Analýza Phillip Islandu

Máme za sebou první závodní víkend sezóny 2013. Jaký vlastně byl? Kdo byl vítězem a kdo poraženým? Bylo nějaké překvapení? To vše v následujících řádcích!

Analýza Phillip Islandu
Dlouhé čekání je za námi: O víkendu začala superbiková sezóna dle zvyku z posledních let na Phillip Islandu. Už o testech se splnila některá překvapení, která jsou kořením každé sezóny. Zde je nutno vyzdvihnout především dobré výkony Michela Fabrizia a Leona Camiera.
           
Co je ale rovněž nutno napsat, bylo neuvěřitelné množství nebezpečných pádů a zranění - ostatně stejně jako vloni - tentokráte na vrub nového asfaltu. Před závodní nedělí tak bylo jasné jedno:  2013 bude více kandidátů na titul, čekají nás tvrdé souboje a také překvapení. Jelikož nás nyní čeká nečekaných sedm týdnů bez závodění, než se dostaneme ke kolu druhému, tak se podívejme za víkendem prvním.

Sběratelé bodů
 
Vítězem prvního víkendu byla jednoznačně Aprilia. A to nejen díky suverenním vítězstvím v podání Sylvaina Guintoliho a Eugene Lavertyho, nýbrž také díky - už v tréninku extrémně silnému - Michelu Fabriziovi z privátního týmu Red Devils Roma. Jak velmi reálně zhodnotil aktuální situaci Marco Melandri, tak ostatní týmy nyní čeká hodně práce: "Nyní se musíme snažit zkrátit náš odstup na RSV4, které jsou jasně silnější než naše motorky". Zdá se tedy, že Aprilia díky výborně připravené motocyklové technice zacelila ránu po odchodu Maxe Biaggiho.

Pecháček víkendu
Ano, Ayrton Badovini sice vůbec do závodu nenastoupil, ale pecháčkem číslo jedna byl Carlos Checa. Potom, co mistr světa 2011 musel vynechat neoficiální testy kvůli žaludečním problémům a musel vyslechnout hodně kritiky o Panigale 1199, tak o svých výjimečných kvalitách přesvědčil ziskem Pole-Position. Ovšem potvrdilo se, že předčasná radost může mít i své stinné stránky. Už v prvním závodě havaroval, byl transportovám helikoptérou do nemocnice v  Melbourne a druhý závod musel vynechat. Naštěstí kromě silného otřesu mozku, kdy byl několik minut v bezvědomí, neutrpěl žádné zlomeniny či vnitřní zranění a musel pouze zůstat 24 hodin na pozorování v nemocnici.

Překvapení víkendu
O překvapení také nebyla nouze: Vše začalo výbornými tréninkovými a kvalifikačními časy Fabrizia,  pokračovalo Checovým Pole-position na Panigale a zakončilo velmi silným závodním debutem Julese Cluzela. A rovněž se nečekalo vítězství Kenana Sofuogla, neboť do té doby kraloval supersportům jasně Sam Lowes, který pilotovi s motocyklem Kawasaki občas dával i jednu sekundu. Ovšem trojnásobný mistr světa našel v ranním warm upu to správné nastavení a to mu pomohlo k jeho 22. vítěznému závodu!

Bojovníci víkendu

                            

Zatímco oba superbikové závody zůstaly svým nábojem za očekáváním fanoušků a moc se toho na trati nedělo, tak neuvěřitelný souboj nám nabídli v supersportech Lowes a Sofuoglu. Skoro v každé zatáčce, při každém průjezdu cílovou rovinkou, se bylo na co dívat. V superbicích sice bojovala Aprilia mezi sebou o vítězství, ale pouze Aprilia!


                            

                         

Nutno se ale zmínit o jiných hrdinech: Přes svá nepříjemná zranění různého druhu a stupně a z toho vyplývajích bolestech nastoupili přesto na start závodu: Marco Melandri se zraněným a bolestivým ramenem se dostal dokonce na "bednu", Tom Sykes se zlomenou vřetenní kostí získal velké množství tolik potřebných bodů, Cluzel byl po testovacím pádu zašíván na lokti, a také Baz a Rea zatnuli zuby a závodili. Totéž platí o Maxi Neukirchnerovi, jenž spadl v pondělí a s podezřením na zraněné obratle byl hospitalizován.

          
                            
A to nemluvím o obou pilotech Kawasaki Intermoto Ponyexpres Davidu Salomovi a Lucovi Scassovi, kteří rozhodně nejsou, jak řekl jejich manažer Joska Kubíček: "Žádnými fotbalovými panenkami...!"

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 6x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist