Kenan Sofuoglu - Mistr světa FIM Supersport

Mistrem světa FIM Supersport je pro rok 2015 turecký závodník Kenan Sofuoglu, jezdec týmu Kawasaki Puccetti Racing a dnes již čtyřnásobný šampion této soutěže. Titul si Sofuoglu zajistil druhým místem v závodu předposledního podniku sezony v Magny Cours. Do Kataru tak přijede v pozici světového šampiona, nicméně v jeho případě nemusíme mít obavy, že by snad ztratil motivaci poslední závod roku vyhrát.

Kenan Sofuoglu - Mistr světa FIM Supersport

Jednatřicetiletý Kenan Sofuoglu (25.8.1984) pochází z města Akyazi, jehož poštovní směrovací číslo je 54, což je také startovní číslo tureckého závodníka, které ho provází od začátků jeho závodní kariéry. Tu na profesionální úrovni odstartoval v roce 2003, když nastoupil do německého seriálu IDM a v třídě Supersport prohrál boj o titul rozdílem pouhých deseti bodů. Ve stejném roce si také vyzkoušel závodění na světové scéně a byl vidět v závodech MS Supersport na okruzích ve Valencii, na Oscherslebenu a Magny-Cours. Vůbec první vítězství si na konto připsal v roce 2006 v Assenu, první pole position oslavil o rok později ve Valencii.

Rok 2007 byl mimo již zmíněné premiérové pole position především ve znamení zisku prvního světového titulu, jehož dosáhl společně s týmem Ten Kate Honda. V roce 2010 si vše ještě jednou zopakovali. Rok 2010 a 2011 byl rokem závodění v mistrovství světa prototypových motocyklů. Po zisku druhého titulu mistra světa FIM Supersport Kenan Sofuoglu absolvoval poslední dva závody seriálu Grand Prix v Portugalsku a Valencii. Rok 2011 byl jeho prvním a zároveň posledním kompletním ročníkem v třídě Moto2. Turek závodil v barvách stáje Technomag-CIP a jen jednou byl na stupních vítězů, když v Assenu nestačil pouze na vítěze závodu Marca Márqueze.

V roce 2012 je zpátky v mistrovství světa FIM Supersport, ale tentokrát už s Kawasaki týmu Lorenzini. Od prvního závodu v Austrálii Sofuoglu nenechal nikoho na pochybách, že by snad po roce nepřítomnosti něco zapomněl a ve finále roku slaví svůj třetí titul, když druhého Julese Cluzela poráží rozdílem jednadvaceti bodů. Třetí byl tehdy Sam Lowes, který to Turkovi o rok později vrátil a Soufuoglu přišel o titul v roce jeho obhajoby rozdílem čtyřiceti devíti bodů. Sezona 2014 nebyla pro Sofuogla vůbec dobrá, došlo tam na změnu týmu, když finančně zkolabovala stáj MAHI Racing Team India, byly tam technické problémy a nakonec celkové osmé místo v soutěži, jeho nejhorší umístění kariéry jezdce supersportů.

Po problémech v roce 2014 Kenan Sofuoglu dokončil sezonu s týmem Kawasaki Puccetti Racing a s tímto týmem pak podepsal smlouvu pro rok 2015. Pucetti Racing získal od Kawasaki tovární podporu a vše směřovalo k vítězství v šampionátu. Závod v Austrálii nebyl snadný, protože tam měl kontakt s Ginem Rea, musel získávat ztracené pozice zpátky a nakonec byl na úvod šestý. V Thajsku nestačil pouze na domácího Ratthaparka Wilairota a po návratu do Evropy přišla série pěti vítězství v řadě, která tureckého závodníka dostala do čela průběžného hodnocení šampionátu. Okolnosti hrály pro Sofuogla i v tom směru, že jeho rival Jules Cluzel dvakrát závod nedokončil kvůli poruše motoru.

Zatímco na závodní dráze byl Kenan Sofuoglu úspěšný a dařilo se mu, doma byla situace naprosto opačná. Na jaře letošního roku se Kenanu a jeho ženě Julii narodil syn Hamza. Před víkendem v Imole ale přišlo od tureckého závodníka prohlášení v němž uvedl, že má syna v nemocnici, kde bojuje o život. Kenan Sofuoglu do Imoly přijel, vyhrál závod a rychle se vrátil zpátky do Turecka. V letě, ještě než týmy světového seriálu dorazily do Malajsie, přišla smutná zpráva, že Sofuoglův syn Hamza zemřel. Turecký závodník přesto absolvoval víkend v Sepangu a závod dokončil čtvrtý.

Před závodem na jihu Španělska dělilo vedoucího jezdce seriálu Kenana Sofuogla od druhého Julese Cluzela jen třináct bodů. Pak ale Francouz osudově havaroval a v tréninku na závod v Jerezu si zlomil nohu a vyhodil rameno. Musel na operaci a to znamenalo předčasný konec sezony. Ve hře o titul byl jen třetí Patrick Jacobsen, který ale ztrácel osmadvacet bodů. Kenan Sofuoglu na adresu jezdce MV Agusty Cluzela uvedl: „Je mi Julese líto. Titul si také zasloužil vyhrát. Možná jsme měli trošku štěstí, ale také já jsem to letos neměl snadné. Život nám může připravit pěkně tvrdé chvíle a toto je velmi těžký moment pro něho. Je mi to velmi líto jak za něho, tak jeho tým.“

Titul mistra světa získal Kenan Sofuoglu na dráze Magny-Cours a s celkem čtyřmi tituly je jediný, kdo něco takového dokázal. V předposledním podniku sezony Turek nestačil jen na Američana Patricka Jacobsena a cílem projel druhý. Dvacet bodů mu stačilo, aby uzavřel vítěznou sezonu, která mu přinesla úspěch v profesním životě, ale obrovský žal v životě osobním.

Jak se Vám líbil tento článek?
Průměr: 1.00
Známkováno: 3x

Vložení komentáře

Pokud chcete vložit komentář, tak se registrujte a přihlaste.TOPlist