Ohlasy z posledního klání WSBK v Kataru

Závody na okruhu Losail nedaleko katarského hlavního města Dauhá byly v mistrovství světa superbikových motocyklů poslední v kalendáři pro sezonu 2015. Třída Superbike měla letos na programu celkem třináct závodních víkendů s úvodním podnikem v Austrálii a premiérovým kolem v Thajsku. Skvělou sezonu absolvoval Jonathan Rea, který přestoupil od Hondy ke Kawasaki a hned v premiérové sezoně slaví titul mistra světa. Rea se mohl stát jezdcem s historicky nejvyšším počtem získaných bodů, ale to se nakonec nestalo, protože ho v druhém kole poprvé za sezonu zastavila technická porucha. O druhé místo bojoval jezdec Ducati Chaz Davies s Tomem Sykesem. Mistr světa z roku 2013 Tom Sykes svého krajana v posledních dvou závodech nepřekonal a musel se smířit s celkovým třetím místem. Nicméně Sykes je letos jednoznačně králem Superpole. Chaz Davies může slavit velmi úspěšnou sezonu a Ducati také, protože třeba loni byli až šestí. Skvělý závěr sezony předvedli oba jezdci Aprilie Leon Haslam a Jordi Torres. Brit Haslam v sedle italského stroje dokázal, že stále umí závody vyhrávat a Španěl Torres, to je neskutečný talent, který by si Aprilia neměl nechat utéct ke konkurenci. Sezona 2015 skončila, ale ta nová 2016 už začíná v únoru.

Superbike – Závod (1-2)

1/DNF Jordi Torres (Aprilia Racing Team Red Devils) – MS 5.místo …. 247 bodů (-301)

„Za vítězství v prvním závodě jsem moc rád. Nejen kvůli tomu, že je to pro mě fantastický výsledek, ale zejména pro tým. U Aprilie jsem nalezl svoji druhou rodinu. Všichni v týmu mi po celou sezonu pomáhali v růstu a učení se novým věcem v tomto pro mě novém mistrovství. Věděl jsem, že mám dobré tempo, ale také jsem tušil, že to soupeři jen tak nevzdají. V poslední zatáčce jsem čekal útok ze strany Rea a rozhodl se jít co nejtvrději na brzdy, abych si udržel vnitřní stranu. Neuvěřitelné, protože on šel na brzdy ještě tvrději, ale já měl výhodnější stopu a to mi umožnilo zůstat před ním. Vítězství v závodě, kde bojujete s jezdci takových jmen pro mě bylo něco v co jsem vždy doufal. Velká škoda druhého závodu. Už jsem neměl stejně dobrý cit s předkem jak tomu bylo v prvním, přesto jsem na to tlačil co se dalo, abych se udržel v přední skupině, ale pak přišel pád.“

6/1. Leon Haslam (Aprilia Racing Team Red Devils) – MS 4.místo … 332 bodů (-216)

„Věděli jsme, že tu bude Aprilia rychlá, i když můj vstup do víkendu nebyl z těch nejlepších. Tvrdě jsme pracovali, abychom byli zpátky vpředu, ale v prvním závodu jsem měl nějaký problém s brzděním. Změny, které jsme udělali před druhým závode vše změnily. RSV4 fungovala výborně a nebylo těžké si udržet dobré tempo. Bojoval jsem až do konce, abych sezonu ukončil tak, jak jsem ji začal. Měli jsme během roku určité výkyvy nahoru a dolů, ale nikdy jsme to nevzdali. Toto vítězství je za to spravedlivou odměnou!“

2/DNF Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team) – MS 1.místo … 548 bodů

„V prvním závodu jsem do toho dal dvě stě procent a snad ani nemůžu všem svým lidem z týmu dostatečně poděkovat za to, jak výbornou motorku mi připravili. Když mě Torres předjel vynaložil jsem obrovské úsilí, abych s ním zůstal. Druhý závod byl tak trošku frustrující způsob jak ukončit sezonu, ale tak to je a my musíme především vidět tu úžasnou sezonu s všemi vítězstvími a ziskem mistrovského titulu. Chtěl jsem druhý závod vyhrát a v úvodu jsem jel tak, abych vyšel s pneumatikami lépe než ostatní. Jsem jen prostě trošku zničený, že jsem o druhý závod přišel, protože být jeho součástí vypadalo na dobrou zábavu! Rád bych bych si zabojoval.“

3/3. Tom Sykes (Kawasaki Racing Team) – MS 3.místo … 399 bodů (-149)

„Ztráta z předchozích kol byla příliš velká, abych ji překlenul ve snaze získat celkové druhé místo. V prvním závodu se sama od sebe aktivovala maximální úroveň řízení trakce, takže výkon šel dolů, což vysvětluje, proč jsem tolik ztrácel. Snažil jsem se to nějak kompenzovat a ve druhém závodu jsme už byli blízko, kde jsme potřebovali být. Oba kluci v předu odjeli neuvěřitelný závod plný předjetí a já s nimi dokázal držet tempo. Za třetí místo musím být rád, stejně jako to, že jsem byl jen tři desetiny od vítězství na okruhu, který není pro mě tím nejlepším. To je pozitivum s nímž vstoupím do zimní přípravy.“

4/2. Chaz Davies (Aruba.it Racing-Ducati SBK Team) – MS 2.místo … 416 bodů (-132)

„Jsem skutečně moc šťastný. Přijeli jsme sem s cílem šampionát dokončit celkově druzí a to se nám teď povedlo. V prvním závodu jsem abych řekl pravdu tak trošku válčil, ale potom, co jsme před druhým závodem provedli pár změn, bylo nastavení Panigale R lepší a já na to dokázal o poznání tvrději zatlačit, i když to rozhodně nebyl jeden z těch nejtěžších závodů roku. Jen se omlouvám, že jsem v poslední zatáčce udělal drobnou chybu a nechal tím otevřené dveře Haslamovi, který mě v závěrečných metrech dostal. Ale to je v pořádku. Byla to skvělá sezona, my byli skutečně konzistentní v boji o přední pozice a všichni u Ducati odvedli úžasný kus práce. Nasbírat za sezonu přes čtyři sta bodů opravdu není špatné. Ale vždy se můžeme samozřejmě zlepšit ještě víc. Máme teď nějakou práci, kterou je třeba udělat v průběhu zimy a už se nemůžu dočkat začátku sezony 2016!“