Druhý podnik MS Superbike – Thajsko

Podruhé zamíří mistrovství světa superbikových motocyklů do Thajska, kde je už tento víkend na programu druhé kolo světového šampionátu FIM Superbike a FIM Supersport. Jezdci a týmy znají okruh Chang International jen z loňské zkušenosti a není málo ani těch, co tam zatím nejeli vůbec. Podmínky bývají tropické, takže vysoké teploty vzduchu a asfaltu společně s vysokou vlhkostí prověří připravenost jak jezdců, tak jejich techniky. Superbiky jedou o víkendu dva závody (sobota, neděle), supersporty mají jeden závod v neděli. Špampionát WorldSBK vede s padesátá body Jonathan Rea, český závodník Karel Abraham je třináctý. Lídrem třídy Supersport je Randy Krummenacher, osmá pozice patří Ondřeji Ježkovi.

Druhý podnik MS Superbike – Thajsko

Kapitoly článku

Pár hodin jízdy severovýchodně od hlavního města Bangkoku je Chang International Circuit, nejnovější místo v kalendáři superbikového šampionátu, kde jeli svůj první závod jezdci světového šampionátu loni na jaře. Oba závody třídy Superbike tam vyhrál Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team), vítězství v závodu třídy Supersport slavil domácí závodník Ratthapark Wilairot, což tehdy byla velká sláva. Později thajský tým Wilairota propustil za ztrátu důvěry a ten je dnes zpátky v mistrovství světa Moto2.

Okruh Chang International měří celkem 4554 metrů, jezdci jedou ve směru hodinových ručiček a v jednom kole projedou dvanácti zatáčkami – pět levých a sedm pravých. Maximální rychlost má hodnotu 307,7 kilometrů za hodinu a loni ji v Thajsku zaznamenal tehdejší jezdec Aprilie Jordi Torres. Vítěz obou závodů Jonathan Rea měl třeba desátou maximálku 298,3 kilometrů za hodinu. V jednom kole jezdci řadí převážně na nejdelší rovince jednou šestku, párkrát je tam pětka, ale většinu času přeřazují mezi druhým, třetím a čtvrtým převodovým stupněm.

World SBK – rekordy:

Rekord okruhu – 1'33,817Jonathan Rea (2015)
Nejrychlejší kolo – 1'33,382Jonathan Rea (2015)

World SSP – rekordy:

Rekord okruhu – 1'37,887Jules Cluzel (2015)
Nejrychlejší kolo – 1'37,345Kenan Sofuoglu (2015)

!!! Také letos můžete tipovat na výsledky jednotlivých závodů třídy Superbike a bojovat tak o hezké ceny a pohár pro vítěze kategorie WSBK 2016. Nezapomeňte, v novém formátu šampionátu je první závod World SBK už v sobotu, druhý se jede v neděli !!!

MS Superbike (WorldSBK) – Preview

S dvěma vítězství z úvodních dvou závodů sezony je na prvním místě průběžného hodnocení Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team). Úřadující mistr světa loni vyhrál také oba závody v Thajsku, takže je před nadcházejícím víkendem favoritem číslo jedna. Sezonu zahájil skvěle a okamžitě si vytvořil náskok čtrnácti bodů. Zatím jsme ale v samotném úvodu sezony, takže Rea nemá nic jisté a zatím nic není rozhodnuto.

Na druhém místě je s šestatřiceti body Michael van der Mark (Honda World Superbike Team), velký talent z Nizozemska. V roce 2014 vyhrál VD Mark titul v mistrovství světa FIM Supersport a o rok později už zaznamenal premiéru v superbikovém šampionátu, kde pokračoval s Hondou týmu Ten Kate. Letošní sezonu zahájil třiadvacetiletý Holanďan již s více zkušenostmi, což dokazuje výsledek v podobě třetího a druhého místo z Phillip Islandu. Je jasné, že VD Marka teď vpředu uvidíme stále častěji.

Zástupcem třetího výrobce v pořadí je po Kawasaki a Hondě jezdec Ducati Davide Giugliano (Aruba.it Racing-Ducati SBK Team). Ten se vrátil na závodní dráhu po půlroce léčby a rekonvalescence zlomených obratlů. Naposledy jel závod v Laguně Seca a teď poprvé na Phillip Islandu. Nicméně výsledek je pro Itala a Ducati velmi povzbudivý, protože si na konto připsal první umístění na stupních vítězů, když ve druhé závodu skončil třetí. Na kontě má devětadvacet bodů a to mu stačí na průběžnou třetí příčku.

Čtvrtý v pořadí je Chaz Davies (Aruba.it Racing-Ducati SBK Team), který jako jediný dokázal v Austrálii bojovat o vítězství s Jonathanem Rea. Bohužel pro Velšana a Ducati mu to ve druhém závodu v posledním kole při jednom z útoků nevyšlo dle plánu, Davies skončil na zemi a cílem nakonec projel desátý. Davies potřebuje, aby mu jeho Panigale R dodala o něco vyšší výkon a pokud ten bude mít k dispozici, Rea to s obhajobou titulu nemusí mít tak snadné, jak to teď možná na první pohled vypadá.

Čtvrtým výrobcem v první pětici nejlepších je Yamaha a to zásluhou Sylvaina Guintoliho (Pata Yamaha Official WorldSBK Team), který v prvním podniku po návratu tří ladiček do šampionátu dokázal nasbírat jednadvacet bodů. Pět bodů teď ztrácí na čtvrtou pozici, devětadvacet mu jich schází na vedení v šampionátu. Druhému jezdci Yamahy Alexi Lowesovi se v Austrálii vůbec nedařilo a Brit by moc rád v Thajsku předvedl restart sezony nějakým výraznějším výkonem. Lowes má dva body a je šestnáctý.

Spokojený s prvním kolem sezony nebude a není Tom Sykes (Kawasaki Racing Team), protože podobně jal loni má skvělé začátky závodů, kdy většinou vede, ale druhá polovina závodu je o ztrátě pozic. A to dost výrazné ztrátě, protože v Austrálii Sykes startoval z pole position, ale bodoval pátým a šestým místem v cíli. Brit bude muset s týmem najít recept jak si udržet potřebnou konzistenci, protože stabilním vítězstvím v Superpole samotný šampionát nevyhraje.

Z nováčků v seriálu WorldSBk je Nicky Hayden (Honda World Superbike Team) s dvaceti body na sedmé pozici a Američan má na to, aby třeba už o nadcházejícím víkendu bojoval o stupně vítězů. Australan Josh Brookes (Milwaukee BMW) má třináct bodů na kontě, což znamená deváté místo. Jeho týmový kolega Karel Abraham (Milwaukee BMW) bodoval v obou závodech, získal celkem osm bodů a je na tom stejně jako další jezdec BMW a rovněž nováček Markus Reiterberger (Althea BMW Racing Team).

Na Phillip Islandu koncem února havaroval Fabio Menghi (VFT Racing Team) a pádem si způsobil zranění pánve. Ital podstoupil operaci a návrat na závodní dráhu nepředpokládá dřív než v Imole. S Panigale R týmu Menghiho otce VFT Racing nastoupí v následujících třech kolech seriálu (Thajsko, Aragonie, Assen) Matteo Baiocco. Ten loni závodil v barvách stáje Althea Racing, ale pro letošní sezonu místo v superbkovém šampionátu nezískal.

Do závodu nenastoupí nováček z Austrálie Josh Hook (Grillini Kawasaki Racing), který si rovněž při testech na Phillip Islandu vykloubil rameno. V zahajovacím podniku za Australana nastoupil mladý Turek Toprak Razgatlioglu, ale ten v přípravě na závod havaroval a zlomil si kotník. Josh Hook chce sezonu zahájit třetím víkendem roku ve španělské Aragonii.

Průběžné hodnocení po úvodním podniku sezony v Austrálii:

POKRAČOVAT V DALŠÍ KAPITOLE

Kapitoly článku

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 2x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist