Ohlasy po závodech SBK v Portugalsku

Jezdec Kawasaki Jonathan Rea získal letos svůj čtvrtý zlatý double, pětadvacáté vítězství kariéry a druhou polovinu sezony odstartoval na stejně vítězné vlně, na jaké začal tu první. Startoval sice osmý, ale to mu nijak nevadilo. Rea je opravdu velkým kandidátem na letošní titul. Tom Sykes je zklamaný, protože chtěl navázat na Donington, ale v obou závodech mu šanci vyhrát zhatila technika včetně špatného ráfku zadního kola. Jezdec Ducati Chaz Davis je spokojený s prvním závodem, ten druhý už tak pozitivně nehodnotí. Jeho týmový kolega Davide Giugliano měl špatný první závod, jel desátý, ale zachránil ho déšť a rychlá výměna pneumatik v boxech. Ve druhém klání už bodoval druhým místem. Leon Haslam v prvním závodu na mokrém asfaltu spadl a do druhého startoval s bolestmi nedoléčeného zranění žeber (z Imoly).

Superbike – Závod (1-2)

1/1. Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team) – MS 1.místo … 330 bodů

„Mám skvělou motorku, kolem sebe skvělý tým lidí a skvělou strategii pro každý závodní víkend. Společně s šéftechnikem Perem si sedneme, vypracujeme dobré nastavení a vyhodnotíme pneumatiky. Poučili jsme se z chyb, které jsme udělali v Doningtonu, což způsobilo, že jsme tu byli silnější. Jezdil jsem dobře, ale mám k tomu to správné nářadí. Obrovskou zásluhu na tom mají všichni mí mechanici, kteří opravdu pracují velmi tvrdě a také Kawasaki Heavy Industries v Japonsku, kde neustále pracují na vývoji. V testu, který tu absolvujeme zítra, máme právě nějaký nový materiál k vyzkoušení. Víme, kde jsou naše limity a dnes to byly dva dobré závody. Bodový náskok je po tomto kole velký, ale budu se snažit nezměnit způsob jakým jezdím.“

2/8. Tom Sykes (Kawasaki Racing Team) – MS 2.místo … 206 bodů (-124)

„Nebyl to pro nás skvělý den a byla škoda, že jsme v prvním závodu měli technický problém a ve druhém zas problém se zadní pneumatikou. V prvním závodu najednou došlo k poklesu otáček, pak se to dalo dohromady a proto jsem dokázal závod dokončit jako druhý. Hned od začátku druhého závodu došlo k poklesu tlaku v zadní pneumatice a to je tak velká škoda, protože jsme dnes měli pro motorku velmi dobré nastavení. Ve druhém závodu jsem nedokázal ocenit výkon motorky, takže ani neznáme skutečný závodní výkon. Zítra máme test, což je dobrá příležitost k vyzkoušení nových věcí.“

3/4. Chaz Davies (Aruba.it Racing-Ducati SBK Team) – MS 4.místo … 184 bodů (-146)

„Myslím, že podobně jak v Doningtonu, bylo třetí místo to nejlepší, co jsem mohl v prvním závodu udělat. Časy na kolo byly od začátku rychlé a do určitého okamžiku jsem dokázal udržet krok jak s Jonathanem Rea, tak s Tomem Sykesem. Pak jsem ale v některých bodech dráhy ztrácel. Podařila se nám dobrá zastávka v boxech a na trať jsem se vrátil třetí, takže jsem s výsledkem spokojený. Byl to hodně divoký závod za silného větru a navíc s deštěm. Druhý závod byl komplikovaný hned od začátku. Provedli jsme nějaké změny v nastavení a neměl jsem pak ten správný cit s předkem motorky a tím pádem nedokázal brzdit jak bych chtěl. Myslím, že rozdíl způsobila změna teploty. Během pondělního testu se zaměříme právě na to, jak se můžeme zlepšit jakmile teplota půjde nahoru.“

4/2 Davide Giugliano (Aruba.it Racing-Ducati SBK Team) – MS 11.místo … 73 bodů (-257)

„Pro mě to bylo velmi důležité umístění na stupních vítězů a zejména potom, co jsem v prvním závodu skončil čtvrtý. V prvním závodu jsem jednoduše nenalezl správný cit s motorkou kvůli nedostatečné přilnavosti, což jak se zdá nastalo díky změně počasí. Naštěstí začalo pršet, takže jsme tuto situaci celkem dobře zkorigovali a závod dokončili čtvrtí. Škoda, dnes mohly být klidně dvě pódia. Před druhým závodem se provedly nějaké změny v nastavení a tým mi dal motorku s níž jsem dokázal jezdit tvrdě a závod dokončit druhý. Rovněž nám pomohly zlepšení, které technici do Portugalska přivezli, a jsem za to moc rád, zejména pak ale z faktu, že mi můj tým pomohl vrátit se do pozice z níž dokážu bojovat o vítězství, které jak doufám přijde už brzy.“

12/3. Leon Haslam (Aprilia Racing Team Red Devils) – MS 3.místo … 199 bodů (-131)

„V prvním závodu jsem udělal chybu, uklouzl a spadl na mokrém asfaltu, což pro moje žebra nebylo vůbec dobré. Ve druhém závodu jsem spoustu času ztratil v samotném úvodu a přišel o kontakt s vedoucí skupinou. V polovině závodu jsem měl dobré tempo a dokázal postupovat dopředu až na třetí místo. Když jsem začal dojíždět Giugliana, začal jsem ztrácet cit s předkem. Byl jsem o sekundu pozadu, když závod skončil. Získat umístění na stupních vítězů bylo dobré jak pro mě, tak pro můj tým, který během víkendu usilovně pracoval.“