24H Moto Le Mans – Páteční tréninky a první kvalifikace

Ve čtvrtek měli jezdci a týmy vytrvalostního šampionátu v Le Mans nabitý den. Dopoledne byl na programu volný trénink, odpoledne první kvalifikace a po západu slunce den uzavřeli tréninkem pod světly reflektorů motorek. Ve volném a nočním tréninku zajeli nejrychleji jezdci stáje SRC Kawasaki, kterým ale vůbec nevyšla první kvalifikace, kde obsadili jednatřicáté místo. Naopak provizorní pole position patří týmu April Moto Motors Events. Třicátý byl v první kvalifikaci Penz13.com - BMW Motorrad Team, kde závodí Lukáš Pešek. Slovenský Maco Racing je po první kvalifikaci patnáctý. V pátek je na programu druhá kvalifikace, která již definitivně rozhodne o postavení na startu.

Čtvrteční program na okruhu Bugatti v Le Mans zahájil volný trénink jezdců všech týmů startujících ve víkendové čtyřiadvacetihodinovce. Trénink jeli jezdci na suchém povrchu a nejrychlejším časem 1'38,617 sekundy se prezentoval tým SRC Kawasaki. S druhým časem trénink dokončil tým GMT94 Yamaha, jehož ztráta na Kawasaki představuje necelou desetinu. Třetí je s dvěma desetinami ztráty tým Penz13.com - BMW Motorrad Team, kde jede český závodník Lukáš Pešek.

Pod hranici minuty a devětatřiceti sekund stačili zajet jezdci týmu Team R2CL a YART Yamaha Official EWC Team. Obhájci titulu Suzuki Endurance Racing Team jsou s časem 1'39,217 sekundy šestí v pořadí. V jedné sekundě na SRC Kawasaki figuruje sedmý Team Bolliger Switzerland, osmý Team April Moto Motors Events a devátý tým v pořadí Honda Endurance Racing.

Tým GERT 56 HMT by rs speedbikes, kde je další Čech Petr Bičiště v pozici náhradního jezdce, zajel v tréninku jednadvacátý čas 1'41,601 sekundy. Slovenský tým Maco Racing byl s časem 1'41,928 sekundy dvacátý šestý a český tým IVR BMW Motorrad CSEU je čtyřicátý čtvrtý s maximem na 1'44,139 sekundy, což momentálně představuje ztrátu pět a půl vteřiny na nejlepší čas volného tréninku.

24 Heures Motos - Volný trénink
Čtvrtek, 7.dubna 2016 - Circuit Bugatti, Le Mans (FRA)
24 Heures Motos - Free Practice Sessions - Qualification.pdf

První kvalifikaci už jeli jezdci na vodě. Změna podmínek řadě z nich zkomplikovala situaci a docházelo k pádům. Nejlépe si vedli jezdci týmu April Moto Motors Events (Gregg Black, Grégory Fastré, Alex Cudlin), jenž nastavil maximum na 1'55,416 sekundy a mají provizorní pole position. Druzí byli s časem 1'55,535 sekundy jezdci japonské stáje F.C.C. TSR Honda, přičemž nejrychleji z týmu zajel kolo za 1'51,696 sekundy Damian Cudlin. Australanův čas byl nejrychlejším kolem první kvalifikace vůbec. Třetí jsou obhájci titulu Suzuki Endurance Racing Team.

V náročných podmínkách zajela výborně trojice závodníků slovenského týmu Maco Racing, když svoji Yamahu R1 dostali průměrem 1'59, 642 sekundy na patnáctou příčku výsledkové listiny a byli mezi šestnácti týmy, které se dostaly pod dvě minuty. Tým Penz13.com - BMW Motorrad Team obsadil v první kvalifikaci s časem 2'01,819 sekundy až třicátou příčku. Lukáš Pešek nastavil své maximum na 1'58,550 sekundy, což byl nejlepší čas trojice. Ital Alessandro Polita pak v sekci pro náhradní jezdce, jenž už nabídla lepší podmínky, zajel na mokrém obutí desátý čas 1'56,818 sekundy.

S průměrem časů všech tří závodníků na 2'05,965 sekundy skončil na padesáté příčce český tým IVR BMW Motorrad CSEU. Jezdci týmu GERT 56 HMT by rs speedbikes nastavili 2'08,458 sekundy a první kvalifikaci uzavřeli na padesátém pátém místě. Jejich jezdec Petr Bičiště si v sekci pro náhradníky zajel pro sedmnáctý čas 1'58,446 sekundy.

Nejlepšími týmy pohárové soutěže třídy Superstock byl šestý v celkovém pořadí Junior Team LMS Suzuki, sedmý TEAM 3ART YAM'AVENUE a devátý Yamaha Viltaïs Experience. S týmem LMD63 - MOTO JOURNAL jede slovenský závodník Jaro Černý. Ten v první kvalifikaci se svými týmovými kolegy nastavili celkově dvacátý čas, což jim v hodnocení kategorie SST dává jedenáctou příčku.

Během kvalifikačních jízd havarovali jezdci týmů GMT94 Yamaha, Yamaha Viltais Experiences, Jackson Honda Racing, Tati Team Beaujolais Racing, April Moto Motors Events Team a SRC Kawasaki, jenž po vítězném tréninku skončili v první kvalifikaci jednatřicátí. V pátek má být dopoledne lepší počasí, takže pro řadu týmů dobrá příležitost zapracovat na své startovní pozici.

24 Heures Motos – Kvalifikace 1.den
24 Heures Motos - 1st Qualifying Session Rider Red - Day One - Qualifying Classification.pdf

Třetí část nabitého čtvrtečního programu tvořila noční sekce, kde si jezdci nacvičovali jízdu pod světly reflektorů svým závodních motocyklů. Byla velká zima a dráha stále mokrá. Tady podobně jak ve volném tréninku úřadoval zelený tým s jedenáctkou na kapotě SRC Kawasaki, jehož maximem na kolo byl čas 1'40,348 sekundy. Přes jednu sekundu ztratil tým GMT94 YAMAHA, třetí v pořadí byla polská stáj LRP Poland, která jede s motocyklem BMW S1000RR.

V noci tým F.C.C. TSR Honda zaznamenal třináctý čas 1'45,035 sekundy, čtrnáctí byli Penz13.com - BMW Motorrad Team. Slovenský Maco Racing den uzavřel devatenáctý, IVR BMW Motorrad CSEU předvedl, že v noci umí a jsou třiadvacátí. Dvaačtyřicátí skončili jezdci týmu GERT 56 HMT by rs speedbikes.