Portrét: Mistr světa Chaz Davies

Dnešní závod supersportů rozhodl o novém mistru světa, kterým se stal britský jezdec Chaz Davies. Ten se stal předčasně novým světovým šampionem, když dokázal letos v jedenácti odjetých závodech 5x vyhrát a celkem 7x dojel na podiovém umístění.

24-letý Chaz Davies se poprvé objevil na mezinárodní motocyklové scéně v roce 2002, kdy mu Dorna pomohla najít místo v týmu Matteoni Racing, kde absolvoval kompletní sezónu Grand Prix ve stopětadvacítkách jako nejmladší stabilní jezdec v historii šampionátu.

O rok později postoupil o kubaturu výš, a jel za německý tým Aprilia Germany. Stal se nejmladším jezdcem této kubatury, který kdy dojel v bodech. Za zmínku stojí umístění umístění v Top-10 při GP Ria - 9. místo. Celkově z toho bylo 14. místo v šampionátu GP.

Za stejný tým jel i o rok později, k dispozici měl ovšem už "kitovou" Aprilku. A na jeho výkonech se to projevilo, 5. ve Valencii, 6. na Phillip Islandu a 9. v Sepangu. Celkově si o jedno místo polepšil a byl tak 13.

V německém týmu pokračuje i v sezóně 2005. V Top-10 dojíždí při GP Itálie a Turecka, což znamená 16. příčku v tabulce MS.

V roce 2006 začal měl za italskou stáj Campetella Racing, ovšem sezónu Grand Prix nedokončil kvůli nevyřešeným finančním problémům tohoto týmu. Chaz zmizel po 7 závodech Grand Prix v USA a v šampionátu AMA ho získal tým Celtic Racing. Ve finálovém závodě AMA dojel s motocyklem Yamaha v supersportech jako 5. a to při svém prvním startu na čtyřtaktu vůbec.
2007 pak jel celou kompletní sezónu, opět za Celtic Racing - dvě podia a dvě PP, celkově skončil v kubatuře Formula-Extreme 6. místo. Dokonce se objevil i v MotoGP jako náhradník za zraněného Alexe Hoffmana a za tým Pramac D´Antin objel celkem tři závody královské kubatury. Dle "Radia Paddock" se o toto angažmá Chaze u Ducati zasloužil právě jeho kamarád Casey Stoner.

Další rok podepsal smlouvu s týmem Attack Kawasaki a jezdil závody AMA Supersport a Formula-Extreme. Ve Formula-Extreme vyhrál prestižní závod "Daytona". V šampionátu skončil celkově 5. V Supersportech pak byl celkově 6.

2009 - Za stáj KWS Motorsports Aprilia jezdí opět AMA kubaturu Daytona SportBike, - dvě podiová umístění - celkově 9. Kromě toho ale "hostuje" ve třech závodech světového šampionátu supersportů za tým ParkinGO BE1 a v Imole dojíždí těsně za podiem, na místě 4.

Davies se v sezóně 2010 stává stálým jezdcem tohoto šampionátu a na motocyklu Triumph Daytona končí celkově na 4. místě. Vyjel si čtyři podia a zajel i jedno nejrychlejší kolo v závodě.

Letošní rok zůstává ve stejném týmu, ten před sezónou mění motocykl Triumph za Yamahu, a doposud získal v 11 závodech pět prvních míst, jednou dojel druhý a jednou třetí.
První jeho mečbol minulý závodní víkend v Imole odvrátili ne jeho soupeři, nýbrž porucha jeho motocyklu, když jasně v italském závodě vedl, ten druhý už ale britský jezdec Chaz Davies včera bezpečně proměnil a stal se mistrem světa supersportů pro rok 2011.