Matěj a Jakub Smržové v palbě otázek

Na svém webu fansofsmrz.cz odpovídali dva čeští bráchové, motocykloví jezdci "Mates" a "Kuba" Smržové na otázky čtenářů a my jsme je pro vás - pochopitelně s dovolením obou dvou bratrů - přetiskli.

Matěj a Jakub Smržové v palbě otázek
Nejdříve dejme slovo tomu mladšímu, továrnímu jezdci KTM "Matesovi" Smržovi, který pojede v příštím roce seriál IDM se superbikovým motocyklem této továrny z hornorakouského Mattighofenu za svůj staronový tým Inghart. 


Ahoj Maty, jakou budeš mít kombinézu, bude v barvách KTM? (první otázka od Tomáše Salajky)

MS: "Bude vypadat hodně podobně jako kombinéza Nebela v letech 2009/2010, pouze s rozdílem, že bude převládat bílá barva nad černou. Pochopitelně partnery budu mít své."

Budeš mít tovární mechaniky a jak to bude s díly z továrny? Mám na mysli nákup, zda tým Inghart bude platit díly, pokud bude potřebovat nebo je továrna bude dávat k dispozici v jiných platebních pravidlech? Samozřejmě mě zajímá, jak na tom budou zbývající jezdci na KTM ohledně rozdílu v jejich týmech a Tvém týmu? (druhá otázka od Tomáše Salajky)

MS: "Ohledně dodávky náhradních dílů a platebních podmínek není možné hovořit. Je to velice komplikovaný proces, k jehož finální podobě vedlo několik jednání s celým vedením závodního oddělení KTM. Jako tovární tým musí INGHART dodržovat pravidla o servisu motorek tak, jak to určí továrna. Konkrétně např. chladič musíme na motorce vyměnit každých 300 km, protože si to tak továrna přeje. To samozřejmě neznamená, že už ho dále není možné používat, je to ale prevence, kterou je nutné dodržet. Všechno tým platí, ale za úplně jiných podmínek, než jiné týmy. Podle dohody mají pouze dva tovární týmy mít to nejlepší a jako první. Rozdíl týmů by neměl být žádný, tam už ale samozřejmě záleží na šikovnosti vedení každého týmu."

Jak se na Tvé šance příští rok díváš Ty a jaké jsou představy týmu na příští sezónu? (a ta třetí, opět od Tomáše Salajky)

MS: "Já osobně se na svojí šanci dívám velmi pozitivně. Z loňského roku jsem si ale odnesl jednu cennou zkušenost. Před sezónou jsem hovořil o mých cílech a nakonec se vše obrátilo proti mě. Bohužel u nás v ČR sedí hodně lidí u internetu a seberealizují se nesmyslným řešením ve fórech pod články. Do tohoto ohně ještě přilévají autoři webů, pro které je to pochopitelně důležité, pro jejich návštěvnost. Udělal jsem chybu jednou a neudělám jí podruhé. Uvidíme, jak vše bude probíhat, zázemí bych měl mít na velice vysoké úrovni."


Ahoj Matěji, chtěl bych se Tě zeptat, zda jsi už někdy na dvouválcové motorce závodil? Můžeš už teď říct, kde očekáváš rozdíly oproti čtyřtaktu? (otázka od Romana Okleštěka)

MS: "Ještě nikdy. Je to má druhá zkušenost. Jednou jsem testoval KTM RC8 v Mostě pro jeden nejmenovaný časopis, ale to byla motorka z roku 2008 a ještě ani ne v závodní úpravě “R”. Tehdy jsem z toho 2x nadšený nebyl. Motorka na které budu v roce 2011 závodit je nesrovnatelná s tou z Mostu. Je jasné, že největší rozdíl očekávám v rozsahu použitelných otáček a krouťáku."

Matěji, jaké jsi zažíval pocity, když jsi byl v Německu na závodech a tady se ti rodil tvůj první syn? Dá se v ten moment vůbec soustředit na závod? Přeji ti hodně štěstí v příští sezoně. (slovo dotává žena Lucka Drozdová)

MS: Děkuji. Tady bych asi odpověděl odkazem na článek “Kvalifikace trochu jinak”, myslím si, že jsem tam napsal pocity tak čerstvě, že teď už bych to nevymyslel.

Kolik Eur stojí jedna sezona v šampionátu IDM? (zvědavý byl Milan Hrbáček)

MS: "Velice záleží na úrovni, jakou se chce tým, či jezdec v IDM Superbike prezentovat. Ve startovním poli je cca 40 jezdců, z toho 10-15 lidí patří do absolutní špičky. Tyto jezdci patří do továrních týmů nebo týmů jako je třeba INGHART. Kolik stojí jedna sezóna týmu nevím, můžu se ale zeptat. :)"

Budeš mít k dispozici v příští sezóně dva motocykly? (a ještě jednou Milan Hrbáček)

MS: Ano, měl bych mít k dispozici dvě motorky. Pro zajímavost, letos jsem v jednu chvíli měl možnost výběru ze čtyř připravených motorek.

Jaká je úroveň šampionátu IDM? Rozlišují se zde také tovární a privátní týmy? Ať se Ti v příští sezoně daří! (otázka od Petra Drozda)

MS: Děkuji. Ano, jsou zde plně tovární týmy, soukromé týmy s tovární podporou, týmy na dobré úrovni bez tovární podpory a pak týmy ostatní. Pokud bych z mého pohledu měl zhodnotit úroveň IDM Superbike v rámci Evropy, je to asi takhle: 1. WSBK, 2. BSB, 3. IDM. BSB a IDM jsou na srovnatelné úrovni, BSB vyvyšuje nad IDM členitostí tratí a přenosy na Eurosportu. Srovnat úroveň IDM Superbike s Mistrovstvím ČR prakticky nejde, i když se jedná v obou případech o národní šampionáty.

Podaří se Ti někdy sledovat britské Superbiky? Pokud bys dostal v tomto šampionátu angažmá, bral bys ho? A kdy se můžeme těšit na přestup do WSBK? Je nějaká možnost, že bys do světových superbiků přešel s týmem INGHART? (otázka od Lukáše Blažka)

MS: Občas se mi to podaří, ale skoro pravidelně sleduji výsledky a zajímavé momenty na internetu. Pokud bych dostal nabídku, jistě bych jí zvažoval. Jedná se o velmi zajímavou soutěž. Ohledně mého přestupu do WSBK je to všechno otázka výsledků. Nepatřím mezi šťastlivce, jež si svojí účast ve světě mohou zaplatit. Pokud budu předvádět dobré výkony, do WSBK se dostat mohu, pokud ne, nemám tam co dělat.


A slovo dostal pochopitelně i "Kuba" Smrž, novopečený jezdec českého superbikového týmu Liberty Racing, ktertý pojede WSBK s motocyklem Ducati 1198 F10.

Ahoj Kubo, zajímá mne, i když asi velice brzy, kdo bude jednička týmu a nebo je filozofie týmu jinak nastavena? Co se týče motocyklu, bude srovnatelný s Altheou? (první otázku položil Tomáš Salajka)

KS: "Už dávno se v týmech neřeší jednička a dvojka, pokaždé mají jezdci stejné podmínky. Zatím ještě nevím, každopádně motorka by měla vycházet z letošní tovární motorky, což je zhruba to, co má Althea."

Budete se jako tým účastnit testování a kdy? Šroubovat budou i mechanici z Xeroxu a bude tam prostor i pro nějakého Čecha? Kdy a kde bude možno vidět nový kabát týmového bajku? (druhá otázka od stejného fanouška, Tomáše Salajky)

KS: "Testovat by jsme měli začít v lednu ve Španělsku a Portugalsku, posléze na Phillip Islandu před prvním závodem. Z Xeroxu v týmu nebude nikdo, mechanici budou z různých zdrojů, část i z mého letošního týmu. Zatím to vypadá, že jediným Čechem bude Radim Vavřík, který se mnou od letošního Misana jezdi po závodech, stárá se o mě a děla mi trenéra."

Zdravím tě, chci se tě zeptat na tvůj subjektivní dojem z Aprílie na které jsi teď jezdil. Jaký z ní máš pocit. Připadá ti rychlejší než Ducati nebo lépe nastavitelná na závod? (a do třetice Tomáš Salajka)

KS: "Z Aprilie jsem měl určitě velice dobrý pocit. Ze začátku to nebylo jednoduché zvyknout si po tolika letech na Ducati, ale ke konci sezóny už to bylo super a Aprilia je určitě skvělá motorka, ale hodně složitá na nastavení. Rozhodně má hodně výkonu, což je věc, ve které vývojově starší 1198 trochu ztrácí a ztrácet bude. Ale o tom jsou závody a na 2012 se chystá nový model Ducati." 


Kdyby jsi si mohl vybrat na závod jakoukoliv současnou motorku, která jezdí WSBK, jakou by sis vybral? A Koho bys bral jako stájového kolegu? (otázka od Marka Zušťáka)

KS: "To se dá těžko říct, ale Aprilia je momentálně asi nejlepší motorka ve WSBK. Ale nemůžu to posoudit, jel jsem pouze na Ducati, Aprilii a BMW. Každopádně výběr motorky není moje starost, to je věc týmu a já musím podat co nejlepší výkon za daných možností. Co se týče týmového kolegy, tak to je také věc týmu, každopádně je dobré, když se týmoví kolegové znají a dobře spolu vycházejí. Můj nový tým Liberty CZ se mnou probíral všechny možné týmové kolegy, což velice oceňuji, stejně jako veškerou jejich snahu ohledně příští sezóny."

Ahoj taky děkuji za skvělou podívanou hlavně závěr sezóny. Chtěl jsem se zeptat, zda bylo blízko k místu u továrny ať už BMW nebo Aprilie? (a od Jana Loučky)

KS: "Také děkuji! Nějaké možnosti samozřejmě byly, ale letošní sezóna plná problémů mi k továrnímu týmu nepomohla. Myslím, že ty možnosti byly u obou značek minimální."

Budeš mít k dispozici dvě motorky na závod a jakou budeš mít celkovou podporu od Ducati? (ptal se Jarda Zíka)

KS: "Samozřejmě budu mít 2 motorky, bez kterých to ani normálně nejde a Ducati by měla být dobrá, vzhledem ke snaze a vyjednávání Liberty CZ. Tým dělá vše pro to, abychom měli co nejlepší motorky a celý tým. 

Kubí, nemám asi žadnou otázku, chci Ti jen poděkovat za to, jakou jsi nám letošní sezonu umožnil podívanou. Že jsi v pořádku odjezdil a taky za krásné umístění.. Taky Ti chci popřát v nové sezoně hodně štěstí a hlavně opatrnosti a at' Ti to stále tak dobře jezdí a třeba i líp..Zasloužíš si to, takže hodně štěstí a úspěchů. (poděkování zaslala Nikolka Blahová)

KS: "Děkuji moc Nikuško :-)" Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 2x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist