Ohlédnutí za sezónou (2)

Ve druhé rekapitulaci se zaměříme na kubaturu superbiků, kde startoval ve své první sezóně i český tým Effenbert Liberty Racing na čele s českým pilotem Jakubem Smržem. A jak celá sezóna probíhala? Na její první část se podívejte v dnešním souhrném článku, obsahujícím prvních 7 závodů sezóny WSBK roku 2011.

Ohlédnutí za sezónou (2)

Předsezonní testy v Portimau a na Phillip Islandu

První generálka - test v Portimao: Bylo to první společné měření sil skoro všech superbikových týmů a konalo se koncem ledna na portugalském okruhu Algarve v Portimau. Po třech dnech byl nejrychlejším náš Kuba Smrž (Ducati) před Britem Jonathanem Reou (Honda) a Irem Eugenem Lavertym (Yamaha). Tom Sykes (Kawasaki), Carlos Checa (Ducati) a úřadující mistr světa Max Biaggi (Aprilia) pak dokompletovali Top-6. Druhý pilot českého týmu Effenbert Liberty Sylvain Guintoli obsadil místo osmé.

Druhá generálka - test na Phillip Islandu: Závěrečný test na australském okruhu Phillip Islandu se konal pouhé čtyři dny před závodní premiérou a za největším papírovým favoritem šampionátu Carlosem Checou skončil jako druhý Sylvain Guintoli, třetí pak Jonathan Rea a virtuální první řadu na startovním roštu doplnil ještě Kuba Smrž. Byl to tedy totální úspěch motocyklů Ducati a také nám naznačil, která značka bude letos hrát první housle. Top-6 vytvořili ještě Joan Lascorz (Kawasaki) a Max Biaggi.

1. závod - Phillip Island (Austrálie)

Superpole - Phillip Island: Do úvodního závodu sezóny se vydali oba jezdci týmu Effenbert Liberty z velmi dobrých startovních pozic, když si v Superpoli vybojovali první resp. druhou řadu na startovním roštu, neboť Guintoli skončil v této atraktivní kvalifikaci třetí a Smrž šestý. Pole position si u protinožců vyjel Carlos Checa před Maxem Biaggim. Třetí byl tedy Guintoli a první řadu roštu vytvořil ještě Leon Haslam (BMW). S Kubou Smržem stáli ve druhé řadě gridu Eugene Laverty, nestárnoucí domácí "krokodýl" Troy Corser (BMW) a nováček šampionátu Marco Melandri (Yamaha).
Premiéra - závod v "Down Under" - 1. dějství: Bohužel hned první australský závod poznamenal další tři měsíce závodění francouzského jezdce Sylvaina Guintoliho. Ten se po špatném startu propadl až na 18. místo a když se skvělou stíhací jízdou probojoval na pozici v Top ten, tak v 7. kole havaroval a zranil se tak nešťastně, že nejenže nemohl nastoupit do druhé australské jízdy, nýbrž opravdu fit byl až koncem května při závodě v americkém Milleru. Kuba Smrž odstartoval do závodu na 7. místě, a ačkoliv se během závodu nacházel také až na pozici 13., tak se prokousal do cíle na 7. místo a získal tak pro tým Effenbert první historické světové body. Jinak úvodní závod sezóny 2011 vyhrál Checa před mistrem světa Biaggim a úřadujícím vicemistrem Haslamem. Laverty, Melandri a Michel Fabrizio (Suzuki) pak dojeli v Top-6.

Premiéra - závod v "Down Under" - 2. dějství: Bez zraněného Sylvaina Guintoliho se musel obejít druhý závod u protinožců. V závodě, který vyhrál opět Checa před Biaggim a Melandrim, se Kuba Smrž pohyboval na hranici Top ten a nakonec ho dokončil jako jedenáctý, což znamenalo po dvou odjetých jízdách umístění v Top ten. Za trojicí na bedně se umístili tři Britové v pořadí Jonathan Rea, Leon Haslam a Leon Camier (Aprlia).

2. závod - Donington Park (Velká Británie)

Superpole - Donington: Druhé letošní Pole position pro Carlose Checu, kterého doplnili v první řadě domácí jezdci Leon Haslam, Tom Sykes a náš Kuba Smrž. Zraněný Sylvain Guintoli si vyjel řadu čtvrtou - 14. místo. Za nesportovní chování během Superpole vůči Hagovi a především Melandrimu byl potrestán pokutou 3 000 Euro úřadující mistr světa Max Biaggi.
Po dvou létech opět podium pro Kubu Smrže - Donington - 1. jízda: Hned třetí závod v hodně krátké závodní historii týmu Effenbert Liberty mu přinesl první podium v podání Jakuba Smrže a nejen to, ještě dvě kola před koncem to vypadalo vše na "Victory". Proti byl jen ex-pilot MotoGP Marco Melandri, ovšem Kuba si připsal na své konto skalp třetího v cíli, lídra šampionátu Checy. Dvojice Britů Leon Haslam, Jonathan Rea a Japonec Nori Haga (Aprilia) doplnili Top-6. Hodně statečně jel se svým zraněním z Austrálie handikepovaný Guintoli, mimochodem bydlící jen 10 minut jízdy autem od tohoto britského okruhu, a získal za 11. místo své první mistrovské body na motocyklu Ducati a za Effenbert.

Donington - 2. jízda: Vyhrává - letos už potřetí Checa, tentokráte před Melandrim a Camierem. Dále projíždí cílem Haslam, Lascorz a Rea. Důležité body do šampionátu získávají oba dva jezdci Effenbertu, když Kuba Smrž končí 8. a Sylvain Guintoli 11. Ovšem hodně příjemný je nyní pohled do tabulky šampionátu, kde je nyní Jakub Smrž tak vysoko, jak ještě nikdy ve své kariéře nebyl, na skvělém 5. místě. MS vede bezpečně Carlos Checa.

Na letošní Donington ale nebude vzpomínat v dobrém mistr světa Max Biaggi, v první jízdě skončil sedmý a ve druhé byl dokonce diskvalifikován za nerespektování trestu za "Jump start". A vzhledem k trestu za Superpole se to dá pro římského korzára nazvat jeho černým víkendem.

3. závod - Assen (Nizozemí)

Po skoro měsíční přestávce následoval nizozemský Assen. V přestávce se francouzský jezdec Guintoli podrobil speciálnímu vyšetření v Manchesteru, které bohužel ukázalo zlomeniny ruky a kotníku ještě z Austrálie a se kterými francouzský mušketýr absolvoval obě dvě doningtonské jízdy... Že je Assen oblíbeným okruhem Jakuba Smrže nebylo pro jeho příznivce vůbec žádným tajemstvím, ba naopak.

Superpole - Assen: A výsledek Superpole tomu dal i za pravdu, když Kuba skončil na výborném druhém místě. Hattrick zaznamenal Carlos Checa a kromě Smrže stáli v první řdaě ještě Laverty a Haga. Sylvain Guintoli stále nebyl úplně fit, takže 15. pozice na gridu byla jeho maximem.
Assen - poprvé: Všechny pozitivní aspekty z úspěšné kvalifikace Jakuba Smrže vzaly bohužel za své v okamžiku, kdy Kuba havaroval po nepodařeném úvodu závodu - po třetím kole jel Smrž až 15.! - z 8. pozice v 19. kole a jeho týmový kolega Guintoli se mu už nedokázal vyhnout. Nizozemský úvod vyhrál "domácí" Rea před Biaggim a Checou. Melandri, Biaggi a Corser pak doplnili elitní šestku assenského úvodu.

Assen - podruhé: Letos vyhrál už počtvrté Checa před Biaggim a Reou. Za jezdci na "bedně" dojeli Camier, Haslam a Laverty. Z druhé pozice na roštu skončil Kuba Smrž nakonec jako 9., a těsně za ním jeho týmový kolega Sylvain Guintoli na místě desátém. V šampionátu se bohužel Smrž propadl na místo 7., Guintoli byl po Assenu 16. a Checa tak jen zvýšil svůj náskok na čele mistrovství světa.

Mezi těmito dvěma závody se ale objevil na veřejnosti skandál, který později ovlivnil odchod týmu PB Motorsport z tohoto závodního seriálu, když v kamiónech továrního superbikového týmu Kawasaki objevili celníci v Doveru velké množství drog, a také zbraň a munici.

4. závod - Monza (Itálie)

Italská Monza není svým layoutem okruhem příznivým pro motocykly Ducati, což se vědělo už dlouho před startem a také ze superbikové výsledkové historie na tomto okruhu.

Superpole - Monza: Po kvalifikačním Superpoli se ostatně tyto předstartovní prognózy potvrdily a 13. místo Guintoliho a 15. Smrže tak nebylo ani zklamáním a ani překvapením. Ostatně o moc lépe na tom nebyl ani jasný lídr šampionátu Checa (11.). Superpole vyhrál a Pole position si zajistil Max Biaggi na Aprilii před Eugenem Lavertym (Yamaha) a Jonathanem Reou (Honda), když první řadu startovního roštu kompletoval ještě Troy Corser (BMW).
Monza - 1. závod: Dvouválce to opravdu v zámeckém parku na Monze nemají lehké a tak Top ten umístění Jakuba Smrže hned za lídrem šampionátu Checou je nutno brát jako úspěch. Další body do MS si pak připsal za 12. místo i Guintoli. Své premiérové vítězství získal v tomto šampionátu Laverty před Biaggim a Haslamem. Za trojicí na stupních vítězů potom dojeli Marco Melandri, Michel Fabrizio a Jonathan Rea, kteří tak dokompletovali Top-6.

Monza - 2. závod: Hodně nešťastný začátek měla druhá italská jízda pro Kubu Smrže. Hned v první zatáčce totiž havarovali Rea společně s Haslamem a Smrž už neměl možnost se jim vyhnout a závod se pro něho skončil dříve, než se vlastně začal. Své nejlepší umístění si ale v této sezóně připsal Sylvain Guintoli, který dojel na skvělém 7. místě jako nejlepší jezdec na motocyklu Ducati vůbec. Double patřil Lavertymu, tentokráte vyhrál před Melandrim a Fabriziem. Top-6 dokompletovali Haga, Corser a Badovini. Kuba Smrž si o něco pohoršil svou pozici v šampionátu a byl po Monze devátý.

Tato druhá jízda pak zvedla adrenalin italských fanoušků, neboť Max Biaggi byl penalizován za porušení pravidel a nakonec klasifikován jako 8.

5. závod - Miller Motorsport Park (USA)

Kromě amerického lidu jsme v Utahu - nedaleko ex-olympijského města Salt Lake City - v pondělí slavili i my, a to dalším podiovým umístěním Jakuba Smrže, které potvrdil třetím místem i druhý jezdec týmu Effenbert Liberty Guintoli v první americké jízdě.

Miller Motorsport Park - Superpole: Už Superpole naznačilo, že je v závodech ze strany Jakuba Smrže možné opravdu všechno. Ostatně tomu nahrávaly i povětrnostní podmínky! Zde je nutné zmínit se o jedné podstatné záležitosti: Zatímco za relativní zimy jsou motocykly Ducati týmu Effenbert Liberty ve spojitosti s pneumatikami Pirelli doslova zralé na vítězství (Donington a Miller), tak za tepla si tyto dva důležité komponenty moc tak nerozumí...Skvělý Kuba Smrž si vyjel opět první řadu na roštu, když skončil druhý za Carlosem Checou. První řadu roštu si pak ještě vyjeli Marco Melandri a Eugene Laverty. Tu druhou pak začal Sylvain Guintoli a stáli v ní ještě Troy Corser, Max Biaggi a Ayrton Badovini.
Miller Motorsport Park - podiový double: Ačkoliv Kubovi Smržovi opět moc nevyšel start a propadl se až na 7. místo, tak ve druhé polovině závodu byl na trati absolutně nejrychlejším jezdcem právě on. Po 14. kole se dostal na třetí místo hned za svého francouzského týmového kolegu a dvě kola před koncem Guintoliho předjel a skončil druhý. Totální úspěch týmu Effenbert Liberty doplnil třetím místem Sylvain Guintoli a takový double na bedně obou jezdců jednoho týmu se letos do této doby podařil pouze tovární Yamaze na Monze. V cíli to tedy byl zasloužený hattrick pro Ducati: Vyhrál Carlos Checa před Kubou Smržem a Sylvainem Guintolim. Velké body za umístění v Top-6 pak získali také Leon Camier, Eugene Laverty a Tom Sykes.

Miller Motorsport Park - Kuba Smrž opět v Top-8: Skvělý výsledek z prvního amerického závodu potvrdil Jakub Smrž i v jízdě druhé, když skončil jako osmý hned za svým týmovým kolegou Guintolim. Opět vyhrál Checa - čímž si napravil chuť po loňské dvojnásobné smůle - před Leonem Camierem a Maxem Biaggim. Laverty, Fabrizio a Melandri doplnili na americký státní svátek elitní sextet. Výborným výsledkem v USA jsou nyní oba jezdci Effenbert Liberty aktuálně v Top-10průběžné klasifikace MS, Kuba Smrž je 9. a Sylvain Guintoli na místě 10.

6. závod - Misano (San Marino)

Italské Misano sice začalo velmi dobrým výsledkem v kvalifikačním Superpoli, ale i dle vyjádření obou pilotů Effenbert Liberty skončilo zklamáním v závodě samotném.

Misano - Superpole: Mokrý povrch tratě Santa Monica sice neodhalil správný poměr výkonnosti jednotlivých jezdců - neboť závodní neděle nabídla počasí úplně opačné -, ale nám pršelo štěstí. Jakub Smrž si totiž vybojoval první řadu za třetí místo za Tomem Sykesem a Carlosem Checou, které doplnil v první řadě roštu ještě Melandri. Sylvain Guintoli si pak vyjel řadu druhou - místo osmé, společně s Haslamem, Corserem a Biaggim.
Misano poprvé - Guintoli Top-7, Smrž out: První jízda v Misanu Adriaticu se stala kořistí Checy před Biaggim a Melandrim. V Top-6 pak dojeli Poleman Sykes, Laverty a také Camier. A zatímco Guintoli válčil s Camierem a Badovinim ve skupině o 6. až 8. místo - nakonec dojel 7., tak hned ve čtvrtém kole havaroval ze 7. místa jeho týmový kolega Kuba Smrž.

Misano - druhá jízda se jela nadvakrát: Restartovaný závod na pouhých 14 kol (po havárii Melandriho, jehož motorka zůstal ležet uprostřed tratě) vyhrál opět Checa před Biaggim a Hagou. Ital Ayrton Badovini (BMW), Haslam a Fabrizio dokompletovali Top-6 druhé jízdy. Zatímco Kuba Smrž opět havaroval - v 6. kole opakovaného závodu z 9. místa - tak Francouz Sylvain Guintoli si znovu dojel pro 9 bodů za 7. místo, ale jak sám řekl, měl rozhodně navíc a spokojen tak nebyl. V tabulce šampionátu se nic nezměnilo, Smrž zůstal 9. a Guintoli 10. a vedl samozřejmě Carlos Checa.

7. závod - MotorLand Aragón (Španělsko)

Závodem ve španělském Aragónu na okruhu v Alcanizi se šampionát přehoupl do své druhé poloviny. A tento závod jen nabídl kontinuitu výkonů Sylvaina Guintoliho, zatímco Kuba Smrž si vypil svůj kalich hořkosti až do samého dna.

MotorLand Aragón - Superpole: Povětrnostní podmínky nebyly pro motorky Ducati ve spojení s pneumatikami Pirelli ty nejvýhodnější, ba naopak - ve Španělsku totiž panovalo velké horko. Zatímco Sylvain Guintoli skončil v Superpoli 10., tak Kuba Smrž byl ještě o tři místa za ním - 13. Pole position si ve Španělsku vyjel Marco Melandri s Yamahou před Maxem Biaggim a Leonem Camierem (oba Aprilia).
MotorLand Aragón - první Checova letošní chyba: V úvodní jízdě vítězí Melandri před Biaggim a Camierem a poprvé v sezóně nedojel Checa - pro pád a to zrovna na domácí trati. Laverty, Sykes a Haga pak končí na pozicích 4.-6. Francouzský jezdec českého týmu Effenbert Sylvain Guintoli bodoval už ve svém 8. závodě za sebou, když dojel těsně za Top10, jako jedenáctý, Kuba Smrž pak havaroval už v 5. kole z 19. místa...

MotorLand Aragón - Biaggi je nazpět ve hře o titul mistra světa: Poprvé v letošní sezóně vyhrává úřadující mistra světa Biaggi, tentokrát před Melandrim a Checou. Dále dojeli Fabrizio, Lascorz a Laverty. A dále se jen opakovala historie z první jízdy: Guintoli končí opět 11., a Smrž opět havaroval v pátém kole, z 18. místa...Jinak v mistrovské tabulce se jak Smrž, tak Guintoli propadli o dvě místa, Kuba Smrž je před domácím závodem v Brně 11., Sylvain Guintoli na místě 12.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.67
Známkováno: 3x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist