Motocyklový král brněnského okruhu Max Biaggi skončil se závoděním

Během roků 1994 až 2011 dokázal na Masarykově okruhu vyhrát Max Biaggi celkem 11 závodů mistrovství světa,což nedokázal žádný jiný motocyklový jezdec. Římský korzár tak byl právem miláčkem brněnského publika.

Že zvolil Max Biaggi závodní okruh ve Vallelunze jako místo svého rozloučení se závodním motocyklovým sportem, nebyla vůbec náhoda: "Zde začala moje kariéra a zde také skončila", řekl dnes 41-letý skvělý borec, kterého celý svět znal pod přezdívkou "Římský korzár".
"V moji kariéře jsem zažil jak vrcholy, tak pády. Celý svůj život jsem věnoval sportu. A podařilo se mně v něm také dosáhnout hodně svých cílů".

Se značkou Aprilia slavil Max Biaggi největší úspěchy své skvělé kariéry. Pro tuto italskou továrnu získal celkem pět titulů mistra světa (tři v kubatuře do 250 ccm, 2 v SBK).

"Aprilia byla mým nejdůležitějším průvodcem v mé kariéře. Byla zde oboustranná láska, společně jsme bojovali. Že opuštím Aprilii jako mistr světa, to pro mě znamená hodně".
Na otázku, zda ukončil svou kariéru z důvodů, že mu Aprilia snížila gáži, odpověděl následovně: "To je blbost. Neexistují žádné problémy mezi mnou a Aprilií". Z týmu se ale ozývají úplně opačné hlasy....

Biaggi jako důvod svého rozhodnutí označil rodinné důvody: "Museli kvůli mně přinést hodně obětí. Neměl jsem dost času pro mou ženu, mé děti a pro ostatní. Nyní se to změní".
"Chtěli bychom Maxi Biaggimu poděkovat za výjimečné sportovní výkony a za to, co vše pro Aprilii udělal", říká se v oficiálním komuniké továrny z Noale po oznámení, že Biaggi ukončil svou závodní kariéru a dále: "Od prvního zisku titulu mistra světa 1994 jsou Aprilia a Max Biaggi velmi úzce propojeni. Získal pro nás skvělá a nezapomenutelná vítězství a jako jediný Ital se stal superbikovým mistrem světa. Se 41 vítězstvími a 43 dalšími podiovými umístěními je s velkým odstupem nejúspěšnějším pilotem Aprilie".
"Často jsme v poslední době diskutovali o budoucnosti Maxe Biaggiho", nese se z kruhů závodního oddělení továrny Aprilia. Kdo bude jeho nástupce v roce 2013 není vůbec rozhodnuto, stejně jaká bude struktura továrního týmu. Je dokonce připravena i úsporná varianta s pouze jedním pilotem, tedy s Eugene Lavertym. Francouz Sylvain Guintoli nadále jedná s Aprilií, ředitel závodního oddělení Gigi Dall’Igna se vydá do Valencie, aby zde jednal s některými piloty z MotoGP.

V mistrovství světa superbiků odjel Max Biaggi celkem 155 závodů, 21x byl odmávnut šachovnicovým praporkem jako první a celkem 70x stál na stupních vítězů. Získal 5 Pole position a zajel 19 nejrychlejších kol v závodě. Výsledkem těchto 6 sezon závodění v superbikovém šampionátu byly dva tituly mistra světa, vždy s Aprilií.
V seriálu Grand Prix závodil Max Biaggi celkem 15 roků. Absolvoval za tu dobu dohromady 214 závodů v kubatuře do 250 ccm a v královské kubatuře 500 ccm/MotoGP. Vyhrál celkem 41 závodů (29+13) a 111x stál na stupních vítězů (53+58). Celkem vybojoval 58 Pole position a 41x zajel během závodu nejrychlejší kolo. Stal se čtyřnásobným mistrem světa dvěstěpadesátek v rocích 1994-1997, třikrát na Aprilii a jednou s Hondou.