O víkendu se pojede 35. ročník závodu "8h Suzuka"

Celkem 60 týmů bude na startu letošního, už 35. ročníku 8-hodinovky v Suzuce, která se jede pod názvem "Coca Cola Zero Suzuka 8 Hours 2012". Obhájcem vítězství je tým F.C.C. TSR Honda, tedy oficiální zástupce továrny HRC, který vloni vyhrál ve složení Kousuke Akiyoshi, Ryuichi Kiyonari a Shinichi Itoh.

Japonská Suzuka je třetím podnikem letošního šampionátu vytrvaleckého mistrovství světa, když první se jel ve Francii (Bol d´Or) a druhým byla katarská Doha. Po Suzuce pak následuje německý Oschersleben a finále je tradiční závod v Le Mans. O loňském průběhu tohoto nejprestižnějšího závodu pro všechny japonské značky si můžete přečíst v naší loňské reportáži.
Obhájce loňského vítězství, F.C.C. TSR Honda, nastoupí letos v pozměněnné sestavě, když dvojnásobného superbikového šampiona Kousuke Akiyoshiho a japonskou legendu Tadayuki Okadu doplní aktuálně pátý ze superbikového šampionátu Ir Jonathan Rea.
Čistě japonská sestava bude ve druhém týmu Hondy. Trio Takumi Takahashi, Ryuichi Kiyonari a Hiroshi Aoyama pojede za MuSASHI HARC-PRO. Tento tým vyhrál v roce 2010, vloni skončil na třetím místě.
Yoshimura Suzuki - vloni hodně těsně na druhém místě - posílá stejně jako v roce 2011 do závodu Australana Joshua Waterse a Japonce Nobuatsu Aokiho, které posílí britský superbikový pilot Leon Camier.

Pro permanentní týmy světového šampionátu World Endurance to bude hodně těžké, ostatně jako každý rok, probojovat se v "Zemi vycházejícího slunce" na podiové umístění a prorazit tak nadvládu domácích stájí, pro které je to vrcholný závod roku. Tým Suzuki Endurance v sestavě Vincent Philippe, Anthony Delhalle a Yukio Kagayama jde na start s jasným cílem, udržet, nebo třeba i zvýšit svůj 10 bodový náskok na čele šampionátu.
I z tohoto důvodu vyměnil tým Monster Yamaha Austria své stabilní jezdce za následující, ale hodně silnou sestavu ve složení test pilot MotoGP Katsuyuki Nakasuga, britský superbikový šampion Tommy Hill a několikanásobný vicemistr světa superbiků Noriyuki Haga. Cíl je úplně jasný, dojet na tolik vytoužené podiové umístění. Při všech dosavadních testech byl vždy absolutně nejrychlejším právě Nakasuga, který se tak zaskvěl při loňském finále MotoGP ve Valencii, kde skončil jako Lorenzův náhradník senzačně v Top-6.
BMW Motorrad France 99, vloni na senzačním čtvrtém místě, pojede ve velmi silném složení: Erwan Nigon - aktuálně druhý v IDM, Sébastien Gimbert a Damian Cudlin. Po vítězství v Doha si chce tento tým zachovat i nadále šance na eventuální zisk titulu mistra světa a to se jim může podařit pouze špičkovým výsledkem v Suzuce.

Bolliger Kawasaki Switzerland se představí v sestavě Horst Saiger, Roman Stamm a Jérôme Tangre a mají na svém kontě senzační druhé místo z posledního závodu v Kataru. Zopakování takového výsledku by se rovnalo doslova zázraku, ale tým okolo týmového šéfa Hanspetera  Bolligera chce získat v Japonsku co nejvíce bodů.