Guintoliho splněný slib

Grand Prix Portugalska uzavřela celou letošní superbikovou sezónu. Ačkoliv tituly mistrů světa byly rozdány už na předchozím závodě ve Francii na okruhu Magny Cours, tak v Portugalsku rozhodně nebyla nouze o napínavé okamžiky a skvělé souboje ve kterých se určitě neztratily barvy našeho týmu Effenbert Liberty Racing.

Guintoliho splněný slib
Skvělý výkon předvedl Sylvain Guintoli, kterého v první jízdě porazil pouze dominátor letošního šampionátu Carlos Checa, tedy nový mistr světa. Ve druhé jízdě patřil Guintoli opět k absolutní špičce jezdeckého pole a celý závod jezdil v Top-5. Neztratil se ani “Kuba” Smrž, který dvakrát dojel v bodech, když skončil desátý a třináctý.
PRVNÍ ZÁVOD – Už v předvečer závodu řekl Sylvain Guintoli, že se bude snažit rozloučit se svou první sezónou v barvách týmu Effenbert Liberty Racing podiovým umístěním. A svému slovu také dostál, ovšem v jakém stylu! Po vynikajícím startu se ve třetím kole dostal před Polemana Reu a usadil se na čele závodu. Byl to skvělý pocit, vidět motocykl Ducati v žluto-bílých pivních barvách na čele 22-členého pole nejlepších superbikerů světa a to po celých 17 okruhů. Nic na tom nezměnila ani skutečnost, že z prvního vítězství našeho týmu nakonec v samém závěru nic nebylo, neboť protagonista letošní sezóny a mistr světa Carlos Checa si nakonec dojel pro své už 15. letošní vítězství. Výborně si vedl i "Kuba" Smrž, který se po nepřiliš podařeném startu vypořádal s řadou jezdců a závod dokončil v Top-10.
Carlose Checu a našeho Sylvaina Guintoliho doplnil na stupních vítězů ještě Poleman Jonathan Rea, za kterým dojel jako čtvrtý až ze 17. pozice startující ex-mistr světa Max Biaggi. Za ním skončili v Top-6 ještě Joan Lascorz a vicemistr světa Marco Melandri. Před desátým Kubou Smržem se umístili jako sedmý Maxime Berger z Francie a dva Britové Tom Sykes a Leon Haslam.

Z celkového pohledu šampionátu bylo hodně důležité, že Sylvain Guintoli nejenže odrazil nápor Noriho Hagy ale bodově přeskočil i Leona Camiera a dostal se v tabulce mistrovství světa na 6. místo.

Sylvain Guintoli zajel svým časem ve 3. kole první jízdy 1.43.453 min (159,794 km/h) nejrychlejší kolo celé Grand Prix Portugalska.

DRUHÝ ZÁVOD – Poslední závod sezóny 2011 vyhrál Marco Melandri a bylo to už jeho čtvrté vítězství v této sezóně. Za ním projeli cílem Laverty a Rea, sledováni Checou. Skvělé páté místo získal náš Sylvain Guintoli a bylo to už jeho 10. umístění v Top-7 v řadě, což jen dokazuje neuvěřitelnou vyrovnanost jeho formy ve druhé polovině sezóny. “Kuba” Smrž svedl několik velmi pěkných soubojů s Bergerem, Hagou či Fabriziem a nakonec si i on ve druhé jízdě připsal důležité mistrovské body.
Sylvain Guintoli udržel za svými zády svého největšího soupeře v mistrovství světa Camiera a obhájil tak 6. místo v tabulce mistrovství světa 2011, které si vybojoval v první jízdě GP Portugalska. A nebýt Guintoliho zranění z Phillip Islandu, tak by před sezónou avizované Top-5 nebylo pouze snem, nýbrž skutečností. Na ex-vicemistra světa Haslama totiž chybělo Guintolimu pouhých 14 bodů.

O tom, že piloti Effenbert Liberty Sylvain Guintoli a Kuba Smrž byli velmi úspěšní i co se týká závodění na první pozici během celé sezóny svědčí i skutečnost, že Guintoli se v této tabulce umístil jako 6. a Smrž na místě 8., když vyhrál Checa před Biaggim, Lavertym, Reou a Melandrim.

Konečné pořadí mistrovství světa jezdců:
1 CHECA 505 bodů – MISTR SVĚTA 2011
2 MELANDRI 395
3 BIAGGI 303
4 LAVERTY 303
5 HASLAM 225
6 GUINTOLI 210
7 CAMIER 208
8 HAGA 176
9 REA 170
10 BADOVINI 165
11 LASCORZ 161
12 FABRIZIO 152
13 SYKES 141
14 SMRŽ 127
15 CORSER 87

Konečné pořadí mistrovství konstruktérů:
1 DUCATI 529 bodů – MISTR SVĚTA 2011
2 YAMAHA 450
3 APRILIA 422
4 BMW 275
5 KAWASAKI 228
6 HONDA194
7 SUZUKI 169

Konečné pořadí soutěžících týmů:
1 YAMAHA 698 bodů
2 APRILIA 511
3 ALTHEA DUCATI 505
4 EFFENBERT DUCATI 337
5 BMW 311
6 HONDA 220
7 BMW ITALIA 203
8 PATA 176
9 KAWASAKI 175
10 SUZUKI 152

PORTIMAO – Pro Sylvaina Guintoliho je šesté místo v celkovém pořadí MS a dlouhé vedení v první dnešní jízdě satisfakcí za nešťastný začátek sezóny: “Jsem šťastný a těší mě, že to tak dopadlo. Věřil jsem tomu, že budeme mít hodně rozhodující slovo v této závěrečné kapitole letošní sezóny a to se také potvrdilo. Jsem hrdý na to, že jsme se stále zlepšovali a že se nám vyplatila tvrdá práce během celé sezóny. To, že jsem nakonec šestý v MS, je opravdu skvělé. Tajně jsem v to doufal, i když jen ve skrytu duše a pěkně potichounku. Byl jsem jedním ze skvělého kolektivu, který se o toto umístění zasloužil. Jsem rád, že se to nakonec podařilo. A cíle do budoucna? Ještě tvrději a náročněji pracovat a stále se zlepšovat”.
“Kuba” Smrž skončil po těsných bojích desátý a třináctý: “Určitě jsem chtěl víc, hlavně po výsledcích v kvalifikaci a v Superpoli. Byla zde určitě šance na lepší umístění, neboť tato trať mně vyhovuje. Jsem velmi spokojený se svým týmem v této sezóně, i když výsledky mohly být více pozitivní. Ale závěrečná fáze sezóny byla dobrá, postupně jsme se zlepšovali a to je dobrým znamením pro buducnost.”.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 4.00
Známkováno: 4x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist