FIM EWC – Volný trénink a první kvalifikace v Le Mans

Ve čtvrtek odstartovaly přípravy na úvodní podnik sezony MS vytrvalostních závodů silničních motocyklů - 24 heures Motos. Na okruhu Bugatti v Le Mans měli jezdci na programu volný trénink, první kvalifikace a noční trénink. První kvalifikace vyhrál tým Yoshimura SERT Motul, tým YART Yamaha je druhý. V třídě Superstock je po kvalifikacích na první pozici 33 Louit April Moto. Konečné výsledky kvalifikace EWC jsou založeny na průměrném čase dvou nejrychlejších jezdců a to po skončení posledních kvalifikačních jízd, což znamená, že startovní pořadí 46. ročníku 24 Heures Motos může být určeno až po druhé kvalifikaci v pátek po obědě. Start čtyřiadvacetihodinovky je v sobotu 15.dubna ve tři odpoledne.

Volný trénink

Jako první dnes jezdci absolvovali volný trénink. V něm zajel nejrychleji tým #37 BMW Motorrad World Endurance Team (Markus Reiterberger, Illya Mykhalchyk, Jeremy Guarnoni), jehož maximem byl čas 1’35,964 sekundy. Belgická stáj jako jediná překonala hranici minuty a šestatřiceti sekund. Jen 0,120 sekundy ztratil tým #6 ERC Endurance (Philipp Öttl, David Checa, Chaz Davies), třetí YART Yamaha (Niccolo Canepa, Marvin Fritz, Karel Hanika) ztrácí na vedení 0,165 sekundy.

Do jedné sekundy na prvního zajeli své časy také jezdci týmů TATI Team Beringer Racing (Gregory Leblanc, Hugo Clere, Baptiste Guittet), Team Kawasaki Webike Trickstar (Randy De Puniet, Kazuki Watanabe, Christophe Ponsson), Honda Viltaïs Racing (Florian Alt, Steven Odendaal, Leandro Mercado), MotoAin (Corentin Perolari, Roberto Tamburini, Alessandro Polita), F.C.C. TSR Honda France (Josh Hook, Mike Di Meglio, Alan Techer) a devátý Yoshimura SERT Motul (Gregg Black, Sylvain Guintoli, Etienne Masson). Slovenský Maco Racing (Anthony West, Enzo Boulom, Balint Kovacs), byl s kolem 1’38,611 sekundy sedmnáctý celkově, třináctý v třídě Formula EWC.

V třídě Superstock byl s časem 1’37,304 sekundy nejrychlejší tým TECMAS MRP BMW Racing (Kenny Foray, Jan Buhn, loic Arbel). Tým s českým obsazením UNISERV MOTO82 (Karel Pešek, Martin Vašulín, Kamil Holán) byl s časem 1’45,183 sekundy čtyřiapadesátý celkově, dvaatřicátý v třídě Superstock.

FIM EWC 2023 - volný trénink /24 heures Motos
Čtvrtek, 13.dubna - Bugatti, Le Mans (FRA)
24-heures-du-mans-motos-24-heures-motos-free-practice-sessions-final-ranking.pdf

1.kvalifikace

V kvalifikaci jezdců s červenou páskou zajel nejrychleji Gregg Black (Yoshimura SERT Motoul), jehož čas na kolo měl hodnotu 1’37,506 sekundy. Druhý byl se ztrátou 1,256 sekundy Florian Alt (Honda Viltaïs Racing), třetí Niccolo Canepa (YART Yamaha) ztrácel 1,361 sekundy. První pětici uzavírá dvojice Josh Hook (F.C.C. TSR Honda France) a Corentin Perolari (MotoAin). V kategorii Superstock byl nejrychlejší tým TECMAS MRP BMW Racing s kolem za 1’40,510 sekundy. Na 34.pozici byl s kolem za 2’00,520 sekundy Karel Pešek (UNISERV MOTO82).

Nejrychlejším jezdcem s žlutou páskou byl Němec Marvin Fritz (YART Yamaha), jehož maximem na kolo bylo 1’35,616 sekundy. Jen o 0,069 sekundy pomaleji zajel druhý Illya Mykhalchyk (BMW Motorrad World Endurance Team), třetí Mike Di Meglio (F.C.C. TSR Honda France) ztratil osm destin a byl poslední v jedné sekundě. Čtvrtým jezdcem v pořadí je Sylvain Guintoli (Yoshimura SERT Motoul), pátý je Roberto Tamburini (MotoAin). V třídě Superstock zajel nejrychlejší čas 1’37,753 sekundy tým Honda No Limits. Martin Vašulín (UNISERV MOTO82) byl s časem 1’47,688 sekundy na 34.pozici.

Kvalifikaci jezdců s červenou páskou ovlivnila změna počasí. Nejrychleji zajel český závodník Karel Hanika (YART Yamaha), který kolo okruhu Bugatti zvládl za 1’47,868 sekundy. Druhý byl se ztrátou 0,726 sekundy Etienne Masson (Yoshimura SERT Motoul), třetí Baptiste Guittet (TATI Team Beringer Racing). Do dvou sekund se vešel čtvrtý Leandro Mercado (Honda Viltaïs Racing) a pátý Alan Techer (F.C.C. TSR Honda France). V třídě Superstock byl první tým 3ART Best of Bike s časem 1’52,302 sekundy. Osmnáctý čas v pořadí měl Kamil Holán (UNISERV MOTO82).

V závěru čtyř kvalifikačních jízd je na první pozici kombinace časů Yoshimura SERT Motul (1‘37,153), druzí jsou jezdci týmu YART Yamaha (1‘37,242), třetí je F.C.C. TSR Honda France (1‘37,764), čtvrtý čas má MotoAin (1‘38,096), na pátém místě je Honda Viltaïs Racing (1‘38,420) a šestí ERC Endurance Ducati (1‘38,617).

Noční trénink

Posledním tréninkem byly noční jízdy na okruhu Bugatti. Nejrychlejším týmem byl s časem 1'36,236 sekundy F.C.C. TSR Honda France. Tři desetiny ztratil druhý tým pořadí YART Yamaha, třetí KM99 byl o sedm desetin pomalejší. Poslední v jedné sekundě byl se ztrátou 0,849 sekundy čtvrtý TATI Team Beringer Racing. První pětici uzavřel vítěz volného tréninku BMW Motorrad World Endurance Team.

V třídě Superstock zajeli nejrychleji jezdci polského týmu Wojcik Racing Team STK, jejichž maximem je čas 1'38,499 sekundy. UNISERV MOTO82 (Karel Pešek, Martin Vašulín, Kamil Holán) měl nejrychlejší kolo za 1'46,455 sekundy.