O vítězství týmu GMT94 Yamaha rozhodlo jednaosmdesát tisícin

Jedním slovem skvělý byl druhý závod sezony vytrvalostního mistrovství světa, který na svém okruhu přivítalo portugalské Portimao. Napínavé klání od začátku až do konce. Nula bodů pro vítěze z Le Mans SRC Kawasaki, zklamání také pro slovenský tým Maco Racing, který byl už pátý, ale nakonec je vyřadila porucha techniky. Vítězství slavil tým GMT94 Yamaha, který velmi těsně porazila tým Suzuki SERT. Česká stáj Lukoil BMW Motorrad CSEU vybojovala desáté místo, sedmý v SST byl tým GERT 56 HMT by rs speedbikes. Team April Moto Motors Events sice závod dokončil na páté pozici, ale nyní jsou lídry šampionátu. Třetí podnik světové série přivítá koncem července Japonsko – 8Hodin v Suzuce.

Do závodu na dvanáct hodin startoval z první pozice tým SRC Kawasaki, druhý byl rakouský YART a třetí japonská F.C.C. TSR Honda. Kvalifikační časy do pátého místa na startu zajel tým GMT94 Yamaha a Parkalgar Racing Team s Portugalcem Miguelem Oliveirou. Slovenský tým Maco Racing byl na startu desátý, česká stáj Lukoil BMW Motorrad CSEU (Lukáš Pešek) šestnáctá a německý tým GERT 56 HMT by rs speedbikes (Petr Bičiště) startoval dvacátý šestý.

Po úvodní hodině mělo plný počet kol (32) celkem patnáct týmů. Na vedoucí pozici byl tým GMT94 Yamaha, necelé čtyři desetiny ztrácel tým Suzuki Endurance Racing Team (SERT). Na třetí pozici figuroval s osmi sekundami ztráty tým Team April Moto Motors Events, druzí z Le Mans, úvodního podniku seriálu mistrovství světa vytrvalostních motocyklů. Jedenáct sekund dělilo od vedení v závodu SRC Kawasaki, kde měl hned na úvod problém s pneumatikou Gregory Leblanc. Šestý jel YART Yamaha Official EWC Team a sedmý byl nejlepší z týmů superstocků Tati Team Beaujolais Racing (SST). Slovenský Maco Racing zůstával na desátém místě, Lukoil BMW Motorrad CSEU s Lukášem Peškem a Rolandem Reschem (Bulhar Martin Choy nestartoval kvůli zranění z QP) byl dvacátý a dvaadvacátí jeli GERT 56 HMT by rs speedbikes s Petrem Bičištěm v sestavě.

Po první třetině závodu jela na špici závodního pole R1 v barvách GMT94 Yamaha a Francouzi byli s čtyřmi zastávkami v boxech jediní na 131 kolech. Čtyři zastávky absolvovalo prvních šest týmů pořadí po čtyřech hodinách závodu a tím šestým už byl Maco Racing. Sedmý tým SRC Kawasaki měl tři pit-stopy a tři kola na vedení v závodu, takže v jejich případě se po problému s palivem závod moc pozitivně nevyvíjel. Naopak česká stáj Lukoil BMW Motorrad CSEU byla čtrnáctá, tým GERT 56 HMT by rs speedbikes jednadvacátý. V závodu nepokračovaly tři týmy - Yamaha Viltaïs Experiences doplatila na poruchu převodovky převodovkou), problém s motorem vyřadil Team 18 Sapeurs Pompiers a Team Sport Moteur Actif.

Po druhé třetině závodu zůstával ve vedení tým GMT94 Yamaha s 229 odjetými koly. O jedno méně měl na kontě tým Suzuki Endurance Racing Team. Problém se spojkou měl tým F.C.C. TSR Honda, což je stálo hodně času a propad na jednadvacáté místo. Na třetí místo se posunul rakouský YART a čtvrtý byl tovární tým Honda Endurance Racing s jezdci Julien da Costa, Sébastien Gimbert a Freddy Foray. Slovenský Maco Racing už jel na výborné páté pozici. Lídr seriálu SRC Kawasaki byl dvanáctý, třináctí jel Lukoil BMW Motorrad CSEU.

Po osmém kole se rozdávaly body za průběžné pořadí v závodu v němž už nepokračoval vedoucí tým průběžného hodnocení SRC Kawasaki. Plný počet bodů, tedy deset, dostal za vedení v závodu tým GMT94 Yamaha. Devět bodů bral SERT a osm za třetí místo YART. Maco Racing bodoval šesti body za pátou pozici, ale to ještě netušili, že skvěle rozjetý závod za pár minut skončí. Dvanáctý Lukoil BMW Motorrad CSEU jen těsně minul bodované pozice, ale v závodu pokračoval, takže naděje na bodované umístění v jejich případě žila.

Dvě hodiny před koncem závodu byla první GMT94 Yamaha, jejich náskok ale představoval sedmadvacet sekund a to s ohledem na strategii posledních pitstopů ještě vítězství nezaručovalo. U Suzuki rozhodně velmi podrobně studovali varianty zastávek v boxech, aby dokázali náskok Francouzů vymazat a závod vyhrát. Na třetí místo se posunul tým Honda Endurance Racing, protože YART musel opravovat díru ve výfukovém systému, což je zdrželo a především je to stálo pozici na stupních vítězů. Alespoň prozatím, protože dvě hodiny do cíle je v tomto šampionátu ještě hodně. Výborně si vedli jezdci stáje Lukoil BMW Motorrad CSEU, protože jim patřila desátá příčka. Tým Petra Bičiště GERT 56 HMT by rs speedbikes byl na osmnácté pozici.

Domácí tým Parkalgar Racing Team nastupoval do deváté hodiny závodu na deváté pozici, ale v poslední hodině havaroval Miguel Oliveira a tím pro ně závod skončil. Posledních šedesát minut závodu bylo ve znamení bitvy o vítězství mezi Suzuki a Yamahou. V sedle Suzuki jel závěrečnou část Etienne Masson a s Yamahou David Checa. Oba jezdci zvedli tlak všem příznivcům jejich značek a především členům týmů, protože to co předváděli nemělo absolutně chybu. Nejdřív Checa finišoval, aby vymazal náskok jezdce Suzuki a pak to vypuklo. Pod světly reflektorů oba bojovali o vítězství jak v nějakém závodu superbiků na dvacet kol. Jenže jejich motorky už měly odjeto necelých čtyři sta kol. Přesto to byla nesmírně vyrovnaná bitva, kterou místy ovlivňovali pomalejší závodníci.

Už se zdálo, že vedoucí dvojice stihne ještě jedno kolo, kde by bitva pokračovala, ale na cílové rovince oba odmávli a dvanáctihodinový závod skončil na 393 kole vítězstvím GMT94 Yamaha, jenž porazila Suzuki Endurance Racing Team rozdílem 0,081 sekundy. Na třetím místě je tým Honda Endurance Racing. Pátý v cíli byl Team April Moto Motors Events. Ten společně s body za druhé místo z Le Mans plus prémiovými body z osmé hodiny závodu v Portimau, nyní přebírá roli vedoucího týmu průběžného hodnocení mistrovství světa.

Český tým Lukoil BMW Motorrad CSEU jel s dvěma jezdci (Lukáš Pešek, Roland Resch) a závod dokončil na výborném desátém místě, šestý v EWC. Tým kategorie Superstock GERT 56 HMT by rs speedbikes, kde závodil Petr Bičiště, byl šestnáctý a sedmý v SST. Vítězem kategorie superstocků je tým Tati Team Beaujolais Racing.