24h Le Mans - SUPER ÚSPĚCH MIKŠOVSKÉHO

V něděli úderem 15. hodiny skončil 31. ročník závodu 24h Le Mans. Tento první podnik mistrovství světa Endurance našim barvám přinesl nebývalý úspěch o který se postaral Tommy Mikšovský spolu s týmem RMT 21 Racing.

Závody sledovalo 85 tisíc diváků, což je o něco méně než v loňském roce. Velkou roli v tom však hrálo počasí, protože bylo skutečně aprílové. Mokro a při startu 16 C stupňů, to na je nejen na motorku, ale i na fandění kolem tratě pořádná kosa. Ne nadarmo se o Le Mans říká, že je to jeden z nejnáročnějších motocyklových závodů na světě.

Startovalo se klasickým způsobem Le Mans: piloti přeběhnou z jedné strany cílové roviny na druhou, kde čekají mechanici s motocykly. První kola rozhodně nevypadla na to, že se závod jede na 24 hodin. Piloti se do sebe pustili, jako kdyby měli pár kol do protnutí cílové pásky. Nejrychleji vystartovala mašina se startovním číslem 1 (Suzuki Endurance Racing). První kola si to s nimi parádně rozdávaly týmy č. 11 (Team Kawasaki France), č. 94 (Yamaha GMT 94 Ipone) a č. 2 kolegové s týmu Suzuki Endurance Racing. Už v prvních kolech se na trať snesly první kapky deště a po 10 minutách začaly první týmy přezouvat na mokré gumy. Pády poznamenaly hlavně začátek závodu, kdy odstoupil pro pád Mazuecose jeden z čelních týmů Kawasaki Team France.

Během závodu se v čele prakticky neustále udržoval některý z motocyklů stáje Suzuki Endurance Racing. Zpočátku to byl motocykl "prvního týmu" ve složení Philippe, Lagrive, Da Costa. Ten se však v noci po pádu J. Costy propadl a ztrátu pomalu během závodu doháněl. Propracoval se až na druhé místo v cíli za týmové kolegy ve složení Coastes, Dietrich a Veneman. Ti nakroužili za 24 hodin 770 kol. Druzí měli ztrátu již 11 kol. Na třetím místě dojel Team Acropolis Moto Expert ve složení Leblanc, Fastre, Dos Santos (756 kol)  SUPER výsledek zajel tým RMT 21 Racing Team s Tomášem Mikšovským.  Ten se většinu závodu pohyboval v první desítce a cílovou pásku protnul právě Tomáš na ŠESTÉM MÍSTĚ!!!!
V kategorii EWC skončili pátí, protože před nimi skončil Junior Team Suzuki, jedoucí ve třídě SST. Na vítěznou posádku ztratili 19 kol. Šesté místo ze závodu Le Mans lze rozhodně zařadit mezi největší úspěchy našeho silničního motocyklového sportu mezi výsledky Peška, Abrahama nebo Smrže. Pro Tommyho je velkým zadostiučiněním poté, co nedopadlo jeho angažmá v týmu Maco Moto Racing. Tento slovenský tým po technických problémech spolu s dalšími osmnácti týmy ze závodu odstoupil.

Výsledky:

1. Suzuki Endurance Racing (Coastes, Dietrich, Veneman)
2. Suzuki Endurance Racing (Philippe, Lagrive, DaCosta)
3. Team Acropolis Moto (Leblanc, Fastre, Dos Santos)
4. Ifini Yohan Moto (Tangre, Michel)
5. Junior Team Suzuki (vítěz kategorie SST)
6. RMT 21 Racing Team (Mikšovský, Sutter, Seidel)

Tommy nám před noční částí závodu poslal zprávu, že ani jejich tým se neobešel bez problémů:
"Start byl OK, ale hned začalo pršet a mokro mi sedlo až po pár kolech protože jsem na vodě objel pouze tři kola a nevěděl jsem, jak se pneumatiky budou chovat. Nedopadlo to nejhůř. Měli jsme v boxu malý crahshík, když Matti (Seidel) přijel, tak trochu nedobrzdil a tak jsme ztratili několik vteřin, ale vše je OK a jedeme dál!"