Suzuka 8H: Pole position má tovární Yamaha

Poprvé od roku 2002 je na startu prestižního vytrvalostního závodu Suzuka 8Hodin tovární stáj Yamahy a prozatím je jejich návrat velmi úspěšný, protože potom co tým Yamaha Factory Racing vyhrál tréninkovou část, byli druzí v kvalifikacích a v sobotním superpole Top10 Trial si zásluhou skvělého času Pola Espargara 2'06,000 sekundy (neoficiální rekord) zajistili první místo na startu. Druhým týmem v pořadí je vítěz kvalifikačních jízd Team Green, třetí je stáj MuSASHi RT HARC-PRO, vítěz posledních dvou ročníků. Nyní už nic nestojí v cestě startu závodu, který je na programu v neděli 26.července ve 4:30 hodin středoevropského času.

Suzuka 8H: Pole position má tovární Yamaha

Do bitvy o pole position postoupilo deset nejrychlejších týmů z pátečních kvalifikačních jízd. Sobotního superpole se účastnili vždy dva nejrychlejší jezdci daného týmu. Celkem to bylo dvacet jezdců na dráze, kteří měli šanci předvést co v nich je a této šance skvěle využil Pol Espargaró (SPA), jenž zajel naprosto fantastický čas 2'06,000 sekundy. Podobně byl na tom jeho týmový kolega Katsuyuki Nakasuga (JAP) jehož maximum na kolo představuje čas 2'06,059 sekundy, tedy rozdíl pouhých devětapadesáti tisícin. Tento výkon jezdců tří ladiček dostal tovární tým Yamaha Factory Racing na špici startovního pole. Samozřejmě samotný závod je další kapitola. Bradley Smith (GBR) nicméně není o nic pomalejší než jeho kolegové, takže má Yamaha velkou šanci.

Vítěz kvalifikačních jízd Team Green ztratil na pole position jen 0,267 sekundy. Do superpole nastoupila dvojice Akira Yanagawa (JAP) a Kazuki Watanabe (JAP), který zajel nejrychlejší kolo na hodnotu 2'06,287 sekundy a je mezi pěticí závodníků, kterým se dnes podařilo překonat hodnotu dvou minut a sedmi sekund na kolo. Čas Japonce Yanagawy byl 2'09,006 sekundy. Tým Kawasaki nastupuje mimo zmiňovaných závodníků ještě s třetím jezdcem, kterým je Indonésan Haji Ahmad Yudhistira.

Třetím týmem v pořadí jsou obhájci posledních dvou vítězství v Suzuce MuSASHi RT HARC-PRO. Superpole jel Casey Stoner (AUS) a Takumi Takahashi (JAP). Dvojnásobný mistr světa MotoGP Casey Stoner dnes zúročil své zkušenosti a nastavil čtvrtý nejrychlejší čas 2'06,335 sekundy, což týmu Hondy dává třetí pozici na startu. Na pole position přitom ztratili jen 0,335 sekundy. Japonec Takahashi zajel sedmý čas 2'07,697 sekundy. Třetím jezdcem týmu je Michael van der Mark (NLD), aktivní jezdec z prostředí mistrovství světa superbiků. Poslední dva triumfy slavil s týmem Leon Haslam, ale ten je dnes již jezdcem Aprilie, takže jej nahradil Australan Stoner.

Čtvrtým výrobcem na startu je po Yamaze, Kawasaki a Hondě další japonská značka Suzuki a to zásluhou stáje YOSHIMURA SUZUKI Shell ADVANCE a dvojice jezdců Alex Lowes (GBR) a Takuya Tsuda (JAP). Japonec Tsuda byl v sobotu z jmenované dvojice nejrychlejší a zároveň mezi elitní pěticí s časem 2'06,516 sekundy. Jezdec Suzuki z mistrovství světa superbiků Alex Lowes si na konto připsal čas 2'07,144 sekundy, který byl šestý nejrychlejší. Do závodu tým nastupuje s třetím jezdcem Australanem Joshem Watersem.

První pětici uzavírá další tým s motocyklem Suzuku GSX-R1000, kterým je Team KAGAYAMA s čistě japonskou jezdeckou sestavou Yukio Kagayama, Noriyuki Haga, Ryuichi Kiyonari. Superpole jela dvojice Kiyonari a Kagayama, který byl s časem 2'07,990 sekundy tím rychlejším a týmu zajistil páté místo na startu nedělního vytrvalostního klání Suzuka 8Hodin. Na pole position už ale ztrácejí necelé dvě sekundy.

Stáj F.C.C. TSR Honda v superpole zastupoval Josh Hook (AUS) a Dominique Aegerter (SUI) z prototypového mistrovství světa Moto2. Švýcar zajel své maximum na 2'08,076 sekundy, což byl celkem devátý čas, ale pro superpole znamenal šestou příčku na startu. Australan Hook zajel kolo okruhu v Suzuce za 2'08,472 sekundy, což byl jedenáctý čas z dvaceti závodníků na dráze. Třetím jezdcem týmu Hondy CBR1000RR je Kyle Smith (GBR), jezdec z prostředí mistrovství světa supersportů, který se právě dnes stal otcem. Narodila se mu dcera Julia.

Na sedmé místo se kvalifikoval tým TOHO Racing with MORIWAKI, osmý je EVA RT TEST TYPE-01 TRICK STAR, devátý Honda DREAM RT SAKURAI HONDA a desátý MotoMap SUPLY. Vedoucí tým průběžného hodnocení mistrovství světa Suzuki Endurance Racing Team startuje osmnáctý, druhá stáj v pořadí SRC Kawasaki se do závodu kvalifikovala na sedmnácté místo.

Karty jsou rozdány a vše je připraveno na start osmihodinovky, který je ve 4:30 hodin (SEČ) a konec ve 12:30 hodin. Vítěz by měl osm hodin zvládnout se sedmi zastávkami, pro většinu týmů ale bude třeba zastávek osm. Pozice na startu není tolik důležitá jak u závodů, na které jsme zvyklí, protože je to vytrvalostní klání, na motorce se střídají až tři jezdce a ve hře je rovněž sehranost jednotlivých posádek při doplňování paliva či rychlých opravách strojů. Rovněž tu hraje svoji roli technika jízdy nejen na samotném okruhu, ale také v nájezdu a výjezdů z boxů, kde se dá hodně získat, ale také ztratit.

Přímý přenos závodu 38.ročníku Suzuka 8Hodin je možné sledovat na televizní stanici Eurosport 2 s komentátory Bélou En, Davidem Vopařilem a jejich hostem Martinem Kuzmou, manažerem slovenské stáje MACO Racing, jenž je součástí špičky mistrovství světa vytrvalostních závodů motocyklů.
 

TOP10 Trial – Suzuka 8Hodin 2015:

1 - #21 - Yamaha Factory Racing - Espargaro/Nakasuga/B. Smith - 2'06.000
2 - #87 - Team Green - Watanabe/Yanagawa/Yudhistira - 2'06.287
3 - #634 - MuSASHi RT HARC-PRO - Stoner/Takahashi/VD Mark - 2'06.335
4 - #12 - Yoshimura Suzuki Shell Advance - Tsuda/Lowes/Waters - 2'06.516
5 - #17 - Team Kagayama - Kagayama/Kiyonari/Haga - 2'07.990
6 - #778 - FCC TSR Honda - Aegerter/K. Smith/Hook - 2'08.076
7 - #104 - TOHO Racing with Moriwaki - Yamaguchi/Wilairot/Elias - 2'08.382
8 - #01 - EVA RT Test Type 01 Trick Star - Nigon/Deguchi/Izutsu - 2'08.950
9 - #71 - Honda Dream RT Sakurai Honda - Uramoto/O'Halloran/Herfoss - 2'09.409
10 - #32 - MotoMap Supply - Ogata/Aoki/Konno - 2'11.019

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 0.00
Známkováno: 0x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist