MS Endurance 24. hodin Oschersleben

Na německém okruhu Oschersleben skončil další závod letošního Mistrovství světa Endurance. Slovenský tým Maco Moto Racing Endurance získal své letošní první body.

Na německém okruhu Oschersleben pokračovalo letošní Mistrovství světa Endurance svým čtvrtým kolem. Do jediného závodu světového šampionátu, který se jede na 24 hodin, odstartovali jezdci v sobotu přesně v 15:00 hodin. Po náročném závodu, ve kterém několik favoritů skončilo po pádech nebo haváriích (např. Yamaha Austria či Yamaha Phase One) se z vítězství radoval tovární tým Suzuki Castrol, jenž si ve složení Vincent Philippe, Keiichi Kitagawa a náhradník Matthieu Lagrive zajistil s předstihem letošní titul Mistra světa ve vytrvalostních motocyklových závodech. Svou cestu za dnešním vítězstvím však tovární tým Suzuki neměl lehkou, jíž po dvou hodinách závodu totiž havaroval Francouz Philippe a s poraněnou rukou musel být odvezen do nemocnice. Tým Suzuki Castrol tak dále nastupoval pouze ve dvojici, přičemž Philippe zaskočil ve zbývajících 22 hodinách pouze v několika případech a to vždy pouze na několik minut.
Na druhém místě skončil dnes tým Kawasaki Bolliger, který na vítěze ztratil 23 kol. Problémy trojice Bolligerova týmu (Kellenberger, Morillon, Stamm) se snažil zužitkovat tým Kawasaki Diablo (Hutchins, Mizera, Baker), který však také nakonec s problémy dokončil závod na třetím místě s dalšími sedmy koly ztráty.
Zajímavé týmy a stroje byly dále v první desítce, kde například na sedmé pozici skončil tovární tým italské Aprilie - Aprilia Motociclismo Test Team (Pellizzon, Veghini, Aliverti), či na jedenáctém místě tým OBI Bike-Promotion 1, ve kterém se na motocyklu MZ 1000 S střídala trojice Penzkofer, Richter, Knöfler.
Do závodu zasáhl také slovenský tým Maco Moto Racing Endurance, který po neúspěšném jednání s Petrem Čermákem (Autoklub ČR mu odmítl narychlo vystavit licenci) nastoupil v trojici Jiří Dražďák, Marek Svoboda a majitel týmu Maco Kuzma. Slovenský tým si velmi dobře počínal již v samotných kvalifikacích, kde vždy patřil mezi nejlepší patnáctku. Nakonec do závodu startoval z výborného čtrnáctého místa. V samotném závodě měl tým Maco Moto Racing nejprve několik problémů a z 13. místa po první hodině klesl postupně až doprostřed třetí desítky. Výbornou jízdou zejména v nočních hodinách se však dokázal postupně prokousávat kupředu jezdeckým polem. V nedělních sedm hodin ranních již byl tým Maco Kuzmy registrovaný na vynikajícím jedenáctém místě. Pak však začalo hustě pršet a za daných podmínek nemělo cenu zbytečně ohrožovat první letošní body. Za hustého deště si tým dlouho hájil jedenáctou pozici, dvě hodiny před cílem nakonec o tuto pozici přišel, nicméně s konečným třináctým místem musí být nejen slovenský a český motocyklový fanoušek spokojený. Výsledek je o to cennější, že se tým Maco Moto Racing stal druhým nejúspěšnějším týmem na motocyklu Yamaha YZF R1! Tým s jezdci Svobodou, Dražďákem a Kuzmou navíc zvítězil v kategorii Superproduction, kde na druhý tým získal náskok propastných 30 kol!