Finále se jede v Magny Cours

Poslední zvonění čeká superbikový šampionát tento víkend na francouzském okruhu Magny Cours. Zřejmě největší pozornost bude soustředěna na závod supersportů, kde stále ještě není rozhodnuto o titulu a kde nám Imola nabídla horrorový závěr hodný Alfreda Hitchcocka.

Finále se jede v Magny Cours
Třinácté a zároveň poslední zastavení superbikového šampionátu se koná na francouzském okruhu "Circuit de Nevers Magny-Cours", vesměs hodně jednoduše nazývaném jako Magny-Cours.

Je to závodní okruh uprostřed Francie nedaleko vesničky Magny-Cours v Nevers. V letech 1991 až 2007 se zde konala Grand Prix Francie formule "1".  Byl postaven v roce 1960 Jeanem Bernigaudem původně jako škola pro začínající závodní jezdce, ze které vzešly takové hvězdy jako François Cevert a Jacques Laffite, Závody WSBK se zde jezdí nepřetržitě od roku 2003 a to většinou jako finálový závod celého šampionátu (výjimkou byl rok 2008 - kdy se končilo v Portimao).

Superbiky už mají po Imole svého letošního krále a soupeři viděli Maxi Biaggimu většinou pouze záda, tak jako na našem snímku. Nový mistr světa Max Biaggi má na svém kontě 413 bodů a nemůže už být pochopitelně předstižen. Druhý je Leon Haslam se ziskem 350 bodů, třetí potom Jonathan Rea (288 bodů). O startu Rey ale rozhodne lékař. Čtvrtý je pak Carlos Checa (274) a pátý  Cal Crutchlow (239). Na šestém místě se nachází Noriyuki Haga (238), sedmý James Toseland (187) a Top 10 kompletují  osmý Sylvain Guintoli (184), devátý Michel Fabrizio (169) a desátý Troy Corser (165). Na dalších pozicích jsou zraněný Leon Camier (11.-164), Shane Byrne ( 12.-154),  Rubén Xaus (13.-96), Tom Sykes (14.-93) a náš Jakub Smrž 15.-89), kterého ale v Imole hodně bodově stáhl Lorenzo Lanzi (16.-83).


Určitým paradoxem je skutečnost, že ačkoliv Jakub Smrž zajel v Imole svůj nejlepší výsledek za celou sezónu, tak se v průběžné klasifikaci o jedno místo propadl. Ovšem na Magny Cours má jihočeský jezdec stále ještě šanci dostat se do Top 13, neboť od španělského jezdce Rubéna Xause ho dělí pouhých 7 bodů.

Vloni zde vyhrál první závod Ben Spies před Nori Hagou a Maxem Biaggim (10. Smrž), tu druhou jízdu pak Haga před Biaggim a Reou (Smrž pak nedojel pro technickou závadu svého motocyklu). 
 
Supersporty jsou jedinou kubaturou, kde doposud není rozhodnuto o letošním titulu mistra světa.
 


Většina čtenářů už jistě viděla horrorový konec této objemové kubatury v Imole a v podstatě něco podobného se dá očekávat i na Magny Cours. Pro Lavertyho je totiž jediná šance, jak získat titul mistra světa. Musí se pokusit vyhrát a Sofuoglu nesmí dojet lépe než 7., v tom případě by oba měli stejný počet bodů 252 a mistrem světa by se stal Eugene Laverty, neboť má na svém kontě větší počet vítězných závodů. V každém jiném případě se letošní mistr světa bude jmenovat stejně jako v roce 2007, tedy Kenan Sofuoglu a bude pocházet z Turecka. Třetí je dlouhodobě zraněný Joan Lascorz se 168 body, čtvrtý pak Chaz Davies (137) a pátý šťastný vítěz z Imoly, Michele Pirro (91). Následují  David Salom (6.-90), Robbin Harms (7.-87), hrálovehradecký Gino Rea (8.-83),  Katsuaki Fujiwara (9.-71) a Top 10 doplňuje druhý pilot Intermota, Ital Massimo Roccoli (10.-71). 


Ital Ayrton Badovini letos ještě v litrových stocích neprohrál a tuto ojedinělou sérii nebude určitě chtít porušit ani ve Francii. Druhý je domácí Maxime Berger a třetí další Ital Michele Magnoni. Náš Ondra Ježek (Aprilia - MS Racing) je se ziskem 18 bodů na 19. místě, ovšem po nešťastné Imole si od Francie brněnský student hodně slibuje. Druhý jezdec stáje pana Martina Smrže, Michal Salač, má na svém kontě bodů 5 a je zatím na 28. místě. 


Rozhodnuto o šampiónovi je ale i v malých stocích a je jím domácí Jeremy Guarnoni. Druhý v pořadí, Francouz Florian Marino, na startu doma nebude, neboť pojede na okruhu Magny Cours za stejný tým - Ten Kate jr. - v supersportech, a třetí je Ital Berardino Lombardi. 

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 4x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist