.1.2010 - Třídenní testování superbiků je za námi. Nakonec byl protagonistou Brit Jonathan Rea s Hondou před svými krajany Leonem Haslamem (Suzuki) a Shanem Byrnem (Ducati). Náš Jakub Smrž se testů nezúčastnil.
29.1.2010 - Ve Valencii skončily třídenní testy, které provázelo hodně špatné počasí. Nejrychlejším byl Carlos Checa, poprvé testoval i náš Jakub Smrž a skončil pátý.
30.1.2010 - Oficiálně bylo oznámeno spojení týmů Borcianiho a Guandaliniho a sponzora PATA, vše se týkalo závodění českého pilota Jakuba Smrže a vznikl tým B&G Racing.

Únor


15.2.2010 - Při motokrosovém tréninku se zranil Broc Parkes - zlomená holenní kost na pravé noze - a Australan je tak 6 týdnů "mimo hru".
21.2.2010 - První den posledních testů před zahájením sezóny na Phillip Islandu: Carlos Checa (Ducati) před Michelem Fabriziem (Ducati) a Leonem Haslamem (Suzuki), ...9. Jakub Smrž (Ducati).
22.2.2010 - Druhý den testů: Fabrizio před Shanem Byrnem (Ducati) a naším Jakubem Smržem.
26.2.2010 - Prvním volným tréninkem začala v Austrálii letošní superbiková sezóna.
27.2.2010 - Tovární pilot Suzuki, Leon Haslam, vyhrává první Superpole roku 2010. Druhý končí Michel Fabrizio s Ducati a třetí Cal Crutchlow na Yamaze. Náš Jakub Smrž je 6., do dvou nedělních závodů tedy vyrazí ze 2. řady startovního roštu.
28.2.2010 - Brit Leon Haslam na továrním motocyklu Suzuki se stává prvním vítězem roku 2010. Na stupních vítězů ho doprovodili Ital Michel Fabrizio a Japonec Nori Haga (oba Ducati). Náš Jakub Smrž dojíždí na 9. místě. Ve druhé jízdě stáli na stupních Španěl Carlos Checa (Ducati) společně s Leonem Haslamem (Suzuki) a Fabriziem. Kuba Smrž havaroval a na body nedosáhl. V tabulce MS se tak jako první ujímá vedení Brit Haslam.

Březen


12.3.2010 - Zranění ex-pilota MotoGP a aktuálního jezdce továrního týmu Kawasaki Chrise Vermeulena je vážnější, než se čekalo a bude nutná operace zraněného kolena.
27.3.2010 - Po měsíční pauze se superbiky vrací do Evropy. V Portimao vyhrál Superpole Brit Cal Crutchlow na Yamaze před Maxem Biaggim (Aprilia) a Carlosem Checou (Ducati). Čech Jakub Smrž skončil 6., což znamenalo 2. řadu gridu.
28.3.2010 - Po měsíční pauze se tedy závodilo opět. V Portugalsku slavil úspěch Ital Max Biaggi s továrním motocyklem Aprilia, který si připsal na své konto svůj první letošní double. V první jízdě vyhrál před Leonem Haslamem (Suzuki) a Jonathanem Reou (Honda) - Jakub Smrž nedojel - , v té druhé pak před Haslamem a Calem Crutchlowem (Yamaha), - Smrž opět do cíle nedojel. V šampionátu vedl pochopitelně i nadále Haslam před Biaggim a Checou, Smrž byl 15. 

Duben


10.4.2010 - Superbikový cirkus zůstal na Pyrenejském poloostrově, konkrétně ve španělské Valencii. Brit Cal Crutchlow s tovární Yamahou vyhrává další Superpole před Carlosem Checou (Ducati) a Maxem Biaggim (Aprilia). Český motocyklista Jakub Smrž končí po pádu jako 14., což znamená až 4. řadu gridu.
11.4.2010 - V prvním závodě na okruhu Ricarda Torma vyhrál vedoucí jezdec šampionátu Brit Leon Haslam (Suzuki) před Italem Maxem Biaggim (Aprilia) a svým krajanem Jamesem Toselandem (Yamaha). Desáté místo pro Smrže znamená 6 důležitých bodů. V restartované druhé jízdě (po hodně divoce vypadajícím pádu Andrewse a Iannuzza) vyhrál vicemistr světa Nori Haga z Japonska na Ducati před Carlosem Checou (Ducati) a Biaggim. Další umístění Smrže v Top10, znamená dalších 6 bodů pro našeho superbikera.
24.4.2010 - Assen je oblíbeným okruhem Jakuba Smrže, to se ostatně ví už od jeho závodění v Grand Prix. Nejinak tomu bylo i v letošním Superpoli, kde podlehl pouze "domácímu" Jonathanovi Reovi s Hondou. Třetí pak skončil "mister PP", Australan Troy Corser s BMW.
25.4.2010 - Předchozích testů na "domácím" okruhu využil maldý Brit Jonathan Rea k doublu. V první jízdě za ním skončili jeho krajané James Toseland (Yamaha) a Leon Camier (Aprilia), v té druhé pak Leon Haslam (Suzuki) a znovu Toseland. Čech Jakub Smrž sice nezopakoval lońské podium, ale za dvě 7. místa si připsal pěkný příděl bodů. V šampionátu vedl i nadále Leon Haslam před Maxem Biaggim a Reou, Smrž byl po Assenu 13.
29.4.2010 - Rakouský privátní tým Reitwagen BMW (jezdci Roland Resch a Andrew Pitt) se kvůli finančním problémům doslova rozpadl a na závodních okruzích se už potom nikdy neobjevil.

Květen


9.5.2010 - Superpole na superrychlé rychlé trati v chrámu rekordů - Monze - vyhrává domácí Max Biaggi před Crutchlowem a Fabriziem. Náš Jakub Smrž končí po pádu až 17., což znamená až 5. řadu na startovním roštu.
10.5.2010 - Další double této sezóny v podání pozdějšího mistra světa. Ital Max Biaggi s Aprilií vyhrává jak první jízdu - před Brity Jamesem Toselandem a Calem Crutchlowem, oba na Yamahách - tak i jízdu druhou - tentokráte před Leonem Haslamem (Suzuki) a Troyem Corserem (BMW), což je historicky první bedna pro bavorskou továrnu. Čech Jakub Smrž dojíždí v první jízdě jako 15., vše ale napravuje v jízdě druhé, když za 8. místo získává 8 bodů. V MS vede stále Haslam před Biaggim a Reou, Smrž si udržel pozici 13.
11.5.2010 - Oba dva zámořské závody v Jižní Africe a v USA bude muset vynechat kvůli ekonomickým problémům tým DFX s jezdcem Lorenzem Lanzim. Už předtím ukončil svou závodní činost, aniž ji vlastně letos vůbec začal, tým Pro Ride Honda s pilotem Makoto Tamadou. A po neúčasti v Assenu neodcestoval do Afriky ani privátní tým "Italia Honda" s Vittoriem Iannuzzem.
14.5.2010 - Zahraniční média uveřejnila zprávu, že Jakub Smrž bude začátkem června testovat německý motocykl BMW.
16.5.2010 - Král letošních Superpolí, Brit Cal Crutchlow s Yamahou, vyhrává i to další, na jihoafrickém okruhu Kyalami. Tato trať je položena ve vysoké nadmořské výšce a proto klade zvýšené nároky na výkon motorů. Za Crutchlowem skončil druhý jeho krajan a týmový kolega James Toseland a třetím byl Carlos Checa s Ducati. Jakub Smrž si vybojoval druhou řadu na roštu, když skončil 6.
17.5.2010 - V jihoafrickém Kyalami vyhrál první závod Ital Michel Fabrizio před Checou - oba s Ducati a Leonem Haslamem (Suzuki), když Jakub Smrž dojel 9. Ve druhé jízdě pak trumfoval Leon Haslam před Jonathanem Reou na Hondě a Maxem Biaggim na Aprilii. Kuba Smrž opět v cíli za 7 bodů.
17.5.2010 - FIM rozhodla, že superbikové dvouválce mohou být od nadcházejícího závodu v USA lehčí o 3 kilogramy, aby se vyrovnala výkonnost mezi čtyřválci a dvouválci.
31.5.2010 - Superpole v USA na okruhu MillerMotorsport Park se stává kořistí Carlose Checy se satelitním motocyklem Ducati před Maxem Biaggim (Aprilia) a Calem Crutchlowem (Yamaha). Ovšem první řadu gridu doplní ještě Jakub Smrž s motocyklem Ducati!

Červen


1.6.2010 - Americký závod v Salt Lake City, obě dvě jízdy, byly jasným galapředstavením španělského jezdce Carlose Checy. Dvojnásobná porucha elektroniky jeho Ducati však zapříčinila, že se tento jezdec nakonec vrací z USA bez bodového zisku. Ostatně nebyl sám, ani jeden bod si nepřipsal ani náš Jakub Smrž. V prvním americkém závodě vyhrál Ital Max Biaggi s Aprilií před Leonem Haslamem (Suzuki) a Nori Hagou (Ducati), ten druhý pak opět Biaggi před leonem Camierem (Aprilia) a Calem Crutchlowem (Yamaha). V šampionátu se poprvé letos měnil lídr, po dvou závodech v USA vedl nyní Biaggi před Haslamem a Reou. Kuba Smrž si nepolepšil a ani nepohoršil, zůstal totiž 13.
15.6.2010 - Trojnásobný mistr světa Troy Bayliss ukončil testování superbikového motocyklu Ducati a zároveň vyvrátil všechny fámy o svém možném comebacku.
26.6.2010 - Superpole v Misanu vyhrává jeho rekordman, tedy Australan Troy Corser a je to první Superpole pro BMW. Za ním končí domácí Max Biaggi s Aprilií a další Ital Fabrizio s Ducati.
27.6.2010 - Italská diva Max Biaggi slaví po Monze double i v Misanu. Český jezdec Jakub Smrž si připisuje kvůli další technické poruše třetí "0" v řadě, a vzápětí i čtvrtou, a to vždy hned na začátku samotného závodu...Za Biaggim končí v úvodu jako druhý Carlos Checa a třetí Troy Corser, v jízdě druhé pak Leon Haslam (Suzuki) a Michel Fabrizio (Ducati).
30.6.2010 - Na dvoudenních testech v Imole - bez našeho Smrže - byl nejrychlejším Crutchlow s Yamahou před Fabriziem na Ducati a Haslamem se Suzuki. 

Červenec


2.7.2010 - Český jezdec Jakub Smrž odchází od továrny Ducati a počínaje brněnským závodem pojede motocykl Aprilia, který mu zapůjčí testovací tým této továrny (dle našich informací za 45 000 Euro za jeden závodní víkend). Bohužel bude mít k dispozici pouze jeden motocykl...
10.7.2010 - Superpole na Masarykově okruhu v Brně patří Britovi Crutchlowovi s Yamahou před Maxem Biaggim s Aprilií a Jonathanem Reou na Hondě. Český pilot Jakub Smrž se svým novým motocyklem Aprilia upadl ve volném tréninku těsně před jeho koncem, mechanici sice dali nakonec motocykl pro Superpole do pořádku, ale na víc, než 17. místo a tedy 5. řadu na startovním roštu to ale nestačilo.
11.7.2010 - Ani nová Aprilia nepřinesla body pro českého jezdce a Jakub Smrž si připsal na své konto další dvě nuly, už pátou a šestou v pořadí. Ta první byla po pádu hned v prvním kole v první zatáčce, ta druhá potom po problémech s pneu. První brněnskou jízdu vyhrál Brit Jonathan Rea s Hondou před Maxem Biaggim na Aprilii a Calem Crutchlowems Yamahou, tu druhou pak Biaggi před Reou a Michelem Fabriziem (Ducati). Náskok Biaggiho v tabulce MS před Haslamem je po Brně už 68 bodů, Kuba Smrž se propadl na místo 14.
13.7.2010 - Ex-pilot MotoGP Chris Vermeulen vynechá celý zbytek sezóny ve WSBK a podrobí se operaci zraněného kolena a jeho následné rehabilitaci. V následujícím závodě ho nahradí japonský veterán Akira Yanagawa. 
31.7.2010 - Na britském okruhu Silverstone se jelo Superpole už desátého letošního podniku superbikového šampionátu. Vyhrál ho, kdo jiný, než domácí Cal Crutchlow s Yamahou před Jonathanem Reou na Hondě a Michel Fabriziem na Ducati. První řadu si ale vyjel i český pilot Jakub Smrž s Aprilií!

Srpen


1.8.2010 - Pouze britské stupně vítězů jsou k vidění v první jízdě, vyhrává Cal Crutchlow na Yamaze před Jonathanem Reou na Hondě a Leonem Haslamem na Suzuki. Po 6 závodech bez bodového zisku konečně boduje i Jakub Smrž, který dojíždí 13. Druhá jízda nabízí stejný obrázek, jako jízda první, Top5! patří domácícm pilotům v pořadí Crutchlow, Rea, Leon Camier (Aprilia), Haslam a James Toseland (Yamaha) - Jakub Smrž dojíždí jako 9., což ho v průběžném pořadí znovu posouvá na místo 13.
27.8.2010 - Továrna Ducati potvrdila oficiálně to, o čem se už dlouho v zákulisí hlasitě šeptalo. V roce 2011 neuvidíme tento tovární tým na startu světového superbikového šampionátu! A tovární jezdci Nori Haga a Michel Fabrizio jsou rázem bez angažmá na příští rok, což pochopitelně znamená hodně velký otřes na přestupovém trhu a roztáčí jeho kolotoč.
31.8.2010 - Australan Broc Parkes se kvůli nezaplaceným penězům rozešel s týmem ECHO CRS Honda a nahradí ho ex-pilot Grand Prix Fabrizio Lai z Itálie. 

Září


4.9.2010 - Na německém okruhu Nürburgring se jede další závod světového šampionátu. Těžký pád britského jezdce Leona Camiera (Aprilia) během kvalifikace na Nürburgringu znamená pro něho předčasný konec sezóny 2010.
5.9.2010 - Superpole v Německu vyhrává Ital Max Biaggi s Aprilií před Carlosem Checou na Ducati a Sylvainem Guintolim se Suzuki. Jihočech Jakub Smrž končí 13. - to znamená 4. řadu gridu.
5.9.2010 - V první německé jízdě vyhrává britský mladík Jonathan Rea na Hondě před Carlosem Checou na Ducati a Calem Crutchlowem s Yamahou. Kuba Smrž spadl a do cíle závodu tak pochopitelně nedojel. Ve druhé jízdě vyhrává stále ještě úřadující vicemistr světa Japonec Nori Haga na Ducati před Reou a Leonem Haslamem (Suzuki). Náš Smrž si za 11. místo dojíždí pro 5 mistrovských bodů. Korunovace Biaggiho musí být odložena minimálně na další závod do Imoly, neboť jeho náskok je po Německu 58 bodů na Haslama.
7.9.2010 - Zahraniční weby uvedly překvapivou zprávu: Jakub Smrž pojede v roce 2011 opět na motocyklu Ducati a sice v úplně novém českém týmu Liberty Racing!
11.9.2010 - Továrna Yamaha potvrdila, že druhým továrním jezdcem v jejím superbikovém týmu bude pro sezónu 2011 Ir Eugene Laverty. A také to, že jedničkou bude ex-vicemistr světa MotoGP, Ital Marco Melandri.
12.9.2010 - Brit Jonathan Rea pojede i příští rok na motocyklu Honda, což potvrdila Honda Europe.
25.9.2010 - Předposlední dostaveníčko letošních superbiků je v italské Imole. Za hodně svízelných podmínek vyhrává Superpole hodně překvapivě Brit Tom Sykes s Kawasaki před naším Jakubem Smržem!, Leonem Haslamem se Suzuki a Lucou Scassou na Ducati. Ovšem pád hned v úvodu této kvalifikace vystavil na závod bohužel červenou kartu pro Jonathana Reu.
26.9.2010 - Imola ovšem potvrdila i několik změn v přestupech na rok 2011: Checa zůstává u Althey, Haslam pojede za BMW a Haga nahradí Smrže a pojede Aprilii u PATY.
26.9.2010 - Dramatickou první superbikovou jízdu v Imole vyhrál Španěl Carlos Checa s Ducati před domácím překvapenímLorenzem Lanzim na Ducati a Japoncem Nori Hagou. Pro skvělé a své letošní nejlepší umístění si ovšem přijíždí Jakub Smrž - který dojíždí do cíle jako čtvrtý. Ve druhé jízdě sice vyhrává opět Carlos Checa, ale jelikož Haslamovi vypověděla službu jeho Suzuki, tak se Max Biaggi stává předčasně mistrem světa 2010!!!, jako první Ital v historii tohoto šampionátu a zároveń to znamená i historický titul pro továrnu Aprilia. Ale ještě k závodu samotnému, druhý končí Nori Haga a třetí Cal Crutchlow na Yamaze. Za hrdinou víkendu Tomem Sykesem s Kawasaki dojíždí jako pátý Max Biaggi a to mu pochopitelně stačí...Jakub Smrž závod pro defekt motocyklu tento závod nedojel.  

Říjen 


2.10.2010 - Týmový šéf BMW Davide Tardozzi dostal "modrý" list od svého německého zaměstnavatele.
2.10.2010 - Poslední letošní Superpole patří jeho letošnímu králi, tedy Britovi Calu Crutchlowovi s Yamahou. Druhý končí domácí Sylvain Guintoli na Suzuki a třetí náš Jakub Smrž na Aprilii!
3.10.2010 - Brit Cal Crutchlow s Yamahou vyhrává první francouzskou jízdu před Leonem Haslamem se Suzuki a Carlosem Checou na Ducati. Kuba Smrž dojíždí jako pátý a připisuje si tak důležitých 11 mistrovských bodů. Hodně symbolický je výsledek posledního letošního mistrovského závodu, vyhrává ho mistr světa MAX BIAGGI před Crutchlowem a Michelem Fabriziem na Ducati. Jakub Smrž dokončuje letošní sezónu na výborném 6. místě. 
Mistrem světa 2010 se tedy stává Ital MAX BIAGGI (Aprilia), vicemistrem je Brit LEON HASLAM (Suzuki) a třetí končí nakonec Španěl CARLOS CHECA (Ducati). Náš pilot JAKUB SMRŽ bohužel nezopakoval lońské umístění v Top10 a patří mu v konečném pořadí 13. místo.
6.10.2010 - Český tým Liberty Racing potvrdil v rozhovoru pro web www.motorkari.cz dvojici na rok 2011: Jakub Smrž - Sylvain Guintoli.
15.10.2010 - Ital Michel Fabrizio podepsal smlouvu se Suzuki a bude jediným jezdcem na tomto motocyklu belgické stáje Alstare.
18.10.2010 - Mistr světa Max Biaggi podepsal dvouletou smlouvu s továrnou Aprilií.
31.10.2010 - Továrna Kawasaki pojede v další sezóně se třemi továrními motorkami a jejími jezdci budou Chris Vermeulen, Joan Lascorz a Tom Sykes.
31.10.2010 - Satelitní tým BMW - BMW Italia - vytvoří ex-mistr světa James Toseland a Ayrton Badovini.

Listopad


5.11.2010 - Za tým Supersonic Ducati pojede v roce 2011 celkem překvapivě mladý
Francouz Maxime Berger.
10.11.2010 - Hodně nečekaně se dvojkou u týmu Ten Kate Honda stal španělský jezdec Rubén Xaus.
23.11.2010 - Nizozemská stáj Ten Kate Honda konečně našla nového sponzora - bude jím firma Castrol.
23.11.2010 - Vítěz Moto2 ze Sepangu, Ital Roberto Rolfo, překvapivě opouští paddock Grand Prix a odchází do superbiků k týmu Kawasaki Pedercini.
30.11.2010 - V deštivých testech v portugalském Portimao byl nejrychlejším nováček na Hondě, Rubén Xaus ze Španělska. 

Prosinec 


2.12.2010 - Během třídenních testů na australském okruhu Phillip Island se nakonec zaskvěl nejlepším časem Ir Eugene Laverty před mistrem světa Maxem Baiggim.
9.12.2010 - V pražském Hard Rock Café byl představen český superbikový tým Liberty Racing s jezdci Jakubem Smržem a Sylvainem Guintolim. 
16.12. 2010 - Italský tým ECHO CRS odchází z WSBK a pojede pouze CIV. Castrol Honda - tedy ex-HANSspree Ten Kate Honda - tak bude jediným týmem japonského giganta v seriálu WSBK 2011.
17.12.2010 - Od roku 2011 se pojede divácky atraktivní SUPERPOLE pouze se 16 jezdci.
28.12.2010 - Italská stáj Pedercini Kawasaki začala jednat o angažmá na rok 2011 s českým jezdcem Lukášem Peškem.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 5x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist