MS vytrvalostních závodů motocyklů čekají změny k lepšímu

Klasický formát závodní sezony vytrvalostního šampionátu silničních motocyklů (FIM EWC), s prvním závodem na jaře a podzimním finále, byl v roce 2015 poslední. Nadcházející ročník už zřejmě dozná poměrně dost výrazných změn s tím, že sezona 2016 bude mít sice čtyři podniky, ale hned měsíc po jejím skončení odstartuje nový ročník 2016/2017 prvním závodem v září 2016. Na rozdíl od ostatních sérií bude MS vytrvalostních závodů na programu také v době, kdy mají ostatní motocyklové šampionáty zimní přestávku. Dění z jednotlivých podniků bude samozřejmě možné sledovat v přímých přenosech na Eurosportu. Promotér Eurosport Events si od toho kroku slibuje zvýšení popularity seriálu, vyšší sledovanost, nové destinace a rozšíření podpory jak pro tovární tak především pro soukromé týmy.

MS vytrvalostních závodů motocyklů čekají změny k lepšímu

V roce 2015 byl poprvé promotérem vytrvalostního šampionátu silničních motocyklů společnost Eurosport Events. Ta se vzhledem k možnostem především zaměřila na rozšíření televizních přenosů, které bylo možné sledovat ze všech čtyř podniků sezony 2015 živě a v kompletní délce trvání na Eurosport Player. Dále byla jednotlivá klání na stanicích Eurosportu vysílána napříč Evropou ve dvaceti jazykových mutacích a to včetně českého jazyka. To vše zvýšilo popularitu tohoto zajímavého odvětví, což byl jen první krok v rámci změn, které má promotér v plánu.

Zásadní změnou bude termínová část kalendáře vytrvalostního šampionátu po skončení sezony 2016. Eurosport Events chce dostat seriál FIM Endurance World Championship (FIM EWC) na úroveň, kterou si tato disciplína zaslouží. Závodit s jedním strojem osm, dvanáct nebo dvacet čtyři hodin v kuse je něco skutečně mimořádného a záměr promotéra spočívá právě v tom, aby tato jedinečná DNA tohoto sportu byla vidět a získala tak zaslouženou pozornost. To samé platí v rámci podpory soukromým týmům, které budou mít šanci jet kompletní sezonu, a v neposlední řadě bude snaha ještě víc zvýraznit status továrních týmů.

Po projednání všech plánovaných změn s FIM má tento nový formát velkou podporu. Sezona 2016 tak má v provizorním kalendáři celkem čtyři podniky od dubna do srpna. Všechna vytrvalostní klání nabídnou závodění ve dne i v noci s osmihodinovkami v japonské Suzuce a německém Oscherslebenu. Dvanáctihodinový závod týmy pojedou v Portugalsku, královskou čtyřiadvacetihodinovku nabídne závěrečný podnik sezony 2016 24 Heures Motos v Le Mans. Sezona sice v srpnu skončí, ale už v září startuje nový ročník 2016/2017 zahajovacím podnikem Bol d’Or. Sezonu uzavře závěrečné kláním v Suzuce, jejíž termín je plánován na červenec 2017.

To ale není všechno, protože v období, kdy mají ostatní motocyklové šampionáty zimní přestávku (listopad-únor), chce naopak Eurosport Events doplnit kalendář o nové mimoevropské destinace. Cílem je zlepšit už nyní vysokou oblíbenost seriálu, jeho sledovanost a tím pádem příliv nových sponzorů. Doteď většinou soukromé týmy nejely závod v japonské Suzuce, protože je to pro jejich rozpočty finančně náročné. Teď se má situace změnit díky vyšší podpoře těmto týmům a to nejen kvůli závodu v Japonsku, ale také z důvodu možného rozšíření kalendáře. Pro týmy bez tovární podpory je v plánu vytvořit “FIM EWC Private Teams’ Trophy“, kde také půjde o zajímavé finanční bonusy a propagaci nejlepších týmů.

François Ribeiro z Eurosport Events na téma chystaných změn uvedl: „Eurosport Events se stal promotérem FIM EWC pouze pět týdnů před startem sezony 2015, což znamená, že jsme si museli zvolit naše priority. Vytrvalostnímu šampionátu chybělo odpovídající mediální pokrytí, takže jsme mistrovství dali na Eurosportu téměř šedesát hodin vysílacího času, jenž směřovalo k čtyřiceti miliónům diváků.“

„V průběhu naši první sezony jsme také dost času věnovali diskuzi ohledně rozvoje vytrvalostního šampionátu s FIM, organizátory, týmy, výrobci, dodavateli pneumatik a partnery. Po naši první zkušenosti s osmihodinovým podnikem v Suzuce bylo jasné, že finální kolo mistrovství by mělo proběhnout právě na japonské půdě v rámci tohoto legendárního podniku. Reformovat šampionát je složitý úkol, chceme ale aby FIM EWC byl mohutnější, lepší a mnohem více viditelnější šampionát po celém světě.“

Provizorní kalendář - FIM EWC 2016

8/10. Duben – 24 Heures Motos – Le Mans – Francie
24/25. červen – 12Hodin Portimao – Portugalsko (závod v sobotu)
29/31. červenec – Suzuka 8Hodin – Japonsko
26/27. srpen – 8Hodin Oschersleben – Německo (závod v sobotu)

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 7x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist