Castrol Honda: Chceme druhý titul

Nizozemský tým Ten Kate Honda nastupuje do této sezóny pod novým názvem "Castrol Honda" a s jasným cílem, získat druhý titul mistra světa ve své superbikové historii - ten první jim zajistil James Toseland v roce 2007. Jaké jsou ale jejich možnosti?

Castrol Honda: Chceme druhý titul

"Minulý rok jsme poznali, že mistrovství se vyhrává během špatných dnů (závodů) a ne díky těm dobrým", říká týmový manažér Ronald Ten Kate a hned to také vysvětluje: "Na rok 2011 máme jasný plán, a sice vystříhat se špatných výsledků jako byly vloni Salt Lake City či Misano. Motocykl musí být tak dobrý, že se s ním na každém okruhu dá dojet do Top8. To znamená, že náš nejhorší výsledek nesmí být horší, než umístění do 8. místa. O ty dobré závodní víkendy si vůbec nedělám starosti, to prostě vše běží úplně samo".

"V letošním roce odstartujeme do sezóny silnější, než jsme tu loňskou ukončili",
je si dále jistý pan Ten Kate a vzápětí říká proč: "Motocykl jsme dále vyvíjeli, a Jonathan se také zlepšil jezdecky. Jeho rychlost byla vždy skvělá, ale nyní rozumí více technickým problémům a to dokonce tak, že může vyhrát mistrovství světa."  

To, že jejich aktuální Honda CBR 1000 RR má datum narození 2008, nevidí Ronald Ten Kate jako problém. Vloni se na ni dělaly pouze některé malé úpravy: "V sezóně 2007 vyhrál James Toseland šampionát se čtyři roky starým motocyklem. Pokud letos nevyhrajeme, tak se tedy nesmíme vymlouvat na to, že náš motocykl je už 4 roky starý. Věk motocyklu není žádná omluva, já to dokonce vidím jako výhodu, neboť už přesně víme, jak Fireblade vlastně funguje".

Ačkoliv tým doposud absolvoval pouze jeden test (vloni v listopadu), tak v dílnách v Nieuwleusenu se tvrdě pracovalo a motocykl se dále vyvíjel. Ta největší změna je v elektronice, Honda CBR 1000 RR pojede poprvé s GPS od firmy "PI", takže v boxech budou vědět, kde se Rea na okruhu přesně nachází a konečně bude tedy k dispozici detailní "sprit mapping". Poprvé pracoval tým s tímto systémem GPS PI na listopadovém testu v Portimau a Ten Kate k tomu říká: "Nyní jsme schopni pro každou zatáčku vypracovat detailní setup, což ale nebyl ten hlavní cíl. Důležité je, že jsme nyní schopni třeba analyzovat, jak funguje motorová brzda, s kterou jsme měli velké problémy. Prostě GPS PI nám v tom pomůže!"    

Ještě k tématu elektroniky: zatímco Aprilia a BMW používají vlastní elektroniku, tak Ducati, Kawasaki, Suzuki a Yamaha mají k dispozici Magneti Marelli. No a Ten Kate, pardon samozřejmě Castrol, je názoru, že "PI" je stejně dobrá jako Magneti Marelli: "A naopak, pokud se nám podaří tento PI-systém dále zlepšit, tak budeme jediní, kteří z toho budou profitovat. PI zná naše přání a dokáže je velmi rychle uvést v praxi", říká dále šéf týmu.   

Doposud byla řeč hlavně o Johnnym Reovi, neboť angažování Rubena Xause jako druhého pilota této stáje vyvolalo u hodně odborníků nedůvěřivé potřásání a kroucení hlav. Xaus má totiž pověst - a to už několik roků - že je sice jeden z nejrychlejších jezdců vůbec, ale má také sklony ke zbytečným pádům. Po dvou sezónách v továrním týmu BMW a ve svých 32 letech už podobnou šanci, jako od nizozemského týmu, už těžko někdy dostane. Po chybě s angažováním německého jezdce Maxe Neukirchnera doufá Ten Kate, že Xaus bude úplně jiný případ: "Pokud chceme vyhrát titul, tak potřebuje Johnny toho správného týmového kolegu. Tedy nejen takového, kdo odjezdí testovací práci, ale také stájového druha, který ho bude motivovat a posouvat dopředu. Jsem přesvědčen o tom, že Ruben je dostatečně rychlý, aby stačil Reovi. Do týmu zapadl velmi dobře (na listopadových testech v Portimau byl dokonce ze všech nejrychlejší - za mokra, pozn. Bosso). Má taky hodně zkušeností, ještě v roce 2008 jel ve stejném týmu jako Biaggi a dokázal vyhrát závod. A Biaggi je nyní mistrem světa. Poslední dva roky byly pro Xause hodně těžké, a je naším úkolem, dostat z něho to nejlepší. A jeho první test za nás mě opravdu nadchl".Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 3x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist