Portrét mistra světa: Kenan Sofuoglu

Kenan Sofuoglu si předčasně zajistil titul mistra světa supersportů. Ovšem v posledním období neměl rozhodně, dnes už trojnásobný mistr světa, příliš důvodů k radosti, ba právě naopak. Tento turecký jezdec je ale velkým bojovníkem!

Portrét mistra světa: Kenan Sofuoglu
Kenan Sofuoglu je rozhodně pilotem, který se natrvalo zapsal do historie motocyklového závodění.

         

V roce 2007 se dnes 28-letý tovární jezdec Kawasaki zapsal jako první Turek v historii do Zlaté knihy mistrů světa.
Tehdy jezdil Sofuoglu s motocyklem Honda a tento svůj úspěch opakoval o 3 roky později opět v kubatuře supersportů. Tato třída je snad jakoby stvořená pro tohoto jezdce a on se v ní cítí jako ve svém obývacím pokoji. To ostatně prokázal i letos, kdy se ještě před koncem šampionátu stal už potřetí mistrem světa.

                                   

Letošní sezona továrního jezdce Kawasaki je opravdu hodně úspěšná:
Z 12 doposud odjetých závodů Kenan 4x vyhrál, 4x dojel druhý, 1x třetí - 1x byl potrestán černou vlajkou (Imola) a 2x dokončil závod na 5. místě, když v Aragonu dostal trest za nebezpečné předjíždění Foreta a posunutí ve výsledkové listině o 3 místa nazpět a v Silverstone prostě neměl svůj den....
Ostatně i celková bilance Kenana Sofuogla v kubatuře Supersport je fantastická: Tři tituly mistra světa (2007, 2010 a 2012), 21 vítězných závodů a 48 podiových umístění - absolutně nejlepší jezdec 16-leté historie supersportů, a to vše z jeho 68 startů vůbec. K tomu je nutno připočítat 13 získaných Pole position a 15 nejrychleji zajetých kol v závodech. Tyto skvělé výsledky vyjel Kenan během 5 kompletních sezon, když nejhůře se celkově umístil dvakrát na třetím místě (2006 a 2009). Prostě neuvěřitelné!

V Německu žijící Turek si tak letos dokonale napravil svou reputaci z posledního roku. Po zisku titulu 2010 totiž opustil Sofuoglu svůj dlouholetý tým Ten Kate Honda a ještě v posledních dvou závodech sezony 2010 nahradil nešťastného Shoyu Tomizawu v MS Moto2 v týmu  Technomag-CIP.

           

Hned v premiéře Moto2 v Estorilu skončil Sofuoglu jako pátý a všichni ho považovali za papírového kandidáta na titul v příští sezoně.

Jeho týmový kolega Dominique Aegerter ze Švýcarska ale tureckého dvojnásobného šampiona dokonale pozávodil a pouze v Assenu se tehdejší pilot stáje Technomag-CIP připomenul druhým místem. Jinak specialista motorek o objemu 600 ccm platil spíše učňovskou daň a na konci na něho zbylo v MS až 17. místo.

To, že se Sofuoglu v roce 2012 dokázal vrátit na výsluní, zasluhuje obrovský respekt. Jeho život  doma byl jako jízda ve strašidelném zámku ve vídeňském Prátru a byla pronásledována neuvěřitelnou smůlou. Už na samém začátku kariéry byl tento sport tří bratří rodiny Sofuoglových Bahattina, Sinana a Kenana považován za nebezpečný a nikdo ho také vážně nerespektoval.

Teprve v roce 2002, když nejstarší Bahattin přišel o život jako normální chodec, se názor rodiny paradoxně změnil ve prospěch motocyklového sportu. O 6 roků později, tedy 2008, skončil Kenan v mistrovství světa superbiků až na 18. místě, ale daleko horší bylo, že při tureckém šampionátu havaroval v tréninku jeho bratr Sinan a svému zranění bohužel podlehl.

                                 

Kenan Sofuoglu se vrátil do supersportového šampionátu a v roce 2010 získal svůj druhý titul mistra světa.
Rok 2011 byl pro Kenana jak po stránce sportovní, tak po privátní, opět hodně těžký. Sofuoglův otec Basri podlehl po dlouhém trápení zákeřné nemoci tohoto století a 28-letý motocyklový profesionální jezdec to těžce nesl. Jelikož byl v posledních hodinách života svého otce neustále v jeho blízkosti, tak vynechal skoro kompletní jarní testy. Když se k tomu přidalo v přípravě na premiérovou sezonu Moto2 i těžké zranění kolena, tak nebylo vůbec divu, že se Sofuoglu musel s Moto2 a s paddockem GP rozloučit a pohlédnout se po nějakém místě v supersportech. A ačkoliv tento věřící muslim žije trvale v Německu, tak ho velmi poznamenalo před několika roky i zemětřesení v jeho rodném městě Adapazari!

    

Turecký ministerský předseda Erdogan a také prezident motocyklového svazu Turecka Bekir Yunus Ucar jsou si ale zajedno, když říkají: "Turecko potřebuje svého hrdinu a v Kenanovi jsme ho našli. Je to osobnost, která je známá po celém světě a tak naši zemi může skvěle propagovat a je mezi fanoušky různých zemí hodně oblíben".

KLOBOUK DOLŮ a OBROVSKÁ GRATULACE KENANE!

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.57
Známkováno: 7x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist